Významná modernizace posune staré letouny Suchoj Su-30MKI na 4,5. generaci, ovšem bez pomoci Ruska

Velmi dlouho se jednalo o jednoho z hlavních odběratelů sovětské i ruské techniky, který také Rusku svěřoval její postupnou modernizaci. Ale nic netrvá věčně.

Indie modernizuje Suchoj Su-30MKI i Zdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlavní síla indického letectva stojí na ruských bojových letounech Suchoj Su-30MKI Flanker-H, které byly nakonec vyrobeny v Indii v ruské licenci. Ve výzbroji jich má mít 260, čímž jsou jeho nejpočetnějším letounem. Jsou přitom 4. generace, takže na nejnovější letadla 4,5. generace zaostávají. To chce Indie změnit, ale tentokrát se nebude spoléhat na Rusko a svá letadla zmodernizuje za použití domácích technologií.

SU-30MKI lepší ve všech směrech

Aktuální Su-30MKI se liší od Su-30 produkovaných v Rusku použitím některých domácích i zahraničních technologií. Wikipedia uvádí, že jde o dvoumístný bojový letoun o délce 21,93 metrů a rozpětí křídel 14,7 metrů. Jeho dva motory mu udělí rychlost až Mach 2 a jeho dosah jsou až 3 tisíce kilometrů. Vyzbrojený je pak kanonem ráže 30 milimetrů a má 12 závěsných bodů, na nichž může být 8 130 kilogramů zbraní od různých střel až po naváděné pumy.

Indický Su-30MKI iZdroj fotografie: Uživatel g4sp / Creative Commons / CC BY-SA
Indický Su-30MKI

Indická modernizace má schopnosti letadla zlepšit ve všech směrech. BattleSpaceX uvádí, že by letouny měly dostat nové radary, systémy řízení mise, prvky elektronického boje a možnost využívat pokročilé zbraňové systémy, ale mluví se i o systému IRST a avionice. Zajímavé na všem je, že se Indie dle všeho nespoléhá na Rusko, ale vybaví je domácími výrobky. Mnohé nejspíše budou vycházet ze systémů používaných v indických HAL Tejas.

Letoun ponese nové indické zbraně

Jednou ze zásadních součástí plánované modernizace je instalace některých indických zbraní. Již v minulosti dostaly Su-30MKI možnost nosit třeba indické protilodní nadzvukové střely Brahmos nebo střely vzduch-vzduch Astra-1. Nově by však měly letouny také získat schopnost používat indické protiradarové střely Rudram, uvádí EurAsianTimes. Indie má nyní střely Rudram-1 s dosahem 150 kilometrů a testuje Rudram-2 s dosahem 350 kilometrů, v plánu je i Rudram-3 s doletem 550 kilometrů. Používat by navíc měly i nový typ střel Astra-2.

Dvojice letounů HAL Tejas

Velká rána pro Rusko: Indie by se mohla rychle zbavit závislosti na jeho letadlech Su-30 a MiG-29, má totiž vlastní alternativu Tejas Mk1

Nejasnosti však panují třeba o tom, jaký přesně dostanou letouny nový radar. Podle některých by se mohlo jednat o stejný nebo podobný typ, jaký má indický letoun HAL Tejas, a schopnostmi by se měl minimálně blížit radarům typu AESA. Naopak letouny nedostanou nový motor, o němž se v minulosti uvažovalo. Modernizace bezpochyby přinese Su-30MKI zlepšení a mohla by je dostat až na úroveň 4,5. generace. Skutečnost, že se procesu ve větší míře nebude účastnit Rusko, dokazuje, že se na něm Indie stává stále méně závislá.

Indický letoun Su-30MKI

Jak podle vás Indové zvládnou vylepšit schopnosti Su-30MKI?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články