Názor: prozkoumání britské střely Storm Shadow by dalo Rusům nejen výhodu, ale i spoustu znalostí, jak dělat střely „pořádně“

Rusku se podařilo během války na Ukrajině ukořistit velké množství západních zbraní, a zrovna řízené střely Storm Shadow mu mohou výrazně pomoci jeho vlastní obdoby.

Střela Storm Shadow/SCALP i Zdroj fotografie: Uživatel Dassault Rafale weaponry / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vyzbrojování Ukrajiny moderními zbraněmi Západu s sebou nese i riziko, že skončí některé z nich v rukách ruské armády. Ruští technici tak dostávají šanci některé systémy prozkoumat a odhalit tak jejich silné a slabé stránky, případně mohou z jejich konstrukce ledasco převzít a poznatky aplikovat u nových ruských zbraní. Jedním z asi nesofistikovanějších systémů v ruských rukách je přitom britsko-francouzská řízená střel Storm Shadow/SCALP.

Sestřelená střela byla minimálně poškozena

Storm Shadow jsou prvními přesnými zbraněmi dlouhého dosahu, které Ukrajina od svých spojenců obdržela. Není jich ale mnoho, proto je používá pouze na opravdu hodnotné cíle. Ačkoliv se jedná o střely obtížně zaměřitelné a sestřelitelné, Rusko část z nich během útoků přece jenom zničit dokáže. Publikované snímky dokazují, že v minimálně jednom případě ruská obrana střelu sestřelila tak šikovně, že zůstala téměř v celku.

Fotografie samozřejmě nedokáží přesně říci, jak je na tom vnitřek střely, ale lze předpokládat, že zůstala velká část zachována, a ruští inženýři ji jistě prozkoumají. V prvním případě proto, aby zjistili její specifika a třeba způsoby, jak se snaží vyhnout zaměření radarem. Údaje by mohly ruské protivzdušné obraně pomoci s tím, aby se naučila střely lépe zaměřovat a dokázala jich ničit vyšší procento. Rusko by ale také mohlo okopírovat materiály, z nichž je střela vyrobena.

Střela má unikátní navigační systém

Storm Shadow (ve Francii označovaná jako SCALP) je plná technologií, o něž by mohli mít ruští konstruktéři eminentní zájem. Tou asi nejcennější částí je navigační systém, který sestává z inerciálního navádění a GPS, což sice není neznámá technologie, ale mohla by třeba prozradit, jak ji lépe rušit. Mnohem unikátnější je ale systém infračerveného mapování, ten totiž střelám umožňuje nalézt cíl i v případě, že je v oblasti rušen satelitní navigační signál.

Střela Taurus KEPD-350

Video: Taurus je německá obdoba střel dlouhého doletu Storm Shadow, je ale těžší a silnější, zničit tak dokáže i náročnější cíle

To by Rusku mohlo nejenže prozradit, jak se proti tomuto zaměření lépe bránit, ale také ji nějak okopírovat, neboť podobnou technologii jeho zbraně pravděpodobně nemají. Její případné zvládnutí by mohlo vylepšit schopnosti ruských přesně naváděných zbraní a hlavně zlepšit jejich přesnost. I když Rusko čelí technologickým sankcím, aby podobné systémy produkovat nemohlo, daří se mu je obcházet a není vyloučeno, že se Západ může kvůli reverznímu inženýrství dočkat nepříjemných překvapení.

Co může Rusko získat ze střel Storm Shadow?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články