Ukrajinské vylepšení posunuje sovětské vrtulníky Mil Mi-24 na vyšší úroveň, odpalovat mohou i americké rakety Hydra-70

NÁZOR: S novějšími zbraněmi mohou zasazovat i staré sovětské vrtulníky Mil Mi-24 ničivější rány, a navíc je amerických střel dostatek (na rozdíl od sovětských).

Sovětský vrtulník Mil Mi-24 i Zdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětský Mil Mi-24 Hind je jedním z nejpoužívanějších bitevních vrtulníků na světě. Nést může různé spektrum zbraní, ale jde většinou o rakety a řízené střely pocházející především ze SSSR, a později z Ruska. Fotografie z ukrajinského bojiště však dokazují, že je možné ho dokonce uzpůsobit tak, aby zvládal i standardní americké neřízené rakety Hydra-70, a není vyloučeno, že může odpalovat i jejich naváděnou variantu.

Vrtulníky Mi-24 mají stále zastoupení

Mil Mi-24 byl zaveden do výzbroje sovětského letectva v roce 1972 a dodnes zůstává ve výzbroji mnoha zemí včetně České republiky (prozatím). Jde o kombinaci bitevní a transportní helikoptéry, v zadní části je totiž prostor pro 8 vojáků nebo 4 nosítka. Její hlavní úlohou je ale boj, podle verze mívá zabudovaný kulomet ráže 12,7 milimetrů nebo kanon ráže 23, případně 30 milimetrů, ovšem hlavní zbraní bývají neřízené střely, například S-5 nebo S-24, případně protitankové střela 9M17 Fleyta. Ty sice své udělají, ale dnes existují i lepší.

Záběry z ukrajinského bojiště pak ukazují vrtulník Mil Mi-24 s raketovým odpalovačem M261, do něhož je nabíjeno 19 amerických neřízených střel Hydra-70. Ukrajinští technici tedy dokázali stroj upravit tak, aby využíval na západě široce rozšířené neřízené rakety, což zvyšuje bojeschopnost vrtulníku, neboť těch sovětských není dostatek. Existuje pak i laserově naváděná modifikace APKWS – zda ji Mil Mi-24 zvládá, ale není jisté.

Hydra-70 uletí až 11 kilometrů

Hydra-70 je raketa ráže 70 milimetrů o délce 1,06 metru a hmotnosti zhruba 6,2 kilogramů. Může obsahovat celou řadu hlavic od vysoce explozivních přes protipěchotní s tisíci kousků malých kovových šipek, po protipancéřové. Její efektivní dostřel je kolem 8 kilometrů, ale maximální doletí ještě o tři dále. Hydra-70 je používána v celé řadě západních vrtulníků nebo bojových letadel, a existuje na ně více typů odpalovačů.

Vzhledem k nebezpečí, jaké představuje protivzdušná obrana na Ukrajině, nalétají vrtulníky k místům bojů těsně nad zemí, kde pak střely vypálí po balistické křivce na co nejdelší vzdálenost, rychle se otočí a spěchají do bezpečí. Pokud jsou na Mil Mi-24 umístěny 2 odpalovače, může tak vystřelit 38 raket Hydra-70 najednou. Podobným způsobem využívá ukrajinské letectvo i upravený transportní vrtulník Mil Mi-8/17 Hip, i když s namontovanými odpalovači M261 zatím tento stroj vyfotografovaný nebyl, ale montáži nejspíše nic nebrání.

Mi-24 s Hydra-70

Jak důležité je využívání amerických raket na ukrajinských vrtulnících?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články