Čím vším bude ohrožovat nepřátele B-21 Raider? Nebude to jen bombardér. Zvládne toho mnohem více

Nový B-21 Raider bude dělat víc než jen shazovat bomby, například navádět drony na složité mise na nepřátelském území. Možná bude i stíhačkou.

i Zdroj fotografie: U. S. Air Force / Public Domain
                   

Blíží se první let nového amerického stealth bombardéru Northrop Grumman B-21 Raider a pomalu se odkrývají i plány USAF s jeho nasazením, které jsou skutečně rozsáhlé. Nový letoun by, kromě klasického bombardování, mohl zvládat i roli řídící základny pro drony. Spekuluje se dokonce o tom, že na některých misích nahradí stíhací letouny.

Pán nad drony

Jak by operace s drony vypadala? Samotný Raider je s největší pravděpodobností nést nemůže, tato varianta je vysoce neefektivní. Bezpilotní prostředky by zabraly v bombardéru drahocenné místo. Operace bude spíše vypadat tak, že neviditelný bombardér pronikne nepozorovaně do vzdušného prostoru nepřítele a během své vlastní bombardovací mise převezme operátor zbraní kontrolu i nad drony pohybujícími se v oblasti.

iZdroj fotografie: General Atomics

To zvýší přesnost úderu bezpilotních letounů a zkrátí významně dobu od vyhledání cíle do okamžiku jeho napadení a zničení. Drony navíc v budoucnu mohou být víceúčelové, budou nejen provádět údery proti pozemním cílům nepřítele, ale i doprovázet a krýt mateřský stroj před vzdušnými silami nepřítele.

Budou mu doplňovat palivo a perspektivně i munici, a tím prodlužovat jeho efektivní pobyt ve vzdušném prostoru nepřítele. Podle náznaků zasvěcených ze zákulisí amerického letectva se rozhodně dnes už nejedná o hudbu vzdálené budoucnosti.

Miny pro Tchaj-wan

Dále může B-21 fungovat jako stealth minonosný letoun, který na začátku námořního konfliktu shodí do zájmového prostoru pokročilé „chytré“ námořní miny typu Quickstrike. Tyto nálože nahrazují letecké pumy, jsou vybaveny křídly a GPS. Mohou mít hmotnost 225, 453 nebo 907 kilogramů. Po vypuštění z B-21 ve výšce 10 000 metrů může Quickstrike doklouzat až 60 kilometrů daleko. Při doteku s hladinou moře se křídla oddělí, mina se aktivuje a ponoří.

Jako stealth letoun se minonosný B-21 Raider může dostat tam, kam jiná běžná letadla podobného určení nemohou, a položit nepozorovaně minová pole například ve výsostných vodách protivníka. Tím překvapí a zdrží útočící nepřátelské námořní síly. Minová pole mohou uzavřít i nepřátelské přístavy a přístaviště, donutit protivníkovy lodě plout delšími trasami a blíže u pobřeží, a dovolit tak operace na širém moři vlastním ponorkám.  

iZdroj fotografie: Uživatel EllsworthSK / Creative Commons / CC BY-SA
Slovenská S-300

Při masivním nasazení lze dokonce tímto způsobem uzavřít nějakou konkrétní plavební trasu a donutit nepřátelské lodě plout jiným koridorem, což může posloužit jako past. Americký generální štáb si představuje, že v prvních hodinách čínské invaze na Tchaj-wan by bombardéry B-21 mohly proletět nepozorovaně čínským systémem protivzdušné obrany S-400, a doslova zamořit Tchajwanskou úžinu minami Quickstrike.

B-21 i v roli stíhačky?

