Západ má hned několik bojových letounů, které by zvládly i drsné ukrajinské podmínky: jenomže proti ruským by často neměly šanci

Ukrajinské letectvo je proti ruskému ve značné (nejenom) početní nevýhodě a opakovaně žádá o dodávky Západních letadel. Ve hře je hned několik vhodných strojů.

i Zdroj fotografie: Gen Fumio / Creative Commons / CC0
                   

Ukrajinské letectvo bylo od počátku války s Ruskem ve výrazné nevýhodě zejména pokud jde o počet letadel. I proto představitelé napadané země opakovaně žádali o moderní letadla, aby se mohli s Ruskem na obloze plnohodnotně utkat. Kvůli silné protivzdušné obraně na obou stranách je sice role letectva v tomto konfliktu podružná, ale určitě by se Ukrajině moderní letouny hodily. Aktuálně už přitom padla nějaká rozhodnutí o pomoci v roce 2023, vhodných strojů má přitom Západ hned několik; jejich dodání by se ale neobešlo bez komplikací.

Mikoyan MiG-29 Fulcrum

Stíhací letoun MiG-29 pochází ještě z dob SSSR a je tedy velmi starý; přesto by dokázal ukrajinské letectvo značně posílit, neboť už ho ve výzbroji má a piloti by se tedy nemuseli učit s novým strojem. Vhodný je i na nepříliš dobrá letiště, ale na druhou stranu již nejde o nejmodernější letadlo. Krom Ruska jich přitom ve světě nezbývá mnoho. Ukrajině by měly být předány slovenské a polské MiG-29, a další jednání probíhá s egyptskou vládou, aby uvolnila všech svých 46 letounů; zatím se k tomu ale nemá.

General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Letounů F-16 je na západě v různých verzích více jak 4 600 kusů a patří ke strojům s poměrně nízkými náklady. Jenomže stejně jako u ostatních západních strojů představuje problém výcvik pilotů i zastaralost, neboť dřívější verze nemají příliš výkonný radar ani možnost odpalovat modernější zbraně. Ve výsledku tedy mohou být horší než mnohá ruské letadla, a i když existuje modernější varianta V, nechce ji Amerika nasadit; sestřelení by totiž mohlo vyvolávat pochybnosti u zákazníků, k nimž patří třeba Tchaj-wan. Starší F-16 se mají dostat na Ukrajinu už brzy, poprvé z Nizozemska.

F-16C iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
F-16C Národní gardy Jižní Karolíny

Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Nějaké volné F/A-18 Hornet, případně moderní verze Super Hornet, by se možná daly na Západě najít, ale není jich mnoho. Jejich nevýhodou je relativně náročná obsluha a vysoké provozní náklady, což není zrovna cesta, o které by asi měla Ukrajina uvažovat. Ačkoliv především Super Hornety mají řadu sofistikovaných schopností, pravdou zůstává, že nejsou tak obratné jako některé ruské stroje. Z těchto důvodů by nejspíše nebyly tou nejlepší volbou, i když by samozřejmě dokázaly odpalovat moderní střely.

Saab JAS 39 Gripen

Lehký jednomotorový švédský stíhací letoun nemá vysoké provozní náklady a snese i drsnější zacházení, což někdy v ukrajinských podmínkách nejde jinak. Ale problém je, že letadel moc není a dřívější verze C/D mají starší typy radarů a celkově neodpovídají dnešním nárokům. Novějších verzí E/F zatím vyrobili ve Švédsku jenom několik a pravděpodobně by tedy nebyly k dispozici. Švédsko se také velmi neúspěšně snaží udat svá letadla ve světě, a pokud by mělo proti ruskému letectvu nějaké výraznější ztráty, byla by to negativní reklama.

Dassault Rafale

V poslední době zaznívá i možnost, že by Ukrajina dostala francouzské letouny Dassault Rafale. Jedná se o jedny z nejmodernějších letadel světa, a ačkoli jde stále o čtvrtou generaci, pravděpodobně předčí všechna ruská letadla; tedy kromě Suchoj Su-57 Felon, ale těch je jenom hrstka. Stroj má výkonný radar typu AESA, může odpalovat nejmodernější západní střely vzduch-vzduch MBDA Meteor i střely dlouhého doletu MBDA Storm Shadow. Někteří francouzští politici naznačili ochotu o dodání Ukrajině jednat, ovšem otázkou je, kolik strojů je k dispozici a kolik by jich Francie uvolnila.

Jaká letadla by měl Západ dodat Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva