Možnosti sebevražedných dronů jsou velmi impozantní. Je proti nim třeba budovat účinnou obranu

Zasáhnout nepřítele na kritickém místě jedním úderem je velmi vítaná schopnost. Pokud to můžete udělat levným způsobem, budete velmi efektivní.

i Zdroj fotografie: Julian Herzog / Creative Commons / CC BY
                   

O prospěšnosti dronů na bojišti již léta nikdo nepochybuje. Jsou vyzkoušeným průzkumným, ale i útočným prostředkem. Velké drony mohou nést i množství výzbroje na velmi dlouhé vzdálenosti, lze s nimi útočit s velkou přesností a bez rizika pro život pilota. V armádách se však stále častěji prosazují i jiné drony, které mají za úkol na nepřítele zaútočit přímo. Jejich schopnosti se stále více vylepšují. Pro armády se stávají velkým ohrožením. Mohou je navíc používat i teroristé.

Útoky na sklady nebo velitelství

Skvělým příkladem využití sebevražedných dronů je současný konflikt na Ukrajině. Využívají je obě strany, ale hlavně Ukrajina se jejich použitím stala velmi známá. Velké a běžné drony za pouhých několik tisíc dolarů dokáže naložit bombami a poslat na sebevražednou mise. Zasáhla tak třeba sklady paliva v Rusku nebo velitelství Černomořské flotily. Vlastně i mnohé výbuchy za linií, například na Krymu, jsou často připisovány speciálním jednotkám s drony ve výzbroji.

iZdroj fotografie: US Marine Corps
Dron Switchblade

Sebevražedné drony první generace byly vlastně jen běžné stroje, které někdo naložil výbušninami a poslal do akce. Již ty se ukázaly jako velmi efektivní. V současné době však existují sebevražedné drony druhé generace, jejichž schopnosti jsou velmi sofistikované. Dokážou se doslova vznášet nad bojištěm a čekat na ten nejvhodnější okamžik k útoku. Jsou kvůli této schopnosti nazývané loudavou municí. A ta se neustále vyvíjí.

Typickým příkladem takové loudavé munice je americký Switchblade od společnosti AeroVironment. Jde o malé zařízení, které může přenášet jeden voják. Odpálí ho z tubusu podobajícímu se minometu. První verze Switchblade 300 dokázala létat rychlostí 100 kilometrů v hodině, na obloze vydržela 15 minut. Zvládala ničit měkké nepancéřované cíle. Novější verze 600 již zvládne zničit tank, na obloze vydrží 40 minut a cíle zasahuje až do vzdálenosti 40 kilometrů. Ve světě již dnes existuje už více dronů s tímto válečným „posláním”.

Stále sílící autonomie umělé inteligence

V současné době se pracuje na strojích, jež by byly ještě více sofistikované, měly vetší výdrž, a dokonce spolu spolupracovaly. Mluví se o rojích dronů se vzájemným propojením. Mohou existovat jen průzkumné verze, avšak vlastně každý dron bude průzkumníkem, jenž v případě nalezení cíle dokáže navézt i partnerské drony, aby pak zaútočily najednou. Mluví se i o částečné nebo úplné autonomii pomocí umělé inteligence, kdy by drony dokázaly sami identifikovat cíl a zorganizovat efektivní útok.

Proti takovým zbraním musí armády pochopitelně rychle vymyslet účinnou obranu, nebo na bojišti dopadnou jako arménští vojáci v poslední válce o Náhorní Karabach s Ázerbájdžánem. Protože malé drony je velmi obtížné detekovat, obranou nebudou drahé protiletadlové rakety. Mluví se například o využití laserových či mikrovlnných zbraních.

iZdroj fotografie: US Marine Corps / Public Domain
Switchblade 300 v letu

Další možností je vyvinout zbraň produkující EMI (elektromagnetický puls, který může vyřadit a doslova spálit dnešní mikroelektroniku). Vývoj se logicky také zaměří na možnosti identifikovat řídící signál dronů, podle nějž lze nalézt a identifikovat řídící středisko, jehož obsluha je vzdálena třeba desítky kilometrů, a následně zaútočit přímo na řídící stanoviště obsluhy. V budoucnu tak určitě uvidíme bitvy, o kterých se ještě před nedávnem psalo jen ve sci-fi románech.

Zdroj: TechInsider

O jakém nejvýznamnějším útoku sebevražedných dronů jste slyšeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články