Asi nejzajímavější, ale také nejkontroverznější, je představa využití B-21 Raider jako stíhacího stroje. Jak by to probíhalo? V pumovnici by bomby, manévrující střely či chytré miny, nahradily nově vyvíjené protiletadlové střely vzduch-vzduch se stealth technologií. Raider poté nepozorovaně pronikne do vzdušného prostoru nepřítele a jeho letecký provoz v dané lokalitě svými střelami rozstřílí.

iZdroj fotografie: Public Domain

Jedná se samozřejmě o velmi kontroverzní nápad. Pokud by se stroj dostal příliš hluboko do nepřátelského území nebo prostoru s hustou leteckou dopravou, hrozí, že bude zachycen protileteckou obranou nepřítele, protože k jeho zaměření by stačily pouze oči. A to nechce nikdo riskovat. Podle nejmenovaných představitelů US letectva má stroj B-21 mít zcela jistě nějakou formu protiletadlové obrany, která by mohla mít příležitostně i ofenzivní úlohu.

Stále tajemný Raider

Northrop Grumman B-21 Raider je v současné době jedním z nejtajemnějších amerických projektů. Vývoj stroje byl zahájen v roce 2014 a dosud na veřejnost nepronikly, až na umělecká ztvárnění stroje, žádné detaily o jeho podobě nebo nějaká technická data. Ví se, že design letounu by se měl značně podobat stroji B-2 Spirit. Raider by měl být také vybaven motory Pratt & Whitney F135, kterými jsou vybaveny i stíhačky F-35 Lihgtning II.

i

To má usnadnit údržbu nového stroje a snížit jeho cenu. F-35 a Raider by měly ve vzduchu ve značné míře spolupracovat a stroje mají být nejen v boji propojeny on-line datovými linkami. První let prototypu B-21 se očekává v první polovině letošního roku. V kalifornské továrně firmy Grumman se však již před startem prototypu má smontovat i prvních pět předsériových letounů, což má značně urychlit celý projekt.

Největší problém? Cena

Letectvo plánuje nákup nejméně 100 nových stealth bombardérů a nechalo se slyšet, že by jich ve skutečnosti chtělo až 220. B-21 by měl nahradit letouny B-1B Lancer a B-2A Spirit v misích konvenčních i jaderných bombardérů. Hlavním problémem je však cena stroje. Jeden Raider má dnes vyjít na 550 až 600 milionů USD. Vzhledem k rekordní inflaci může účet za letoun poskočit při dodávkách v druhé polovině dvacátých let 21. století ještě výše.

iB-2 Stealth Bomber

To potvrzuje ministr letectví Frank Kendall, který se k tomu vyjádřil v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Kendall upozorňuje, že kvůli velkému množství programů letectva je problémem jejich financování. Pokud bude letectvo závislé na plánovaných nákupech pokročilých jednoúčelových pilotovaných letounů, nebudeme si moci dovolit více programů. A jak se ukazuje, nebudeme moci mít takovou strukturu sil, jakou potřebujeme,“ vysvětlil ministr.

Víceúčelové stroje jsou v kurzu

Snaha přidělit letounům B-21 nové role je tedy jen součástí širšího a sílícího trendu v letectvu maximálně využít stávající stroje. F-35 může během jedné mise fungovat jako stíhací i útočný letoun. Letectvo USAF dnes testuje schopnost přeměnit klasické transportní a dopravní letouny například na nosiče raket, které by mohly nést bloky s řízenými i neřízenými střelami.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

V rámci programu známého jako Harvest Hawk v roce 2009 upravila námořní pěchota například tankovací letoun KC-130J Hercules, který vybavila elektrooptickým zaměřovacím systémem a schopností odpalovat rakety vzduch-země a protitankové střely Hellfire. Víceúčelová letadla mohou být obecně užitečnější a efektivnější, i když historie určitou kontroverznost tohoto přístupu k letecké vojenské technice již několikrát prokázala.

Pokud americké letectvo dokáže přesvědčivě doložit, že B-21 dokáže zvládnout více rolí, mohlo by to být i pádným argumentem pro schválení vyššího financování tohoto programu americkým Kongresem, a stoupla by tak naděje na větší počet bombardérů B-21 ve službách USAF.

Co by ještě B-21 Raider měl zvládnout?

Zdroj: PopularMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články