Nejsmrtelnější drony světa. Z oblohy mohou pálit protitankovými střelami nebo svrhávat přesně naváděné pumy

Raketami vyzbrojené drony jsou mocnou zbraní. V oblastech s integrovanou moderní protivzdušnou obranou operovat nezvládnou, jsou příliš zranitelné.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Česká armáda si chce pořídit větší drony, které by mohly nést rakety i přesně naváděnou munici a provádět sofistikovaný průzkum. Je to něco, bez čeho se moderní ozbrojené síly neobejdou, i když bojové stroje drony samozřejmě nahradit nedokážou. Mají řadu vlastností, jež je limitují, jako třeba dostup a rychlost. O tom, které drony si čeští vojáci pořídí, je již rozhodnuto. Zde je několik možných smrtících dronů, z nichž si teoreticky mohly vybírat.

MQ-1C Gray Eagle

Nástupce legendárního amerického dronu Predator. Byl představen v roce 2004. Patří do třídy středních dronů a může nést 360 kilogramů výzbroje. Nejčastěji jde o čtveřici raket Hellfire, ale nejen ty. Dokáže se pohybovat rychlostí až 309 kilometrů v hodině a vystoupit do výšky 9 kilometrů. Byl nasazen na mnoha bojištích od Iráku až po Afghánistán.

Hermes 900

Izraelský dron, který si vybrala i česká armáda a pravděpodobně si ho pořídí. Jde o vyzkoušený systém, jenž létá již v několika zemích. Účastnil se na straně Ázerbájdžánu konfliktu v Náhorním Karabachu a samozřejmě izraelských operací. Unese 350 kilogramů různé výzbroje. Má výdrž až 36 hodin a dokáže se dostat do výšky větší než 9 kilometrů. Kromě výzbroje může být osazen i mnoha typy různých senzorů.

iZdroj fotografie: Nehemia Gershuni-Aylho / Creative Commons / CC BY-SA
Hermes-900

TAI Aksungur

Turecko dnes patří mezi dronové velmoci a Aksungur je jedením z jejich nejnovějších produktů. Jde o dvoumotorový dron o rozpětí křídel 24 metrů, který vyrábí Turkish Aerospace Industries . Představen byl v roce 2019. Unese 750 kilogramů výzbroje od raket přes mikropumy až přesně naváděné pumy. Jeho výdrž ve vzduchu je až 60 hodin a dostup 12 kilometrů.

Wing Loong II

Velký čínský dron o rozpětí křídel 20,5 metru. Jde o stroj, který Čína dodala již asi do 10 zemí a byl i nasazen v boji. Vzhledem k tomu, kým je vyráběn, by si ho čeští vojáci ale jistě nepořídili. Konkrétně ho používaly jednotky v Libyi, drony se sem dostaly přes Spojené arabské emiráty. Stroj má podle dostupných údajů unést až 480 kilogramů výzbroje včetně naváděných střel a různých druhů pum. Jeho dostup je téměř 10 kilometrů a ve vzduchu vydrží 32 hodin.

MQ-9 Reaper

Americký dron, jeden z nejpoužívanějších na světě, který má za sebou mnoho operačních hodin. Má větší nosnost než MQ-1. Celkem může nést až 1 700 kilogramů různé výzbroje a vybavení. To z něho dělá velmi silnou zbraň, protože kromě raket Hellfire může nést třeba i dvě laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II o hmotnosti 230 kilogramů. Dokáže operovat ve výšce až 15 kilometrů. Výdrž záleží na jeho naložení, ale i při maximální zátěži vydrží ve vzduchu 14 hodin.

iZdroj fotografie: Uživatel ArmyInForm / Creative Commons / CC BY
Turecký dron Akinci

Bayraktar Akıncı

Dvoumotorový turecký dron představený v roce 2021. Má nosnost 1 350 kilogramů výzbroje a vybavení, což z něho činí dron s jednou z nejlepších nosností na světě. Je schopen nést celou řadu raket, naváděnou mikromunici i mnoho druhů pum. Ve vzduchu je schopen vydržet 25 hodin a dosáhnout výšky téměř 14 kilometrů. Ve výzbroji ho má zatím pouze Turecko, ale eminentní zájem o něj mají Ázerbájdžán nebo Pákistán.

Který bojový dron dneška považujete za nejlepší?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články