Mitsubishi A6M Zero: japonský císař oblohy

Japonci nebyli vždy dobrosrdeční a úslužní obchodníci, jako je tomu dnes. Větší část své historie byla země vycházejícího slunce naopak známa svými krvelačnými bojovníky, fanaticky oddanými japonskému císaři. V podobném rozpoložení zastihla Japonsko také druhá světová válka.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Kromě statečných vojáků, kteří se dobrovolně hlásili na sebevražedné mise, kodexu cti a staletých válečných zkušeností si ovšem Japonci do války přinesli ještě několik skvělých strojů. Kromě miniponorek Ko-hyoteki šlo zejména o stíhačky Mitsubishi A6M Zero, které patřily k tomu nejlepšímu, co zasáhlo do druhé světové války.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Stal se adekvátní náhradou za A5M

Náhrada za A5M

Japonci začali nový stíhací letoun vyvíjet už dva roky před válkou, potřebovali totiž náhradu za starší typ A5M, který využívali při válce s Čínou. Nová stíhačka měla být rychlejší než starší model (440 km/h u A5M, nový požadavek byl alespoň 500 km/h), ale důležitou podmínkou bylo také zachování skvělé manévrovatelnosti coby hlavní výhody japonských stíhaček.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dokázal letět až 533 km/h
Historie
Prohrou u Midway Japonci ztratili převahu v Pacifiku
27. srpna 2020

Charakteristiky A6M Zero

Při stanovování kritérií pro nový stroj Japonci také důsledně trvali na tom, aby mohlo letadlo bezpečně startovat a přistávat na letadlové lodi nebo na letištích s krátkými přistávacími drahami, kterých měli celou řadu. Základní charakteristiky A6M Zero jsou:

  • Maximální rychlost: 533 km/h
  • Maximální výška letu: 10 000 m
  • Maximální hmotnost: 2 796 kg
  • Dolet 3 105 km
  • Výzbroj: 2x 7,7 mm letecký kanon na špičce, 2x 20 mm kulomet na křídlech, 2 šedesátikilové bomby k bombardování nebo jedna čtvrttunová bomba pro kamikaze útok

Pearl Harbor

Nové Mitsubishi A6M Zero hrály klíčovou roli při překvapivém japonském útoku na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor. V té době jich v oblasti Pacifiku operovalo více než pět set a většina z nich se útoku zúčastnila. I díky na tehdejší dobu neobvyklému dlouhému doletu. Jen 29 z nich se Američanům podařilo sestřelit, přestože sami přišli o stovky letounů.

Bitva o Midway

Pokud jde o vzdušný prostor nad Pacifikem, stíhačky A6M Zero dlouho neměly konkurenci. Chléb se začal lámat až při bitvě o Midway v červnu 1942. Při té sice Američané nasadili letouny Grumman F4F Wildcat, s nimiž jejich piloti nebyli spokojeni, ale námořnictvu se podařilo zasadit Japoncům nepříjemný úder, kterým se síly v Pacifiku vyrovnaly. Po bitvě o Midway se navíc ve vzduchu poprvé začaly objevovat nové americké stíhačky Lockheed P-36 Lightning, kterým už se A6M Zero nemohly rovnat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články