Nad základnou Nellis létá pochromovaný F-22 Raptor. Může to souviset i s laserovými zbraněmi

F-22 je nejpokročilejší stíhací letoun na světě, který mají ve výzbroji jen Spojené státy. Pokud jej zvláštně upraví, vyvolává to zájem odborné veřejnosti.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Vyspělost amerického letounu F-22 Raptor je všeobecně známá, i když některé jeho schopnosti mohou být samozřejmě stále utajované. Ovšem na podzim roku 2021 začali lidé v okolí letecké základny Nellis v Nevadě vídat podivně upravený letoun tohoto typu. Většinu jeho povrchu pokrývá zrcadlově blyštící se povlak připomínající chromování. K čemu taková úprava slouží se odborníci jenom dohadují.

Téměř celý povrch letounu se zrcadlí

Poprvé tento letoun zachytil Santos Cacereses 19. listopadu, kdy blyštící se F-22 vzlétal ze základny Nellis. Chromová úprava pokrývá většinu povrchu letadla, ale ne úplně celou. Jsou zde vidět třeba zuby, které jsou typické pro letouny se schopnostmi stealth. Ze záběrů se zdá, že povlakem není pokryta ani oblast klapek a několik dalších částí letounu.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený santos caceres (@santos_caceres.lv)

Nikdo přesně neví, proč letectvo na svůj nejvýkonnější stíhací letoun takový povlak umístilo. Předpokládá se, že to může souviset s nějakým systémem infračerveného vyhledávání nebo trasování. Například v roce 2020 se zase objevily informace o testovacích letadlech, která byla vybavena podobným povrchem, jaký má nyní Raptor. Tehdy toto chromování mělo sloužit k testování laserových systémů o nízkém výkonu.

Možná účast na speciálním výcviku

Později stejně upravený F-22 zaznamenal kanál na YouTube s názvem The Nellis Spotter mezi letouny, jež se účastnily speciálního školení WSINT. Jde o půl roku trvající výcvik, kde se armádní posluchači učí pomocí simulací, které modelují střetnutí s nejpravděpodobnějšími protivníky, tedy Čínou nebo Ruskem. Cílem je naučit je plánovat a realizovat různé akce, se nimiž by se mohli v praxi setkat. Vše i v rámci praktických zkoušek.

Interesting! – F-22 Raptor Covered In Mirror-Like Coating Photographed Flying Out Of Nellis AFB https://rfr.bz/f3gbzxy…

Zveřejnil(a) Casher’s Aviation Finishes dne Úterý 23. listopadu 2021

Zdá se, že pochromovaný Raptor hrál v tomto letošním výcviku důležitou roli. V praxi se ale s podobným modelem američtí piloti pravděpodobně nesetkají. Jejich potenciální soupeři sice mají letouny páté generace, tedy stejné jako je F-22, ale podle odborníků ruský Su-57 ani čínský J-20 nejspíše nedosahují takových schopností jako starší Raptor. V přímém stíhacím souboji je horší i americký letoun F-35, který si pořídila i část amerických spojenců.

K čemu podle vás může sloužit chromová úprava F-22?

Zdroj: Businessinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články