V souvislosti s ukrajinskou krizí zakoupí Německo až 35 stíhacích letounů F-35 Lightning II, nákup budí emoce

Tornado je zatím jediným německým letounem schopným v případě konfliktu nést americké jaderné pumy B61, které jsou uloženy v Německu. Dassault je zklamaný.

i Zdroj fotografie: Lockheed Martin / Public Domain
                   

V reakci na Ruskou invazi Ukrajiny plánuje Německo masivní navýšení výdajů na obranu země. Prvním velkým nákupem budou stíhací letouny F-35, které jsou schopny nést jaderné zbraně. F-35 nahradí starší modely bojových letounů Panavia Tornado. V plánu je rovněž modernizace stíhacích letounů Eurofighter Typhoon pro vedení elektronického boje. Což je funkce, kterou v současné době plní právě stíhačky Tornado.

Německo nevlastní jaderné zbraně

Velitel německých vzdušných sil Ingo Gerhartz uvedl, že v reakci na Ruskou agresi bylo nutné zvolit právě letouny F-35 Lightning II. „Na agresi ruského prezidenta Vladimira Putina existuje jen jedna odpověď,“ konstatoval Gerhartz, podle něhož je jednota v rámci NATO a věrohodná odstrašující síla jedinou vhodnou odpovědí na rostoucí východoevropský konflikt.

Pro mnohé je toto oznámení vítaným, ale zároveň docela překvapivým krokem, jelikož představuje docela zásadní obrat v porovnání s předchozím usnesením o nákupu těchto letounů. Již dříve byl totiž nákup amerických stíhaček páté generace zamítnut.

Zveřejnil(a) Military Tanks, Ships, and Planes dne Čtvrtek 9. března 2017

Německá armáda nedisponuje vlastními nukleárními zbraněmi. Ovšem v rámci doktríny NATO o jaderném odstrašování, využívané od dob studené války, si ponechala bombardéry schopné přepravovat americké jaderné nálože. V současné chvíli jsou pro tuto významnou roli využívány letouny Panavia Tornado. Ty mají za úkol přepravovat a potenciálně rozmisťovat jaderné nálože, jež jsou v zemi dislokovány. Tornado jsou ve stávající německé letecké flotile jedinými letouny schopnými nést jaderné pumy B61.

Jedná se o taktické pumy, které jsou rozmístěny v Německu, Belgii, Nizozemsku, Turecku a Itálii v rámci aliančního programu sdílení Nuclear sharing. V každé z těchto zemí se nachází dvacet zmíněných zařízení, podléhajících americkému letectvu, a mohou být použity na pokyn amerického prezidenta. Němci disponují 68 Tornady, kterým v letech 2025 až 2030 skončí životnost.

Program FCAS čelí krizi

Jak se dalo očekávat, tento nedávný závazek nákupu letounů F-35 nepotěšil každého. Například opoziční levicová strana rozhodnutí o zakoupení asi 35 stíhaček pro německou armádu zkritizovala. Také Éric Trappier, generální ředitel společnosti Dassault, se k vyhlídce Německa na nákup letounů F-35 postavil odmítavě.

Zveřejnil(a) Euro forces command Center dne Pondělí 14. března 2022

A svůj razantně odmítavý postoj ještě podtrhl, když ve svém vyjádření naznačil, že podle něj byl na Berlín ze strany Spojených států vyvíjen nátlak. Společnost Dassault má však v současné době již tak jako tak plné knihy objednávek, zejména pak na letouny Rafale. Nicméně podle německých analytiků pravděpodobně nehodlá slevit ze své vůdčí pozice v oblasti stíhacích letounů nové generace FCAS (Future Combat Air System).

Program FCAS navíc nyní čelí kritické situaci, neboť hlavní dodavatelé, Airbus Defence and Space a výše zmíněný Dassault se nedokážou dohodnout na podmínkách dělby práce a právech duševního vlastnictví, týkajících se hlavního stíhacího letounu tohoto perspektivního programu.

Nutná modernizace německé armády

Němečtí představitelé budou nicméně s jakýmikoliv pochybnými námitkami ohledně nákupu pravděpodobně zdvořile nesouhlasit. Na naléhavost posílit obranu Německa co možná nejdříve totiž upozornily nedávné události na Ukrajině. Podle vyjádření německého ministerstva obrany je Německo navíc i nadále odhodláno podporovat program FCAS.

Ministryně obrany Christine Lambrecht rovněž uvedla, že svému francouzskému protějšku, Florence Parly, rozhodnutí ohledně nákupu F-35 sdělila během své nedávné návštěvy letecké základny Évreux v severní Francii. Tam oba státy provozují společnou leteckou jednotku složenou z letounů C-130J.

Zveřejnil(a) Aviation Touch dne Čtvrtek 7. března 2019

Německý kancléř Olaf Scholz minulý měsíc oznámil, že země zřídí zvláštní fond, a to ve výši 100 miliard eur (téměř 2,5 bilionu korun), aby tak mohla posílit své ozbrojené složky a zároveň zvýšit výdaje na obranu nad požadované 2 % hrubého domácího produktu, v čemž dlouho zaostávala za ostatními zeměmi NATO. Amy Gutmann, velvyslankyně USA, oznámení o nákupu stíhaček F-35 uvítala a uvedla, že Německo pořízením nových letounů upevní svou úlohu v oblasti sdílení jaderných zbraní v rámci společné mise NATO.

Jaký je Váš názor na rozhodnutí Německa nakoupit více než 30 stíhacích letounů F-35?

Zdroj: InterestingEngineering, DefenseNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články