Prezidentské a vládní „nedobytné“ speciály: v čem létají nejmocnější politici světa? Jediné Rusko šlo zase vlastní cestou

Vrcholní politici velkých zemí často využívají k přepravě značně upravená letadla. Ta nabízí nejenom pohodlí a místo na práci, ale i vyspělé systémy obrany.

Airbus-A330MRTT RAF Voyager i Zdroj fotografie: RAF / Creative Commons / OGL
                   

Řada největších světových politiků (zejména prezidentů) využívá ke zdolávání delších vzdáleností upravená letadla, i když třeba severokorejský diktátor Kim Čong-un se před lety vydal na jednání s Donaldem Trumpem, tehdejším prezidentem Spojených států amerických, v obrněném vlaku. Z letadel j asi nejznámější Air Force One pro amerického prezidenta, ale svá speciální letadla mají i další státníci; a často se jedná o zcela rozdílné typy letounů.

Trojice vládních letounů Airbus

Na značku Airbus vsadili při dopravě svých politiků v Kanadě, Velké Británii a Francii, ale každá ze zemí využívá jiný model. Zatímco kanadský premiér cestuje po světě v letadle Airbus A310-300 s různě upravenými místnostmi, francouzský prezident využívá Airbus A330-200 v úpravě VIP, ale k dispozici jsou mu i další stroje. Britský premiér se potom spoléhá na Airbus A330MRTT, jemuž je přezdíváno RAF Voyager. Místo klasických 380 sedadel jich má ale pouze 60, aby bylo místo pro práci a různou techniku.

Boeing VC25 - Air Force One iZdroj fotografie: Uživatel redlegsfan21 / Creative Commons / CC BY-SA
Boeing VC25, známější jako Air Force One

Asijské velmoci jako Japonsko a Čína zase vsadily na americký Boeing. Ostrovní stát má pro svého premiéra Boeing 777-300ER, který nahradil v minulosti užívaný Boeing 747-400. V tom samém stroji přitom dnes létá i čínský prezident; a není divu, jde o spolehlivý a pohodlný letoun. Proslýchá se však, že Čína staví vlastní prezidentský speciál. V sousedním Německu pak mají k dispozici letadlo Airbus A340-300 Airliner, ovšem ve speciální VIP úpravě.

Rusko vsadilo na domácí letouny

Jedno z velmi dobrých letadel pro hlavu státu má Kazachstán, konkrétně Airbus A330-243 Prestige. Jde o oblíbený letoun využívaný mnoha státy. Například Rusko se ale spoléhá na domácí stoje, a to na Iljušin IL-96-300PU a Tupolev TU-214. Ty by měly navíc disponovat i řadou obranných systémů, příliš informací o nich ale známo není.

Američané pak mají pro prezidenta nebo vrcholné politiky dva druhy letadel. Prvním je Boeing E-4 Doomsday, který by mu. v případě jaderného konfliktu sloužil jako velitelské stanoviště země. Letoun je velmi odolný a na obloze má prý vydržet až 600 hodin. Druhým strojem je Boeing VC25, což je pověstný Air Force One. Ten je speciálně upraven pro pobyt prezidenta a jeho štábu, a díky vlastním obranným systémům má být mimořádně bezpečný.

Jaká další vládní letadla znáte?

Zdroj: Hotcars
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky