Nejsmrtelnější drony světa. Z oblohy mohou pálit protitankovými střelami nebo svrhávat přesně naváděné pumy

Raketami vyzbrojené drony jsou mocnou zbraní. V oblastech s integrovanou moderní protivzdušnou obranou operovat nezvládnou, jsou příliš zranitelné.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Česká armáda si chce pořídit větší drony, které by mohly nést rakety i přesně naváděnou munici a provádět sofistikovaný průzkum. Je to něco, bez čeho se moderní ozbrojené síly neobejdou, i když bojové stroje drony samozřejmě nahradit nedokážou. Mají řadu vlastností, jež je limitují, jako třeba dostup a rychlost. O tom, které drony si čeští vojáci pořídí, je již rozhodnuto. Zde je několik možných smrtících dronů, z nichž si teoreticky mohly vybírat.

MQ-1C Gray Eagle

Nástupce legendárního amerického dronu Predator. Byl představen v roce 2004. Patří do třídy středních dronů a může nést 360 kilogramů výzbroje. Nejčastěji jde o čtveřici raket Hellfire, ale nejen ty. Dokáže se pohybovat rychlostí až 309 kilometrů v hodině a vystoupit do výšky 9 kilometrů. Byl nasazen na mnoha bojištích od Iráku až po Afghánistán.

Hermes 900

Izraelský dron, který si vybrala i česká armáda a pravděpodobně si ho pořídí. Jde o vyzkoušený systém, jenž létá již v několika zemích. Účastnil se na straně Ázerbájdžánu konfliktu v Náhorním Karabachu a samozřejmě izraelských operací. Unese 350 kilogramů různé výzbroje. Má výdrž až 36 hodin a dokáže se dostat do výšky větší než 9 kilometrů. Kromě výzbroje může být osazen i mnoha typy různých senzorů.

iZdroj fotografie: Nehemia Gershuni-Aylho / Creative Commons / CC BY-SA
Hermes-900

TAI Aksungur

Turecko dnes patří mezi dronové velmoci a Aksungur je jedením z jejich nejnovějších produktů. Jde o dvoumotorový dron o rozpětí křídel 24 metrů, který vyrábí Turkish Aerospace Industries . Představen byl v roce 2019. Unese 750 kilogramů výzbroje od raket přes mikropumy až přesně naváděné pumy. Jeho výdrž ve vzduchu je až 60 hodin a dostup 12 kilometrů.

Wing Loong II

Velký čínský dron o rozpětí křídel 20,5 metru. Jde o stroj, který Čína dodala již asi do 10 zemí a byl i nasazen v boji. Vzhledem k tomu, kým je vyráběn, by si ho čeští vojáci ale jistě nepořídili. Konkrétně ho používaly jednotky v Libyi, drony se sem dostaly přes Spojené arabské emiráty. Stroj má podle dostupných údajů unést až 480 kilogramů výzbroje včetně naváděných střel a různých druhů pum. Jeho dostup je téměř 10 kilometrů a ve vzduchu vydrží 32 hodin.

MQ-9 Reaper

Americký dron, jeden z nejpoužívanějších na světě, který má za sebou mnoho operačních hodin. Má větší nosnost než MQ-1. Celkem může nést až 1 700 kilogramů různé výzbroje a vybavení. To z něho dělá velmi silnou zbraň, protože kromě raket Hellfire může nést třeba i dvě laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II o hmotnosti 230 kilogramů. Dokáže operovat ve výšce až 15 kilometrů. Výdrž záleží na jeho naložení, ale i při maximální zátěži vydrží ve vzduchu 14 hodin.

iZdroj fotografie: Uživatel ArmyInForm / Creative Commons / CC BY
Turecký dron Akinci

Bayraktar Akıncı

Dvoumotorový turecký dron představený v roce 2021. Má nosnost 1 350 kilogramů výzbroje a vybavení, což z něho činí dron s jednou z nejlepších nosností na světě. Je schopen nést celou řadu raket, naváděnou mikromunici i mnoho druhů pum. Ve vzduchu je schopen vydržet 25 hodin a dosáhnout výšky téměř 14 kilometrů. Ve výzbroji ho má zatím pouze Turecko, ale eminentní zájem o něj mají Ázerbájdžán nebo Pákistán.

Který bojový dron dneška považujete za nejlepší?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru