Ruská protivzdušná obrana je proti střele Storm Shadow spolehlivá pouze na 62 %, odhadl indický analytik Vijainder K Thakur

Britské rakety Storm Shadow v ukrajinských rukách už zasadily ruským okupantům několik citelných úderů. Jak se zdá, jsou poměrně úspěšné i v pronikání ruskou obranou.

Střela Storm Shadow i Zdroj fotografie: Corrado Baldassi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během května 2023 začalo ukrajinské letectvo odpalovat na ruské cíle britské rakety Storm Shadow, které mu umožňují zaměřovat se na cíle mnohem vzdálenější, než tomu bylo dříve. Nakolik je Rusko v obraně proti nim úspěšné, respektive kolik střel najde svůj cíl i přes zaměření protiraketovou obranou, vedou odborníci rozsáhlé debaty. Několik hodnotných cílů přitom již britské rakety Storm Shadow prokazatelně zasáhly.

Všechny střely Rusko určitě nesestřelí

Údaje o tom, jak si střely Storm Shadow vedou, jsou velmi spekulativní, protože není jasné, kolik jich vlastně Ukrajina má, ani kolik jich dosud vystřelila. Stejně tak ale nikdo neví, kolik jich zneškodnila ruská protivzdušná obrana. Na jedné straně ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov tvrdí, že mají střely 100% úspěšnost, a straně druhé Rusko hlásí řadu jejich sestřelení – jak jsme již připomínali, některé zásahy raketami Storm Shadow jsou zdokumentované. Z toho minimálně plyne, že ruská obrana není schopna eliminovat úplně všechny.

Vojenský analytik a bývalý pilot indického letectva Vijainder K Thakur se proto pokusil zdokumentovat květnové útoky a ohlášené sestřely. Dospěl k tomu, že alespoň 6 střelám Storm Shadow se podařilo zasáhnout cíle v Luhansku nebo Mariopolu, a Rusko zároveň nahlásilo jejich 10 sestřelů,což by znamenalo, že dokáže zastavit jenom 62,5 procent útoků. Možná se to zdá být docela úspěšné, ale ukrajinská obrana je při likvidaci ruských raketových útoků (kupříkladu na Kyjev) mnohem úspěšnější. Zničila dokonce i údajně nesestřelitelné rakety Kinžal.

Strorm Shadow má 450 kg těžkou hlavici

Každý zásah střelou Storm Shadow ruskou armádu bolí, protože Ukrajina nemíří na civilní, ale na cenné vojenské cíle. Raketa má hmotnost 1 300 kg, z čehož je hlavice těžká 450 kilogramů, což je ekvivalent těžké letecké pumy. Má dosah až 550 kilometrů, ale Ukrajina měla dostat exportní verze s dosahem jen 250 kilometrů. I to ale stačí na pokrytí většiny okupovaného ukrajinského území; na cíle v Rusku je přitom slíbila nepoužívat.

Rusko samozřejmě disponuje systémy, které umožňují střely Storm Shadow sestřelovat, může jít o S-300, S-350 a S-400, které papírově zvládají likvidovat cíle i ve velmi nízkých výškách, což je také případ britské zbraně. Otázkou ale je, jak hustá je protivzdušná obrana, a jak kvalitní systémy ve skutečnosti jsou. Ukrajina navíc střely odpaluje spolu s nástražnými ADM-160 MALD, aby ruskou obranu zmátla. Má však jeden handicap, a to je velmi omezené množství samotných střel i letadel, z nichž je může odpalovat – nějaký mohutný útok tedy provést nemůže.

Útok střelou Storm Shadow v Mariupolu

Nakolik mění Storm Shadow poměr sil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články