40leté letouny Mirage 2000 mohou zásadně podpořit Ukrajinu, bývaly tahouny francouzského letectva a mají unikátní konstrukci

Mezi kandidáty na vojenské letouny vhodné pro Ukrajinu se objevily vyřazované francouzské Mirage 2000. Nejde sice o nejmodernější stroje, ale mají své výhody.

Francouzské letadlo Mirage 2000 i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických / Public Domain
                   

Někteří francouzští politici naznačují, že by země mohla poskytnout Ukrajině bojové letouny, o něž opakované žádá tamní prezident Volodymyr Zelenskyj. Jedná se přitom o poměrně překvapivý návrh, neboť v minulosti zazněla z úst několika odborníků možnost poslat Ukrajincům moderní letouny Dassault Rafale. Francouzská vláda se ale aktuálně údajně zabývá myšlenkou pomoci Ukrajině staršími bojovými stroji Dassault Mirage 2000, které jsou stále velmi schopné.

Mirage 2000 je skoro 40 let starý

Myšlenka je o to překvapivější hlavně z důvodu, že o těchto letounech v minulosti nikdo neuvažoval. Ovšem nikoliv proto, že by nebyly k dispozici, ale protože jsou relativně staré. Konstrukce Mirage 2000 začala již v 70. letech 20. století a do výzbroje je francouzské letectvo zařadilo v roce 1984. Jsou to tedy letadla podobně stará jako ta ve výzbroji ukrajinského (ale i ruského) letectva. A jelikož je Francie v současné době nahrazuje, poukazuje to, že se již nejmodernějším letadlům nevyrovnají.

Jejich výhodou přitom je, že jich má Francie relativně dostatek, a jestli se o ně správně starala (což nejspíše ano), mohou být v dobrém a okamžitě bojeschopném stavu. Záleželo by však také na tom, jakou verzi letounu by Francie byla ochotna Ukrajině poslat, neboť některé – především pak Mirage 2000-5 – jsou mnohem schopnější než jiné modely. Například jejich radary i používané zbraně jsou ovšem horší než u moderních ruských strojů Suchoj Su-35.

Řecký Mirage 2000 iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Mirage 2000 ve službách řeckéko letectva

Mirage 2000 je jednomotorový víceúčelový letoun s delta křídlem a existuje v jedno nebo dvoumístném provedení. Je 14,36 metrů dlouhý a rozpětí jeho křídel dosahuje 9,13 metrů. Pohybovat se dokáže relativně vysokou rychlostí Mach 2,2, a vystoupat pak zvládá do výšky až 17 kilometrů, přičemž jeho dolet je při použití přídavných nádrží až 3 300 kilometrů. A i když běžně nebývají letouny s delta křídlem dobře ovladatelné, Mirage 2000 je výjimkou, jeho konstrukce je poměrně zdařilá.

Střely z Mirage 2000 nemají velký dosah

Základem výzbroje letadla jsou dva kanony ráže 30 milimetrů, každý se zásobou 125 nábojů. Stroj unese až 6 300 kilogramů výzbroje nebo přídavného vybavení na 9 závěsnících. Hlavní zbraní pro letecký souboj jsou pak francouzské střely MICA s dosahem 60 kilometrů, což má do schopností střel ruských hodně daleko. Na krátkou vzdálenost pak používá střely R.550 Magic. Letoun ale může nést i různé druhy pum, a to včetně laserově naváděných, případně protilodní AM.39 Exocet. Verze letounu N je uzpůsobena i k přepravě jaderných pum.

Francie jich vyrobila Mirage 2000 kolem 600 a rovněž se jí dařilo letouny úspěšně exportovat. Ve výzbroji je tak má třeba Indie, Tchaj-wan nebo Řecko, ale i další země. Francie nasadila letadla například ve válce v Perském zálivu nebo v misích nad bývalou Jugoslávií, kde bylo jedno sestřeleno přenosnou protiletadlovou střelou. Indie je zase použila ve svých střetech s Pákistánem. Dalších Západních letadel vhodných pro Ukrajinu je přitom hned několik.

Jeví se Mirage 2000 jako vhodné Západní letadlo pro Ukrajinu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články