Northrop B-2 Spirit: nejobávanější bombardér na světě

B-2 sice poprvé vzlétl již před 30 lety, ale tento bombardér amerického letectva stále zůstává letadlem, které budí v nepřátelích nejvíc hrůzy. V boji byl nasazen v Kosovu, Iráku, Libyi i Afghánistánu a ve všech případech slavil úspěchy.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A proč je tak hrůzostrašný? Jde o jediný bombardér s technologií stealth, který je schopen nést konvenční i nukleární pumy. Základní charakteristiky B-2 jsou:

  • Posádka: 2 – pilot a velitel mise
  • Maximální rychlost: 1 010 km/h
  • Operační rádius: 5 500 kilometrů
  • Maximální hmotnost pum: 18 000 kg
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Byl nasazen v celé řadě operací napříč světem

Jaderná hrozba pro Sovětský svaz

Při projektování tohoto smrtonosného stroje Spojené státy předpokládaly, že by B-2 měl být schopen nepozorovaně proniknout hluboko do srdce Sovětského svazu a svrhnout jaderné hlavice na strategické cíle. Speciální tvar a další maskovací systémy by podle informací amerických zpravodajců unikly pozornosti sovětských radarů, dlouhý dolet by pak letadlu umožnil zasáhnout kdekoli na nepřátelském území. Na tento typ mise však naštěstí nikdy nedošlo.

Stroj připomínající UFO

Stroj, který svým nezvyklým tvarem připomíná mimozemskou vesmírnou loď, byl už několikrát amatérskými fotografy a fanoušky záhad zaměněn za UFO. I proto, že za určitých okolností bývá zachytitelný okem či dalekohledem, nikoli však radarem a dalšími přístroji. Výjimkou jsou radary české provenience Věra, a pravděpodobně i o generaci starší Tamara, proto je na jejich prodej mimo státy NATO vyhlášeno embargo.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Letadlo má operační rádius 5 500 kilometrů

Pouze 21 kusů

Bombardérů B-2 bylo vyrobeno jen 21 kusů a všechny jsou ve výzbroji amerického letectva, které se o tento svůj klenot nedělí ani se svými spojenci. Na druhou stranu je třeba říci, že pořizovací i provozní náklad B-2 jsou extrémně vysoké a jen málokterý stát by si mohl dovolit jejich údržbu a provoz. Právě vysoké náklady jsou důvodem, proč americké letectvo B-2 využívá jen zřídkakdy. Pokud to situace umožňuje, nasazují Američané raději starší stroje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články