Dodávka F-16 Ukrajině je nezbytná, a i když to nebude „game changer“, může Rusy vytrestat a pomoci k vítězné ofenzivě

NÁZOR: Jelikož válka na Ukrajině pokračuje a na mnoha místech spíše stagnuje, mohou tvrdou ruskou obranu prolomit právě letouny F-16. Tím ale jejich role nejspíše končí.

Bojový letoun F-16 i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Ukrajinské letectvo dostane americké letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon tak rychle, jak jen to bude možné. Ještě na jaře 2023 se sice mnozí západní spojenci včetně Ameriky jejich dodání bránili, ale dnes je situace jiná. Na Západě převládl názor dlouhou dobu prosazovaný Ukrajinci, že porazit ruské okupanty bez letadel bude nesmírně obtížné či dokonce nemožné. Na druhou stranu je nutno přiznat, že žádným „game changerem“ nebudou, Rusko ze dne na den nepoloží, ale rozhodně mohou pomoci k postupu pozemních jednotek.

Díky F-16 bude boj více vyrovnaný

Bojové letouny F-16 patří i přes své stáří bezesporu k těm nejmodernějším na světě (tedy pakliže mají modernizaci), a dokáží zastávat celou řadu úloh. Jako víceúčelové se prosadily v boji proti jiným letadlům, ale unesou i širokou škálu zbraní pro útoky na pozemní nebo hladinové cíle. Ačkoliv bude záležet na tom, jakou verzi Ukrajina dostane, každá dostupná je lepší než to, co má její letectvo k dispozici nyní.

Mnohým ruským letounům tak budou zhruba vyrovnané, případně je převýší; tedy snad jenom s výjimkou několika letounů páté generace. Těch má ale ruské letectvo opravdu pomálu, konkrétně se jedná pouze o 21 kusů Suchoj Su-57, které nejsou špatné, ale v takovém počtu neudrží všechny potencionálně dodané F-16 v šachu, a navíc je může ohrožovat protiletadlová obrana.

Spojenci ale dodávky F-16 Fighting Falcon z několika důvodů dlouho odmítali: 1) prvním byla snaha neprovokovat Rusko, ale toto přesvědčení nejspíše se stále trvající válkou a ruskými válečnými zločiny končí; 2) druhou byla náročnost výcviku, a to nejen pilotů, ale i ostatního personálu; 3) a posledním důvodem pak také skutečnost, že F-16 potřebuje kvalitní letištní plochy, kterých je na Ukrajině jenom několik, a jelikož o nich Rusko dobře ví, mohlo by na ne zaútočit a minimálně tak poškodit samotné ranveje.

Zničit F-16 asi Rusko nedokáže

Na druhou stranu je nutné vyzdvihnout, že Ukrajina průběžně dostává řadu moderních systémů protivzdušné a protiletadlové ochrany, takže by měla být schopna F-16 dostatečně chránit, i když to nelze dělat 100%. Problém tak bude spíše výcvik, ale i proto budou letadla dodána na Ukrajinu nejspíše až někdy koncem roku 2023 nebo později. Největším argumentem je pak velmi pomalý postup ukrajinské ofenzivy, což několik desítek letounů nezmění, neboť hlavním problémem jsou miny a zákopy; ale mohou v mnoha směrech pomoci.

Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon

„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

Rusko totiž používá svá letadla a vrtulníky i k obraně, ale drží je v bezpečí mimo dosah ukrajinské protivzdušné obrany. F-16 ale mohou její dosah prodloužit a Rusy trochu „vytrestat“, případně jejich operace omezit. Americké stroje dokáží také používat různé druhy přesných zbraní i s delším dosahem, pumy nebo střely lze použít třeba k útokům na odolné ruské cíle, mezi něž patří sklady munice, bunkry a další. Pokud se díky nim podaří omezit ruskou logistiku a velení, mohou mít pozemní jednoty větší šanci prorazit, navíc za cenu menších ztrát.

Útok letadla F-16

Kdy podle vás budou na Urajině F-16 létat?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články