Nejlepší strategické bombardéry na světě

Přestože se ve vzduchu bojovalo už za první světové války, opravdu důležité bitvy se v nebesích odehrávaly až za druhé světové. A masového nasazení se dočkaly také strategické bombardéry.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Pomyslnou pátou příčku by podle odborníků obsadil sovětský bombardér Tupolev TU-160,ktermu se v kódu NATO říká Blackjack. Nadzvukový bombardér je schopen měnit geometrii křídel podobně, jako Rockwell B-1 Lancer, ke kterému se ještě dostaneme. V roce 1987 byl Tupolev TU-160 největším a nejtěžším strategickým bombardérem na světě. Na svou velikost je navíc velmi rychlý – jeho maximální udávaná rychlost je 2 220 km/h.

Avro Vulcan B2 a Xian H-6

O třetí a čtvrtou příčku se dělí dva stroje. Představíme je tedy v abecedním pořadí. Avro Vulcan B2 je britský bombardér třídy V. V královském letectvu mu byla přidělena čestná úloha – patnáct let byl veden jako hlavní britská atomová hrozba. Po roce 1969 však Britové přezbrojili a jaderné hlavice teď nesou ponorky třídy Polaris. Piloti si pak Vulcanů vážili pro jejich skvělé letové vlastnosti, spolehlivost a excelentní zrychlení.

iZdroj: Depositphotos
Avro Vulcan B2

Čínský bombardér Xian H-6 může být pro řadu čtenářů jednou velkou záhadou. Je pravda, že Čína o svých zbraních příliš nemluví. O Xianu H-6 se však přesto ví poměrně dost. Mimo jiné i proto, že jeho design pochází ze sovětského Tupolevu TU-16, jak je ostatně na první pohled patrné. Čínská varianta je však rychlejší, hbitější a schopna nést jaderné hlavice.

Rockwell B1 Lancer a Northrop Grumman B2 Spirit

Na absolutní špičce jsou nepřekvapivě dva americké letouny. Rockwell B1 Lancer byl strategickým bombardérem číslo jedna téměř dvě dekády. Bombardér, který papírově nemá žádné slabiny, sráží jen nečekaně velký počet nehod. V jejich důsledku přišlo americké letectvo už o deset strojů. V bojových misích se ovšem bombardéry Rockwell B1 Lancer osvědčily.

iZdroj: Depositphotos
Northrop Grumman B2 Spirit

Nejlepším strategickým bombardérem všech dob je futuristicky vypadající Northrop Grumman B2 Spirit. Neviditelný letoun má jen jednu slabinu – vysoké provozní náklady. Proto jej na některých misích nahrazují starší stroje s levnějším provozem. V případě potřeby je však všech 21 těchto krásných strojů připraveno k nasazení do akce. Americké letectvo plánuje, že je vyřadí nejdříve v roce 2032.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články