Válka dronů na Ukrajině se blíží ke konci. Ruské jednotky posilují protivzdušnou obranu a sestřelují ukrajinské bezpilotní letouny

K vytlačení ruských jednotek ze svého území potřebuje Ukrajina nutně těžké ofenzivní zbraně. Bezpilotní letouny již proti nepříteli nestačí.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Drony se na samém počátku války staly překvapivě důležitým faktorem, jenž významně podpořil ukrajinské jednotky v boji proti Rusku a přinesl jim mnoho nečekaných úspěchů. Od malých spotřebitelských dronů až po proslulé turecké Bayraktar TB2. Na videích kolujících po sociálních sítích jsme mohli sledovat, jak ukrajinské drony doslova decimují ruské obrněnce a zabraňují ruským jednotkám v postupu. Nyní se však zdá, že se Moskva poučila a svou nedostačující vzdušnou obranu zdokonalila. Drony již nepředstavují pro ruské jednotky takovou hrozbu.

Drony již nejsou efektivní

Podle Samuela Bendetta, analytika a experta na bezpilotní a robotické vojenské systémy z Centra pro námořní analýzu, zvýšilo Rusko nároky na vedení elektronické války, v níž zpočátku výrazně zaostávalo. Rovněž významně posílilo protivzdušnou obranu. Ve srovnání s počátečními měsíci války jsou navíc ruské jednotky nyní nepochybně lépe organizované.

Jako příklad si můžeme uvést radary včasného varování, jež ruské síly začaly používat k identifikaci nepřátelských bezpilotních systémů. Stejně tak byly opožděně nasazeny systémy elektronického boje k rušení signálu dronů, které rovněž narušují ukrajinskou komunikaci.

Na nedávných záběrech, zveřejněných ruským ministerstvem obrany, jsme pak mohli sledovat, jak Krasucha-S4, tedy systém pro elektronický boj neboli mobilní rušička, jež dokáže rušit radary a komunikační kanály, vyřadila jeden z ukrajinských dronů. Znatelně efektivněji jsou v boji proti ukrajinských dronům využívány i systémy protivzdušné obrany. Kromě těžkých kulometů byl do boje zapojen například také raketový systém Tor

Omezení útočných operací

Jak se zdá, účinnost ukrajinských dronů byla založena především na nepřipravenosti ruských jednotek a špatné organizaci jejich protivzdušné obrany. Obzvlášť pomalí byli Rusové při organizaci doktrínou vyžadovaných kombinovaných operací, kde je potřeba dokonalého sladění pěchoty, dělostřelectva, ženistů, protivzdušné obrany i průzkumných jednotek. To se však nyní změnilo. Kupříkladu na Donbase, do jehož oblastí Luhansk a Doněck bylo přesunuto těžiště války, jsou ruské jednotky znatelně lépe organizované.

Bayraktar TB2 SİHA, ihracatta ülke sayısını 13’e çıkardı http://v.aa.com.tr/2404888

Zveřejnil(a) Anadolu Ajansı dne Středa 27. října 2021

Což lze mimo jiné vidět i na pozicích pozemních protivzdušných raketových systémů, které byly rozmístěny daleko efektivněji než v počátcích konfliktu. Ukrajinským jednotkám tak nyní nezbývá nic jiného, než omezit používání bezpilotních letounů, a tak zabránit zbytečným ztrátám těchto dosti nákladných systémů. Pro představu, zatímco sebevražedné drony typu Switchblade a Phoenix Ghost, jež lze využít jen jednou, stojí kolem 140 tisíc korun, cena tureckých bojových TB2 dronů dosahuje až ke 45 milionům korun.  

Přičemž od začátku ruské invaze obdržela Ukrajina asi 50 dronů TB2. Právě turecké bojové drony byly přitom v prvních dnech války velice účinné a připsaly si mnoho cenných zásahů. Ovšem nyní, kdy jim hrozí sestřelení, se již ukrajinská armáda v jejich používání výrazně omezila.   

Efektivní ruská obrana

Ruská armáda disponuje především systémy protivzdušné obrany velmi krátkého a krátkého dosahu, takže rakety středního doletu a bezpilotní letouny, které létají nízko a pomalu, jsou obzvlášť zranitelnými cíli. A není tedy divu, že se ukrajinské letectvo čím dál zoufaleji zasazuje o nasazení moderních západních stíhaček. To je však momentálně spíše bláhový sen. Když se na situaci podíváme z druhé strany, Rusko sice v oblasti bezpilotních letounů poněkud zaspalo dobu, ovšem úplně bez schopností ruské jednotky také nejsou.  

Ukrajinská armáda navíc nedisponuje dostatečným množstvím techniky, která by dokázala ruské drony zachytit a zlikvidovat. Zatímco tedy byla Ukrajina na poli dronů značně oslabena, Rusko má s ohledem na svůj zdánlivě bezedný arsenál k dispozici stále stejný, ne-li větší počet bezpilotních letounů. Přičemž hovoříme zejména o dronech strategického určení, taktických dronech a průzkumných dronech. Díky nim jsou ruské jednotky schopny provádět přesné údery ze země i ze vzduchu.

Jaké zbraně by měl Západ dodat ukrajinským silám k narušení ruské kompaktnosti?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články