Polsko posiluje arzenál, kupuje tureckého zabijáka tanků prověřeného v praxi

Polské ozbrojené síly získají turecké drony Bayraktar TB2 i s výzbrojí. Jde o drony, které významně pomohly Ázerbajdžánu vyhrát válku s Arménií o Náhorní Karabach.

i Zdroj fotografie: Uživatel Bayhaluk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Polsko významně posílí své protitankové kapacity, které potřebuje jako protiváhu silným tankovým vojskům Ruska. Ministr obrany Mariusz Błaszczak před několika dny oznámil, že ozbrojené síly našeho severního souseda získají 24 tureckých dronů Bayraktar TB2. Spolu s nimi Turecko dodá i protitankové řízené střely. Polsko bude po Turecku druhou zemí NATO, které tyto drony zařadí do výzbroje.

První šestice příští rok

Podle ministra první stroje, konkrétně šest kusů, do Polska dorazí již v příštím roce. Významně se tak posílí možnosti armády, protože mezi odborníky je turecký dron označovaný za jeden z nejlepších na světě. Dohoda bude zahrnovat i potřebnou logistiku a výcvik operátorů dronů. O jejich údržbu by se v budoucnu měla starat polská firma. V minulosti polská armáda oznámila, že dronů chce pořídit mnohem více. Je tedy možné, že v budoucnu Polsko koupí další stroje.

iZdroj fotografie: Uživatel Bayhaluk / Creative Commons / CC BY-SA

Bayraktar je dron střední velikosti. Dokáže se pohybovat ve vzdálenosti 150 kilometrů od vysílací stanice. Má rozpětí křídel 12 metrů a jeho hmotnost je 650 kilogramů. Dokáže nést až 150 kilogramů výzbroje. Létá ve výšce 5,5 kilometru nad zemí rychlostí až 220 kilometrů v hodině. Při úsporném režimu vydrží ve vzduchu až 27 hodin. Turecko ho vyrábí od roku 2014. Ve výzbroji ho má třeba Ázerbájdžán a před nedávnem si stroj pořídila i Ukrajina.

Prověřený zabiják

Dron může být vyzbrojený různými druhy zbraní. Polsko pravděpodobně koupí protitankové řízené střely UMTAS. Turecko je vyrábí od roku 2016. Mají tandemovou hlavici, takže si dokáží poradit s reaktivním pancířem. Jsou na vzdálenost osm kilometrů schopné zasáhnout cíl o velikosti dva krát dva metry. Stroj se dá vyzbrojit třeba i malými pumami MAM s laserovým naváděním.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Řídíci stanice dronu Bayraktar TB2

Dron Turecko úspěšně nasadilo v konfliktech s Kurdy, v Sýrii, Libyi a Ázerbajdžán ve válce o Náhorní Karabach. Některé stroje se podařilo soupeřům sestřelit, ale Bayraktary si připsaly řadu cenných skalpů. Prokazatelně dokázaly ničit komplety moderních ruských protiletadlových systémů Pancir-S nebo S-300. Zlikvidovaly i řadu tanků, obrněných vozidel či raketových systémů.

Zdroj: Defense News

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články