Legendární osma silných a slavných stíhaček, které se neodmyslitelně zapsaly do historie

V průběhu více než sto let, po kterou jsou využívaná letadla pro vojenské účely, vzniklo mnoho stíhačů. Některé se nepovedly, jiné se staly legendami.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Když se bratři Wrightové poprvé odlepili se svým letadlem od země, asi nikdo nevěděl, jak jejich objev změní dějiny válčení. O pár let později se za první světové války začaly letouny využívat. A vznikla nutnost proti nim nějak bojovat. Nejlepším řešením se ukázala stíhačka. Letoun, většinou rychlý a mrštný, který dokázal jiné stroje smést z oblohy. Podívejme se na některé nejznámější z nich.

Trojplošník Fokker

Německý stíhač Fokker Dr.I vznikl v roce 1917. Byla to mimořádně hbitá stíhačka i když relativně pomalá. Proslavila se především v rukách Rudého barona Manfreda von Richthofena, který na ní získal 19 ze svých osmi desítek sestřelů. Svůj letoun si natíral rudou barvou. V rukou zkušených pilotů šlo o obávanou zbraň, ale v roce 1918 začali mít nad západní frontou převahu spojenci.

iZdroj fotografie: Uživatel Entity999 / Creative Commons / CC BY-SA

Sopwith Camel

Nejznámější britská stíhačka první světové války z roku 1917. Vznikla v reakci na moderní německé stíhačky, kterým spojenecké letouny přestávaly stačit. Šlo o velmi špatně ovladatelný stroj, ale paradoxně byl díky tomu i velmi mrštný a v rukách zkušených pilotů smrtící. Tento typ letounu sundal 1294 letadel, nejvíce ze všech typů spojeneckých letadel.

iZdroj fotografie: Public Domain

Mitsubishi Zero

Nejznámější japonská stíhačka druhé světové války Mitsubishi A6M Zero. Startovala i z letadlových lodí a účastnila se třeba útoku na Pearl Harbor. Na začátku války díky své hbitosti doslova deklasovala všechny spojenecké letouny. Proti novějším letadlům ale přestala mít šanci a projevily se její slabiny, jako například velmi malá odolnost.

iZdroj fotografie: Marc Grossman / Creative Commons / CC BY-SA

Focke-Wulf Fw-190

Stíhačka Fw-190 není asi tak známá jako druhý německý stíhací vrtulový stroj Me-109. Ale faktem zůstává, že se jednalo o mnohem lepší stroj, který byl rychlejší a silněji vyzbrojený. Vyznačoval se skvělou obratností v nízkých a středních výškách. Nepřátelští piloti se ho opravdu obávali. Létala na něm řada německých es.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Supermarine Spitfire

Nejznámější britská stíhačka druhé světové války. Létaly s ní i piloti československých stíhacích perutí ve Velké Británii. Stroj získal svoji proslulost během bitvy o Británii, kdy dokázal překonat i nejmodernější německé letouny. Byl známý hlavně svojí dobrou obratností. Vzniklo mnoho verzí, které se od sebe liší.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sovětský MiG-15

První sovětský proudový stíhač, který vydláždil cestu úspěšné sovětské, později ruské konstrukční škole. Když ho Sověti poslali do války v Severní Koreji, doslova deklasoval převahu západních vojsk ve vzduchu. Američané museli poslat do boje své nejnovější F-86 Sabre, aby se dokázaly s hrozbou vyrovnat. V rukou zkušeného pilota šlo o nebezpečný stroj.

iZdroj fotografie: Pixabay

F-4 Phantom

Americký proudový letoun F-4 Phantom byl v 60. a 70. letech hlavním stíhacím letounem v USA a ve výzbroji ho měla řada spojenců. Šlo o velice přizpůsobivý stroj, který dokázal úspěšně bojovat s letouny nepřítele i zapojit se do bombardování. A poslední proudový letoun, na kterém piloti dosáhli titulu eso. Poručíci Randy Cunningham a William P. Driscoll s ním 10. května 1972 sestřelili tři MiGy-17.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

F-15 Eagle

Americké letouny F-15 se proslavily především při operaci Pouštní bouře. Tehdy zaznamenaly 34 sestřelů iráckých letadel. Velmi úspěšné jsou i rukách izraelských pilotů. Letoun dokáže nést širokou paletu zbraní. I když jde již o 45 let starou konstrukci, prošla řadou modernizací a i dnes je velmi úspěšná a počítá se s ní ve výzbroji.

iZdroj fotografie: Kevin J. Gruenwald / Creative Commons / Public Domain

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články