Ruské vojenské velitelství není proti řízeným střelám o nic odolnější než jiné budovy: a zasáhnou-li ho hned 3, skončí na odpis

NÁZOR: Moderní řízené střely si dokáží poradit i s odolnými budovami a bunkry a doslova je rozmetat zevnitř. A výjimkou nejsi ani ty nejvýznamnější objekty.

Storm Shadow, britská střela dlouhého doletu i Zdroj fotografie: Královské letectvo (Royal Air Force)
                   

Dokonce ani vysoce postavení velitelé ruské armády si nemohou být jisti bezpečností, byť jsou stovky kilometrů od bojové linie na Ukrajině. Díky moderním řízeným střelám, které ukrajinská armáda obdržela od západních spojenců, je totiž schopna ohrožovat i velmi vzdálené ruské pozice. Proti dobře připraveným a provedeným útokům přitom neexistuje 100% obrana, takže některé střely proniknou, a ani silné budovy nedokáží zcela odolat.

Na zničení velitelství stačily 3 střely

Příkladem dobře naplánovaného útoku je zničení sídla černomořské flotily v Sevastopolu na poloostrově Krym. Ukrajinci k tmu využili britské řízené střely Storm Shadow, případně jejich francouzské ekvivalenty SCALP-EG. A podle dostupných informací a záběrů na sociálních sítích zasáhly budovu během zasedání velení hned tři střely a zcela ji zdevastovaly, k čemuž stačí i běžné konvenční hlavice. Škody způsobené takovou střelou mohou být dokonce tak rozsáhlé, že je rovnou lepší postavit novou budovu; což udělá v tomto případě i Rusko.

Informace, nakolik byla budova velitelství odolná, však nejsou veřejně dostupné. Ale i kdyby byla jako bunkr, nejspíše by to nepomohlo. Střely Storm Shadow mají speciálně vyvinuté hlavice o hmotnosti 450 kg a mohou proniknout i do mohutných bunkrů. Hlavice nejprve prorazí zesílenou zeď, a až poté uvnitř exploduje. A jestliže jsou stěny zesílené, účinek vnitřního výbuchu to navíc zesiluje. Jiným příkladem síly řízených střel může být lednové zničení panelového domu v Dnipru, který zasáhla ruská střela Ch-22 s tunovou hlavicí.

Zachytit řízené střely není snadné

Sevastopol je od ukrajinského území vzdálený více než 200 kilometrů, což není pro střely Storm Shadow žádný problém, neboť mají dolet až 500 kilometrů. Odpalovány jsou z letadel Suchoj Su-24, jejichž piloti je tím pádem mohou vystřelit i nad Černým mořem. Zničit tyto střely přitom vůbec není jednoduché – letí sice jen podzvukovou rychlostí, ale ve velmi nízké výšce, a jsou obtížně zaměřitelné radary. Ruské systémy protivzdušné obrany sice takové zbraně detekovat i ničit umí, ale v případě hromadného útoku mohou být zahlcené.

Odpalovací vozidla systému S-400

S-400 Triumf: neopodstatněná očekávání, která podtrhávají až příliš časté ztráty; nejlepší na světě zdaleka není

Ukrajinská armáda navíc v posledních týdnech na systémy protivzdušné obrany na Krymu opakovaně útočila, a zničila tak například část moderního S-400, což mohlo útok na sídlo flotily usnadnit. Na poloostrově údajně působí i ukrajinské speciální síly, které se snaží vyřadit z provozu některé radarové systémy. Podrobnosti o provedení útoku na ruské velitelství se ale veřejnost nejspíše nedozví ani po skončení války. Je to však jasná ukázka, že zvládnou střely při správné taktice proniknout i na velmi střežená místa.

Útok na sídlo Černomořské fotily

Jaká budova může odolat moderním střelám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články