Video: Taurus je německá obdoba střel dlouhého doletu Storm Shadow, je ale těžší a silnější, zničit tak dokáže i náročnější cíle

Dvojice evropských střel s plochou dráhou letu si je velice podobná, ale německo-švédská se zdá papírově o trochu silnější než její britsko-francouzský protějšek.

Střela Taurus KEPD-350 i Zdroj fotografie: Uživatel SKopp / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když skončila studená válka, chtěly mít evropské země ve své výzbroji zbraně, s nimiž by dokázaly zasazovat údery na delší vzdálenosti. Nesoustředily se ovšem na vývoj balistických raket, ale rozhodly se vyvinout střely s plochou dráhou letu odpalované z letadel. Měly být schopné přesných zásahů a jejich dosah měl vycházet na stovky km. Na evropském kontinentu se přitom téměř ve stejné době objevily dvě takové zbraně, a to německo-švédský Taurus KEPD 350, a britsko-francouzský Storm Shadow ve Francii označovaný jako SCALP-EG.

Hmotnost střel se liší o 100 kg

Střely Storm Shadow a Taurus jsou si vlastně v mnohém podobné – začíná to tvarem a velikostí, což je dost pochopitelné, protože pokud inženýři dostanou nějaké zadané parametry, velmi často přijdou s podobným řešením, jelikož je zkrátka logické. Střely nejsou kulaté, ale hranaté, a mají malá křídla zaručující let. Obě jsou přitom stejně dlouhé, konkrétně 5,1 metrů, ale Taurus KEPD 350 je těžší, jeho hmotnost vychází na 1 400 kilogramů, kdežto u Storm Shadow je to o 100 kilogramů méně. Shodně pak létají rychlostí až Mach 0,95.

Podobná velikost nicméně znamená i podobný dosah, u Storm Shadow je udáván až 550 kilometrů, ačkoliv třeba exportní verze dodaná na Ukrajinu má dolet jen asi 250 kilometrů. Papírové údaje u Taurusu pak mluví o doletu delším než 500 kilometrů, ovšem bez přesnější specifikace – lze tedy očekávat, že bude podobný jako u Storm Shadow. Ovlivnit ho například může i to, v jaké výšce pilot střelu odpálí. Primárně jsou určeny pro evropská letadla, ale lze je upravit i pro jiné stroje, což se také stalo (třeba na Ukrajině).

Taurus má o 31 kg těžší hlavici

Na střelách je mj. důležité, jaké škody dokáží napáchat. Obě jsou vybaveny speciálními penetrátory, které dokáží proniknout i silným betonem nebo jinými překážkami – o něco silnější by měl být Taurus KEPD 350, jehož bojová hlavice má 481 kilogramů, zatímco u Storm Shadow je to o 31 kilogramů méně. K navádění pak slouží u obou zbraní nejen GPS a inerciální navádění, ale i terénní navigace a termální video. Jsou tedy mimořádně odolné proti rušení. Létají přitom nízko, aby je bylo obtížné sestřelit, což ale neznamená, že to není možné.

Střela Storm Shadow

Ruská protivzdušná obrana je proti střele Storm Shadow spolehlivá pouze na 62 %, odhadl indický analytik Vijainder K Thakur

Obě uvedené střely přitom slouží k ničení statických pozemních cílů vysoké hodnoty, jednat se může o významná vojenská centra a jiné objekty, tedy například o letecké základny a radarové stanice, velitelská centra, komunikační uzly, muniční sklady nebo přístavy. A právě německý Taurus KEPD 350 by měl zvládat i o něco lépe chráněné cíle než Storm Shadow. Evropské zbrojovky ale nevyrobily střel mnoho, jejich zásoby jsou odhadovány v jednotkách tisíc dohromady u všech uživatelů; mělo by však docházet k jejich navyšování.

Navíc se průběžně tenčí, třeba Velká Británie dodala Storm Shadow na Ukrajinu, kde je dokáží odpalovat upravená letadla Suchoj Su-24 Fencer; spekulovalo se pak také o francouzské dodávce, ale ta nebyla nikdy potvrzena. Naopak Německo zatím ukrajinské žádosti o dodávku střel Taurus KEPD 350 odmítá, i když německý ex-plukovník uvedl, že by je dodat mělo, aby tak dalo Ukrajině delší dosah.

Zásah střelou Taurus KEPD 350

Která evropská střela je podle vás lepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články