Ruské vrtulníky už používají moderní protitankovou střelu LMUR (Izdeliye 305): je mnohem větší a ničivější než dosud užívané rakety

Docela nedávno vyvinutá protitanková střela LMUR dokáže účinně zničit nejenom tanky a obrněná vozidla, ale také strhnout budovy a některé mosty.

Protitanková střela LMUR i Zdroj fotografie: Uživatel Nordrel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli letectvo a vrtulníky nehrají na ukrajinském bojišti příliš velikou roli (tedy co se samotného boje týče, nikoliv třeba zásobování a transportu raněných vojáků), neznamená to, že by nebyly obávanou zraní. Ruské bitevní vrtulníky často odpalují neřízené rakety na co nejdelší vzdálenost, ovšem některé stroje bývají vyzbrojeny i nejmodernější protitankovou naváděnou střelou označovanou jako LMUR nebo Izdeliye 305. Ta je přitom mnohem ničivější než předchozí ruské zbraně podobného typu.

Komplikovaný vývoj střely zachránila FSB

Poprvé se o vývoji nové protitankové střely pro ruské vrtulníky začalo mluvit v roce 2007, ale projekt provázely různé problémy a armáda o něj podle všeho nestála. Ovšem kolem roku 2012 se do všeho vložila mocná ruská tajná služba FSB, protože hledala novou zbraň pro své speciální vrtulníky Mil Mi-8 MNP-2. Po sérii zkoušek pak začala střely kolem roku 2016 odebírat a posléze se o ně začala opět zajímat i armáda, která je zařadila do výzbroje v roce 2022.

Oproti předchozím protitankovým střelám má LMUR výhodu v mnohem ničivější síle a delším dosahu. Nasvědčuje tomu již její velikost, protože její hmotnost je 105 kilogramů, zatímco 9M120-1 Ataka-1 má 48,5 kilogramu a 9M127-1 Vikhr-1 pak 59 kilogramů. Délka LMUR dosahuje téměř 2 metrů, hmotnost bojové hlavice je 25 kilogramů, což je přibližně třikrát více než u předchozích zbraní a znamená to tedy mnohem vyšší účinnost.

Střela má takzvanou kachní konstrukci, kdy jsou v jejím předku čtyři „ploutve“, zatímco vzadu disponuje čtveřicí o něco větších křídel. Její raketový motor na tuhé palivo jí dokáže udělit rychlost až 230 metrů za sekundu a doletí velice solidních 14,5 kilometrů. Ruská střela LMUR byla původně navržena pro vrtulníky FSB, ale po zájmu armády došlo k její úpravě, aby mohla být odpalována také z bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 Alligator a Mil Mi-28 Havoc.

2 možnosti přesného navedení střel LMUR

Střela je vybavena moderním vyhledávačem a osádka vrtulníku ji může odpálit ve dvou režimech: 1) v prvním případě je cíl označen operátorem vrtulníku, 2) zatímco v druhém odstartuje bez pevně stanoveného cíle a obraz ze svých systémů datově přenáší operátorovi. Ten může na základě toho nějaký cíl označit později, případně původní změnit a střelu přesměrovat na jiný.

Ruská média uvedla, že ozbrojené síly začaly používat střely LMUR na Ukrajině v červnu 2022. Ale protože tehdy ještě armádní vrtulníky nebyly těmito střelami vybaveny, pravděpodobně je odpalovaly helikoptéry ve službách FSB. Nejčastěji byly rakety použity nikoliv proti tankům a obrněným vozidlům, ale proti budovám, skladům nebo pontonovým mostům. V posledních týdnech ruské zdroje tvrdí, že střely již mají i vrtulníky Kamov Ka-52 Alligator a existuje i fotografie Mil Mi-28 s touto střelou v podvěsu.

Jak moc se musí Ukrajina obávat moderní ruské střely?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články