Prezidentské a vládní „nedobytné“ speciály: v čem létají nejmocnější politici světa? Jediné Rusko šlo zase vlastní cestou

Vrcholní politici velkých zemí často využívají k přepravě značně upravená letadla. Ta nabízí nejenom pohodlí a místo na práci, ale i vyspělé systémy obrany.

Airbus-A330MRTT RAF Voyager i Zdroj fotografie: RAF / Creative Commons / OGL
                   

Řada největších světových politiků (zejména prezidentů) využívá ke zdolávání delších vzdáleností upravená letadla, i když třeba severokorejský diktátor Kim Čong-un se před lety vydal na jednání s Donaldem Trumpem, tehdejším prezidentem Spojených států amerických, v obrněném vlaku. Z letadel j asi nejznámější Air Force One pro amerického prezidenta, ale svá speciální letadla mají i další státníci; a často se jedná o zcela rozdílné typy letounů.

Trojice vládních letounů Airbus

Na značku Airbus vsadili při dopravě svých politiků v Kanadě, Velké Británii a Francii, ale každá ze zemí využívá jiný model. Zatímco kanadský premiér cestuje po světě v letadle Airbus A310-300 s různě upravenými místnostmi, francouzský prezident využívá Airbus A330-200 v úpravě VIP, ale k dispozici jsou mu i další stroje. Britský premiér se potom spoléhá na Airbus A330MRTT, jemuž je přezdíváno RAF Voyager. Místo klasických 380 sedadel jich má ale pouze 60, aby bylo místo pro práci a různou techniku.

Boeing VC25 - Air Force One iZdroj fotografie: Uživatel redlegsfan21 / Creative Commons / CC BY-SA
Boeing VC25, známější jako Air Force One

Asijské velmoci jako Japonsko a Čína zase vsadily na americký Boeing. Ostrovní stát má pro svého premiéra Boeing 777-300ER, který nahradil v minulosti užívaný Boeing 747-400. V tom samém stroji přitom dnes létá i čínský prezident; a není divu, jde o spolehlivý a pohodlný letoun. Proslýchá se však, že Čína staví vlastní prezidentský speciál. V sousedním Německu pak mají k dispozici letadlo Airbus A340-300 Airliner, ovšem ve speciální VIP úpravě.

Rusko vsadilo na domácí letouny

Jedno z velmi dobrých letadel pro hlavu státu má Kazachstán, konkrétně Airbus A330-243 Prestige. Jde o oblíbený letoun využívaný mnoha státy. Například Rusko se ale spoléhá na domácí stoje, a to na Iljušin IL-96-300PU a Tupolev TU-214. Ty by měly navíc disponovat i řadou obranných systémů, příliš informací o nich ale známo není.

Američané pak mají pro prezidenta nebo vrcholné politiky dva druhy letadel. Prvním je Boeing E-4 Doomsday, který by mu. v případě jaderného konfliktu sloužil jako velitelské stanoviště země. Letoun je velmi odolný a na obloze má prý vydržet až 600 hodin. Druhým strojem je Boeing VC25, což je pověstný Air Force One. Ten je speciálně upraven pro pobyt prezidenta a jeho štábu, a díky vlastním obranným systémům má být mimořádně bezpečný.

Jaká další vládní letadla znáte?

Zdroj: Hotcars
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články