Obranou systému Patriot nepronikne ani ruská střela Kinžal; možná by ji ale šlo zdolat počtem, neb za 120 vteřin vypálí i 6 % roční produkce

Ukrajinská protivzdušná obrana značně posílila dodáním systému MIM-104 Patriot, který sestřeluje dokonce i ruské hypersonické střely Kinžal; přesto má ale slabinu.

Odpalovač systému MIM-104 Patriot s 8 střelami PAC-3 a 4 PAC-3 MSE i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když Spojené státy americké dodaly Ukrajině svůj systém MIM-104 Patriot, začaly se ruské útoky na významná ukrajinská města (hlavně Kyjev) měnit téměř ve fiasko. Systém totiž ve spojení s dalšími zbraněmi dokáže zastavit většinu odpálených střel, a to údajně i hypersonické Ch-47M2 Kinžal. Přesto existuje možnost, jak by ho nakonec mohli Rusové překonat, a to počty raket a útoků. Patriot má totiž jenom velmi omezené množství střel.

Veliký útok dokázal Patriot zastavit

Při velkém útoku na Ukrajinu, k němuž došlo 16. května 2023, použili Rusové právě střely Kinžal v kombinaci s řízenými střelami a balistickými raketami z 9K720 Iskander. Pokoušeli se zničit přímo systém Patriot, ale způsobili jen malé škody, a protivzdušná obrana si naopak s útokem poradila a sestřelila i 6 údajně nesestřelitelných Kinžalů. K tomu ale podle dostupných informací Ukrajina spotřebovala kolem 30 střel do systému Patriot.

Střela PAC-3 do systému MIM-104 Patriot iZdroj fotografie: Uživatel Hunini/ Creative Commons / CC BY-SA
Střela PAC-3 do systému MIM-104 Patriot

To se nemusí zdát na první pohled mnoho, ale z otevřených zdrojů plyne, že je společnost Lockheed Martin od roku 2019 schopna vyrobit ročně pouhých 500 střel PAC-3, a to hlavně ve verzi PAC-3MSE, což je vůbec nejmodernější střela do systému Patriot. Znamená to tedy, že při výše zmiňovaném útoku trvajícím asi dvě minuty, spotřebovali Ukrajinci 6 % roční produkce. Při takovém tempu by se tedy mohli dostat do problémů, protože nebudou mít čím střílet.

Na každý cíl míří dvě střely

Systém Patriot využívá při sestřelování cílů nárazu do objektu, a aby byla zaručena úspěšnost, na každý objekt odpaluje 2 střely. Teoreticky se tedy zdá, že pokud by Rusko v nějakém krátkém čase bylo schopno odpálit dostatek svých střel, nemusela by mít Ukrajina dostatek protistřel. Otázkou samozřejmě je, kolik jich mají v zásobě USA a další státy, navíc se nemusí jednat jen o typ PAC-3, ale i PAC-2, který je použitelný také – alespoň proti některým typům cílů.

Odpalovací vozidlo systému MIM-104 Patriot

Americký systém Patriot je tak schopný, že ho může Ukrajina použít jenom výjimečně. Cenou převyšuje izraelský SPYDER více než 7krát

Na druhou stranu nemusí být pro Rusko taková taktika použitelná, jelikož nedokáže zajistit dostatečnou produkci střel. Třeba Kinžalů vyrobí měsíčně jenom 10, a ostatních pak pouze desítky; a vzhledem k tomu, že už kdysi snížilo intenzitu odstřelování asi na 1/3, tak nebude mít zrovna přetékající sklady. Ukrajina vedle toho vlastní i jiné vyspělé systémy ze zemí Západu, jde například o německý IRIS-T nebo norský NASAMS.

Ty sice nedokáží zachytit Kinžal ani střelu z Iskanderu, ale proti řízeným střelám efektivní jsou, takže se mohou zaměřit právě na jejich likvidaci, zatímco systémy Patriot by Ukrajinci šetřili proti zbraním, které jinak zlikvidovat nedokáží. V podstatě by se tak mohla stát i bitva o ukrajinské nebe opotřebovávací, kdy bude záležet na kapacitě zbrojovek – k takové taktice už ostatně dochází řadu měsíců na zemi, kdy Rusko nepřítele zahlcuje i slepými střelami.

Test střely PAC-3 MSE do systému MIM-104 Patriot

Jak velké mohou být zásoby střel do systému Patriot?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články