Moderní kamikadze drony se označují jako loudavá munice. Nejspíše z nich budou stále obávanější zbraně

Odhalit nepřítele a rychle jej v jeho pozici zasáhnout, to jde nejlépe ze vzduchu. Drony jsou k tomu ideální, jejich ztráta nevadí, protože jsou stále levnější.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

O jedné kategorii dronů se v poslední době mluví stále častěji, a to i kvůli nyní probíhající válce mezi Ukrajinou a Ruskem, kde se jejich nasazení ukazuje jako velmi efektivní. Jde o kamikadze drony, jež jsou označovány spíše odborným názvem loitering munition, tedy loudavá munice. Nejsou žádnou novinkou, ale jejich význam velmi rychle vzrůstá.

Dron má v sobě instalovanou výbušninu

Loudavá munice je obecné označení dronů, které mohou být různé velikosti a konstrukce. Jejich úkolem je doletět do zadané oblasti a začít zde kroužit a pátrat po možném cíli. V této chvíli dron plní vlastně funkci průzkumného stroje a své obsluze posílá údaje ze senzorů, nejčastěji kamer, a to třeba i s infračerveným zobrazením. Ty mohou sloužit ke zmapování oblasti. V okamžiku, kdy však obsluha najde vhodný cíl, stroj na něho navede a zneškodní explozí výbušniny integrované do dronu.

V podstatě lze říci, že jde o systém, který překlenuje mezeru mezi přesně naváděnými raketami a útočnými drony vybavených klasickou, často přesně naváděnou municí. Oba tyto systémy jsou relativně velmi drahé, a ne vždy musí být někde k dispozici. Od kamikadze dronu se naopak očekává, že bude relativně levný a bude jich moci být vyrobeno a vypuštěno větší množství. Jednotky si je v mnoha případech ponesou sami na frontu a vypustí je, když to budou nejvíce potřebovat.

iZdroj fotografie: Uživatel Jastrow / Public domain
Izraelská protiradarová loudavá munice Harpyje

Za předchůdce loudavé munice jsou označovány izraelské protiradarové střely Harpyje. Ty byly zavedeny do výzbroje v roce 1989. Jednalo se vlastně o střelu proti radarům, jež byla odpálena do oblasti, nad kterou se mohla vznášet až 6 hodin. V okamžiku, kdy nepřítel spustil radar a střela jej zaznamenala, zaútočila na něho. V 90. letech začaly některé, hlavně západní státy s vývojem zbraní na podobném principu.

Přenosný Switchblade zničí i tank

V Izraeli vznikl například systém Harop. Velká Británie zase pracovala na programu Fire Shadow a objevily se i další systémy. Dnes asi nejznámějším druhem loudavé munice jsou díky nasazení na Ukrajině americké Switchblade. Ty jsou odpalovány z trubice podobné minometu a jednotka si je může nést na frontu. Větší Switchblade 600 se má být schopen potulovat až 30 minut a může prorazit pancíř tanku. Ukrajinci mají mít k dispozici i drony Warmate vyráběné v Polsku.

Odborníci předpokládají, že schopnosti loudavé munice a její význam budou narůstat. Již prokázala svoji efektivnost a díky stále se zlepšujícím parametrům nutných technologií a snižování ceny bude její výroba stále snazší a levnější. Předpokládá se, že budou mít vesměs elektrický, tedy bezhlučný pohon. Dále delší dosah díky stále lepším bateriím.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Polská loudavá munice Warmate

Nejspíše se změní tvarově. Dnes se nejčastěji podobají letadlům s pevným křídlem. Další generace by mohly mít křídla do tvaru X, což by zvýšilo jejich manévrovatelnost do všech stran. Tím se vylepší schopnosti zasáhnout i relativně rychle se pohybující cíle. Díky levné výrobě bude moci být nad bojištěm velké množství podobných dronů. Dovolit si je budou moci i armády chudších zemí. Lze však předpokládat, že se bude investovat i do obrany proti nim.

Jak časté a významné bude používání loudavé munice?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články