Největší letecké cvičení NATO zahrnuje až 120 letadel a letadlové lodě: taková síla má být mj. vzkazem všem nepřátelům, teď hlavně Rusku

NÁZOR: Letectva NATO a spojenců spolu mají v případě konfliktu spolupracovat, což musí pochopitelně intenzivně nacvičovat. Akce je ale i ukázkou síly.

Americký letoun F-16 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Hlavně poté, co Rusko v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu, začala Severoatlantické aliance zlepšovat svou připravenost. Příkladem bylo třeba velké letecké cvičení v Řecku nazvané NIOCHOS 2022. Kromě 120 letadel z několika států NATO se ho účastnila i izraelská, stejně jako hosté z nealiančních zemí, třeba neutrální Rakousko nebo Kuvajt. Podobná cvičení jsou mj. ukázkou odhodlanosti NATO se v případě konfliktu tvrdě bránit. A ačkoliv může být nepřátel více, jde v posledních letech o iniciativu hlavně z důvodu ruské agrese vůči Ukrajině.

2 letadlové lodě a hlavně spousta F-16

Rozsáhlé cvičení v oblasti Středozemního moře pochopitelně neopomíjí ani leteckou námořní sílu, kterou v tomto případě reprezentovaly hned 2 letadlové lodě s jaderným pohonem – americká USS Harry S. Truman doprovázená francouzskou Charles de Gaulle. Z první mohou startovat třeba palubní letouny F/A-18E/F Super Hornet, a z druhé zase Dassault Rafale M. Oba typy letadel jsou schopné vzlétnout za pomoci katapultu a patří mezi nejvyspělejší 4,5. (ano, opravdu „čtyř-a-půlté“) generace na světě.

Ruský letoun Mikoyan MiG-31

„F-16 bude pro naše stíhačky Suchoj a Mikojan těžký soupeř,“ uvedl ruský vyznamenaný ex-kapitán a vojenský expert Dandykin

Nejvíce zastoupené byly General Dynamics F-16 Fighting Falcon, tedy jednomotorové víceúčelové letouny z výzbroje Řecka, ale například i Izraele. F-16 patří k nejpočetnějším letadlům v zemích NATO, i když některé státy je pomalu vyřazují, zatímco jiné si naopak pořizují nejmodernější variantu Block 70/72. Stroje jsou známé svou dobrou obratností a zároveň univerzálností, proto jsou skvělé jak pro vzdušné souboje, tak k útokům na pozemní cíle.

F/A-18E Super Hornet na palubě USS Harry S. Truman ve Středozemním moři iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
F/A-18E Super Hornet na palubě USS Harry S. Truman ve Středozemním moři

I Američané pak na cvičení posílají krom letadlových lodí i samotné letouny, třeba víceúčelové bojové stroje McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle. Tyto „dvoumotoráky“ patří k nejrychlejším na světě, dosahovat mohou rychlosti vyšší než Mach 2,5 – díky tomu jsou dobré jako stíhací letouny i k útokům na pozemní cíle, přičemž unesou přes 10 tun výzbroje. Podnikat ale mohou i mise na blízkou podporu a rovněž umí létat ve velmi nízkých výškách.

Tornado zvládá nálety v nízké výšce

Italská účast pak přináší třeba letouny Panavia Tornado, které byly zařazeny do služby na konci 70. let 20 století a nejčastěji slouží k bombardování z nízkých výšek, i když zvládají i jiné úkoly včetně stíhacího boje. Díky křídlům s měnitelnou geometrií a dvěma motorům jsou také schopné nadzvukového letu i ve velmi nízkých výškách. Unesou 9 tun výzbroje, přičemž užití pum nebo raket usnadňuje přítomnost operátora zbraní.

Letouny při cvičení NIOCHOS 2022, vpředu Panavia Tornado iZdroj fotografie: Řecké letectvo
Letouny při cvičení NIOCHOS 2022, vpředu Panavia Tornado

Zajímavou úlohu pak hrají třeba řecké letouny francouzského původu, a sice Dassault Mirage 2000-5, protože ty mohou během cvičení plnit roli oponentů. Vynikají velmi dobrou manévrovatelností, a i když mají jenom jeden motor, dokáží se ve vyšší výšce pohybovat rychlostí Mach 2,2. Řecké verze jsou vysoce modernizované, díky čemuž mohou používat třeba francouzské střely vzduch-vzduch MBDA MICA, ale zvládnou odpálit i řízenou střelu SCALP-EG.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

„Tankisty cvičíme k boji proti tankům NATO,“ ujišťuje a uklidňuje Rusko. Na vývoj války na Ukrajině to ale nemusí mít žádný vliv

Konkrétně během cvičení v rámci NIOCHOS 2022 využívala letectva i další specializované stroje, například pro elektronický boj nebo letecký průzkum – jejich zástupcem je třeba E-2C Hawkeye AEW&C. Nasazeny však bývají i vrtulníky, které operují jak z lodí, tak z pevniny. Cvičení kolem Apeninského poloostrova je pro NATO velmi důležité, protože je těsně v sousedství Černého moře, kde probíhá válka mezi Ruskem a Ukrajinou, a jehož pobřeží mají hned 3 alianční státy. Nedaleko je navíc i Sýrie se silnou ruskou základnou.

Záběry z cvičení NIOCHOS 2022

Na jaké úrovni je podle vás spolupráce letectev států NATO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články