„Neviditelný“ letoun je reálný: Boeing by mohl vyvinout stealth tanker a transportní letoun, oba by mohly kroužit nepříteli přímo nad hlavou

Současná dopravní i tankovací letadla jsou na radarech snadno viditelná, změnit by to ale mohla vlastnost stealth. Nejblíže jí má být americká zbrojovka.

Koncept stealth tankeru i Zdroj fotografie: Boeing
                   

Doslova revoluci v oblasti transportního a tankovacího letectva může přinést letoun, na němž pracuje americká společnost Boeing. Novému stroji chce totiž dát schopnost stealth, tedy učinit ho obtížně zaměřitelným radary. Přineslo by to dosud nevídané možnosti, o nichž se musí vojenským leteckým stratégům jenom zdát. Největším plusem by bylo, že by nikdo – tedy kromě vlastního letectva – nevěděl, kde se zrovna nachází. Samozřejmě může vzniknout technologie, které by odhalily i stealth letoun, na té ale aktuálně prokazatelně pracuje jenom Amerika.

Současná transportní letadla jsou bezbranná

Transportní nebo tankovací letadla se podobají běžným dopravním strojům, což znamená, že jsou na radarech vidět i na velmi dlouhé vzdálenosti. Jediným způsobem jejich ochrany tak zůstává: 1) držet je zcela mimo dosah nepřátelských bojových letadel a protivzdušné obrany, anebo 2) jim dát leteckou ochranu a doufat, že skrze ni nepřítel neprorazí. Na druhou stranu bez transportních letadel nemohou armády flexibilně operovat a bez tankerů má letectvo jenom omezený dosahu. Vlastnost stealth by u nich tak byla velmi vítána.

Boeing proto pracuje na stroji, který kombinuje tvar létajícího křídla a klasického letounu. Je samozřejmě otázkou, na jak vysoké úrovni by schopnost stealth takový letoun měl, ale létající křídla jsou obecně známa tím, že už jsou sama o sobě velmi vhodným tvarem pro obtížné zaměřování. Tento tvar má dosud jediný strategický bombardér, a to Northrop Grumman B-2 Spirit, a následují ho všechny další strategické bombardéry dnes konstruované ve spojených státech, Číně a Rusku. Kromě tvaru je ale nutné i použití speciálních materiálů.

Neviditelný letoun může být velmi drahý

Boeing předpokládá, že by letoun mohl být hotový za 10 až 15 let. Není ovšem jasné, zda by ho americké letectvo do výzbroje chtělo. Prvním otazníkem bude nosnost a kapacita, kdy například B-2 Spirit unese 23 tun v podobě bomb. Druhým je pak cena, protože letadla se schopností stealth bývají drahá, i když třeba v současné době konstruovaný bombardér Northrop Grumman B-21 Raider má být výrazně levnější než jeho předchůdce B-2 Spirit.

Takové letouny mohou mít mnoho výhod, neboť by se mohly tankery více přiblížit k oblasti bojů, a tím výrazně napomoci bojovému letectvu. Předpokládaným soupeřem USA je ve světě Čína a místem střetu zase Tichý oceán, kde by bylo nezbytné jak tankování, tak i rychlé zásobování jednotek. Neviditelný transportní letoun by se teoreticky mohl přiblížit až do nějaké „horké“ oblasti a dopravit do ní v nějaké kritické chvíli posily nebo zásoby (třeba na izolovaný ostrov). Jestli na podobném konceptu pracuje i Čína, známo není, ale nelze to vyloučit.

Kde všude by šlo využít stealth transportní letadla?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články