Obří americké drony RQ-4 mají sledovat hypersonické zbraně k urychlení probíhajících testů

Velké drony jsou skvělým prostředkem pro průzkum a sledování. Ve velkých výškách vydrží i desítky hodin a jejich provoz není finančně příliš náročný.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Americké ministerstvo obrany v poslední době investuje značné částky do rychlého testování hypersonických zbraní, které by co nejdříve chtělo zařadit do výzbroje letectva, námořnictva a pozemních sil. Spojené státy však v této oblasti zaspaly, předběhla je Čína a Rusko, jež již tyto zbraně ve výzbroji již mají. Američané v poslední době sice dosáhli některých úspěchů, ale potřebují řadu testů. S nimi mají pomoci drony.

Vše má uspíšit RangeHawk

Konkrétně má jít o speciální verzi obřích dronů RQ-4, které se v konfiguraci na podporu testů hypersonických zbraní, ale i střel s delším dosahem, mají jmenovat RangeHawk. Sloužit by měly jako součást programu SkyRange, ze základny Grand Sky poblíž Grand Forks v Severní Dakotě. SkyRange je bezpilotní, vysoce odolný a citlivý mobilní letový testovací systém Ministerstva obrany USA.

Problémem Američanů je, že v současné době využívají ke sledování odpálených hypersonických zbraní plavidla. Při každém testu tak musí rozmístit dostatek lodí po předpokládané trase dráhy střely. To je časově náročné, je nutné vše přesně sladit a stojí to i nemalé peníze. Drony RangeHawk mají plavidla nahradit, či doplnit a sledovat střely ze vzduchu. Vzhledem k jejich rychlosti a flexibilitě je nebude obtížné poslat na místo a má to být levnější.

Výhodou dronu, který se pohybuje ve velké výšce, je i skutečnost, že z ní má mnohem větší přehled. Proto je výrobce Northrop Grumman vybaví zařízením pro shromažďování telemetrických a dalších dat. Podle dostupných informací se již některé RangeHawk měly posledních testů hypersonických střel účastnit. Připravovat by se měla i druhá, nejspíše ještě lépe vybavená verze.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

V 18 kilometrech přes 30 hodin

RQ-4 je dron poháněný turbodmychadlovým motorem. Je 14,5 metru dlouhý a rozpětí jeho křídel je téměř 40 metrů. To mu umožňuje vystoupat do výšky až 18 kilometrů, kde dokáže plnit svoji misi po dobu více než 30 hodin. Létá cestovní rychlostí 570 kilometrů v hodině a jeho dolet činí až 22 800 kilometrů. Podle potřeby může být vybaven různým zařízením, například pro průzkum. Drony častokrát létají i v mezinárodním prostoru nedaleko Ruska a Ukrajiny, kde již půl roku probíhá válka.

Spojené státy v posledních letech mají minimálně dva programy vývoje hypersonických zbraní. Prvním je střela AGM-183 ARRW vyvíjená společností Lockheed Martin pro americké letectvo. Letos letectvo provedlo dva její úspěšné testy. Druhým je program LRHW od stejné firmy. Jde o hypersonický kluzák, který bude vynesen do výšky raketou. Má být odpalován ze země a připravuje se i verze pro lodě a ponorky. Poslední známý test z června 2022 však skončil neúspěšně.

Za jak dlouho mohou USA dohnat náskok Číny a Ruska?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články