F-16 slíbené Ukrajině mají kritickou slabinu, odhalila ji simulace souboje proti Mirage 2000; i ruské letouny jsou tak ve velké výhodě

NÁZOR: Ačkoliv se bojové letouny F-16 stále řadí ke světové špičce, o starších verzích to zdaleka neplatí. Jsou sice lepší než sovětské, ale porazí je i Mirage 2000.

General Dynamics F-16 Fighting Falcon i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Jestliže budou Ukrajině dodány slibované letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon starších verzích, nebudou možná tak schopné, jak by napovídala jejich pověst z minulosti. Mají totiž výraznou slabinu, což dokonce odhalily velmi přísné simulované testy tchajwanského letectva. To disponuje staršími letouny F-16 podobnými těm, které má dostat Ukrajina, i když má objednanou i nejmodernější verzi Block70/72, a postavila je proti svým letounům francouzského původu Dassault Mirage 2000-5; americká letadla citelně pohořela.

F-16 podlehly stejnému počtu Mirage 2000

Tchajwanské letectvo trénuje vzhledem k hrozbě čínského útoku velmi intenzivně, a v simulaci přiřadilo svým 4 letounům F-16 roli útočníků, zatímco proti nim vyslalo stejný počet Mirage 2000 v roli obránců. Výsledek možná mnohé překvapil, protože vzájemný souboj skončil sestřelením všech F-16, zatímco z francouzských strojů se poroučel k zemi jenom jeden. Naznačuje to, že staré verze F-16 nejsou v soubojích tak silné, což je sice logické, ale může to být problém, pokud by se měly postavit čínskému letectvu, které je navíc početnější.

Bojový letoun F-16 iZdroj fotografie: Gerard van der Schaaf / Creative Commons / CC BY
Bojový letoun F-16

Na druhou stranu odpovídá výsledek podobě dnešních soubojů letadel na obloze. Už jenom výjimečně by k nim mělo docházet na krátké vzdálenosti, případně v podobě klasického dogfightu, takže záleží při souboji letadel především na 2 aspektech: 1) schopnostech radaru na letounech, a 2) dosahu jejich střel vzduch-vzduch dlouhého doletu. Jednoduše, kdo spatří nepřítele první a bude mít zbraň, s níž ho dokáže zničit, je pravděpodobný vítěz.

Radar Mirage 2000-5 je lepší než u F-16

Francouzský letoun zapojený jako obránce je vybaven radarem RDY, kdežto ve starší verzi F-16 je AN/APG-66. V obou případech se jedná o starší typy radarů, ale testy již v minulosti naznačovaly, že ten v Mirage 2000-5 je výkonnější. Měl by být totiž schopen odhalit cíle na vzdálenost až 110 km. Tchajwanské letectvo si pak k letadlům pořídilo i střely MBDA MICA s dosahem 100 kilometrů, jimiž je schopné ničit stroje s horším radarem na delší vzdálenost.

Chengdu J-20 Mighty Dragon

Čínské stíhačky Chengdu J-20 jsou rychlejší a obratnější než americké F-35, nemají žádné technické potíže, a také jich vzniká více

Odhalená slabina F-16 Fighting Falcon přitom ukazuje, že starší verze s nevýkonnými radary jsou proti čínskému letectvu ve velké nevýhodě. To totiž disponuje mj. moderními letouny Shenyang J-16 nebo Chengdu J-20 Mighty Dragon s výkonnými radary AESA, a navíc mají i čínské radarově naváděné střely PL-15 s dosahem 300 kilometrů. Vedle toho dokáže země draka produkovat zmíněné stroje mnohem rychleji než americké továrny, a to i výhledově. Za několik let tak může dojít i k výraznému přečíslení F-16 a dalších západních strojů.

Ze stejného důvodu pak nemusí splnit očekávaní ani dodávky F-16 Ukrajině, protože i v tomto případě půjde nejspíše o starší typy letadel se starými radary, a mnohá ruská letadla je mají výkonnější. Jmenovitě třeba Suchoj Su-57, i když těch je jenom velmi omezené množství, a stejně tak Suchoj Su-35 s dosahem až 400 km v případě vzdušných cílů. Na druhou stranu, na střety letectev nejspíše jen tak nedojde, na obou stranách je totiž hustá protiletadlová obrana.

Bojový letoun F-16

Dodávka F-16 Ukrajině je nezbytná, a i když to nebude „game changer“, může Rusy vytrestat a pomoci k vítězné ofenzivě

Rusko se sice nechalo již dříve slyšet, že mohou jeho letouny Su-57 takovou obranou proniknout, zničit ji a vytvořit tím cestu pro méně schopné – avšak početnější – letouny, ale jak vidno, dosud k tomu nedošlo a nejspíše ani nedojde. Ani jeho generálové tak nejspíše úrovni stealth příliš nevěří. Obecně tak nelze tvrdit, že by dodání F-16 zajistilo Ukrajině vítězství – spíše jí to dá nové možnosti, jak např. prorazit nepřátelskou obranu a držet na uzdě některé její systémy.

Měla by Ukrajina dostat modernější verze F-16?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články