Moderní kamikadze drony se označují jako loudavá munice. Nejspíše z nich budou stále obávanější zbraně

Odhalit nepřítele a rychle jej v jeho pozici zasáhnout, to jde nejlépe ze vzduchu. Drony jsou k tomu ideální, jejich ztráta nevadí, protože jsou stále levnější.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

O jedné kategorii dronů se v poslední době mluví stále častěji, a to i kvůli nyní probíhající válce mezi Ukrajinou a Ruskem, kde se jejich nasazení ukazuje jako velmi efektivní. Jde o kamikadze drony, jež jsou označovány spíše odborným názvem loitering munition, tedy loudavá munice. Nejsou žádnou novinkou, ale jejich význam velmi rychle vzrůstá.

Dron má v sobě instalovanou výbušninu

Loudavá munice je obecné označení dronů, které mohou být různé velikosti a konstrukce. Jejich úkolem je doletět do zadané oblasti a začít zde kroužit a pátrat po možném cíli. V této chvíli dron plní vlastně funkci průzkumného stroje a své obsluze posílá údaje ze senzorů, nejčastěji kamer, a to třeba i s infračerveným zobrazením. Ty mohou sloužit ke zmapování oblasti. V okamžiku, kdy však obsluha najde vhodný cíl, stroj na něho navede a zneškodní explozí výbušniny integrované do dronu.

V podstatě lze říci, že jde o systém, který překlenuje mezeru mezi přesně naváděnými raketami a útočnými drony vybavených klasickou, často přesně naváděnou municí. Oba tyto systémy jsou relativně velmi drahé, a ne vždy musí být někde k dispozici. Od kamikadze dronu se naopak očekává, že bude relativně levný a bude jich moci být vyrobeno a vypuštěno větší množství. Jednotky si je v mnoha případech ponesou sami na frontu a vypustí je, když to budou nejvíce potřebovat.

iZdroj fotografie: Uživatel Jastrow / Public domain
Izraelská protiradarová loudavá munice Harpyje

Za předchůdce loudavé munice jsou označovány izraelské protiradarové střely Harpyje. Ty byly zavedeny do výzbroje v roce 1989. Jednalo se vlastně o střelu proti radarům, jež byla odpálena do oblasti, nad kterou se mohla vznášet až 6 hodin. V okamžiku, kdy nepřítel spustil radar a střela jej zaznamenala, zaútočila na něho. V 90. letech začaly některé, hlavně západní státy s vývojem zbraní na podobném principu.

Přenosný Switchblade zničí i tank

V Izraeli vznikl například systém Harop. Velká Británie zase pracovala na programu Fire Shadow a objevily se i další systémy. Dnes asi nejznámějším druhem loudavé munice jsou díky nasazení na Ukrajině americké Switchblade. Ty jsou odpalovány z trubice podobné minometu a jednotka si je může nést na frontu. Větší Switchblade 600 se má být schopen potulovat až 30 minut a může prorazit pancíř tanku. Ukrajinci mají mít k dispozici i drony Warmate vyráběné v Polsku.

Odborníci předpokládají, že schopnosti loudavé munice a její význam budou narůstat. Již prokázala svoji efektivnost a díky stále se zlepšujícím parametrům nutných technologií a snižování ceny bude její výroba stále snazší a levnější. Předpokládá se, že budou mít vesměs elektrický, tedy bezhlučný pohon. Dále delší dosah díky stále lepším bateriím.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Polská loudavá munice Warmate

Nejspíše se změní tvarově. Dnes se nejčastěji podobají letadlům s pevným křídlem. Další generace by mohly mít křídla do tvaru X, což by zvýšilo jejich manévrovatelnost do všech stran. Tím se vylepší schopnosti zasáhnout i relativně rychle se pohybující cíle. Díky levné výrobě bude moci být nad bojištěm velké množství podobných dronů. Dovolit si je budou moci i armády chudších zemí. Lze však předpokládat, že se bude investovat i do obrany proti nim.

Jak časté a významné bude používání loudavé munice?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky