Nejen Ukrajina, ale i Rusko v konfliktu obou zemí používá ozbrojené drony, včetně těch sebevražedných od Kalašnikova

Letecké drony jsou novodobou a velmi úspěšnou zbraní. Dokážou létat nepozorovaně a útočit na různé druhy cílů, včetně těžké obrněné techniky.

i Zdroj fotografie: Uživatel Letagur / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Úspěchy ukrajinských dronů, především Bayraktar zakoupených z Turecka, jsou ve veřejném prostoru všeobecně známé. Daleko méně se mluví o tom, že i druhá strana, tedy Rusko, drony v konfliktu používá. Na rozdíl od Ukrajiny jsou totiž informace z Ruska o jejich nasazení velmi skromné. Ovšem skutečnost, že Ukrajina některé stroje sestřelila, svědčí o tom, že jejich nasazení výjimečné nejspíše nebude.

Dron měl zničit například raketomet

Již v polovině března ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že nad Ukrajinou používá drony Forpost-R. Dokonce zveřejnilo záběry, na nichž právě tento stroj ničí ukrajinský raketometný systém. Útok měl podle dostupných informací proběhnout z výšky tří kilometrů. Ministerstvo tvrdí, že drony tohoto typu nejen útočí, ale vykovávají i průzkumné mise nebo navádějí palbu dělostřelectva.

Лукашенко надав рашистам аеропорт “Гомель” для роботи БПЛА “Форпост”

Zveřejnil(a) Анатолій Гончаренко dne Neděle 20. března 2022

Forpost-R je vlastně ruská verze izraelského dronu IAI Searcher. Jde o systém, který byl v Izraeli vyvíjen od 80. let. První typy tohoto dronu se začaly vyrábět již v roce 1992 a sloužily k průzkumu. Stroj má 5,85 metru na délku a 8,55 metru je rozpětí křídel. Létá rychlostí až 201 kilometrů za hodinu a vystoupá do výšky přes šest kilometrů. Unést má náklad o hmotnosti 68 kilogramů.

Rusko před několika lety podepsalo smlouvu o licencované výrobě tohoto dronu, který dostal název Forpost-R. Jeho první let se uskutečnil v roce 2019 a Rusko mělo získat 30 těchto strojů. Mají mít dosah 250 kilometrů, což je o něco méně než izraelské originály. Vyzbrojeny by měly být dvojicí přesně naváděných pum o hmotnosti 20 kilogramů KAB-20. Takové uspořádání lze najít i na videích na sociálních sítích.

Kamikadze dron od Kalašnikova

Dalším dronem, který Rusové na Ukrajině zcela určitě používají, je stroj nazvaný KUB-BLA. Jde o mnohem menší stroj než předchozí a svojí podstatou se jedná o takzvaný sebevražedný dron. To znamená, že nenese žádnou naváděnou pumu, ale zbraní je samotný stroj. Ten je naveden na cíl a po jeho dosažení exploduje nálož, která je součástí dronu nebo je k němu připevněna.

O tom, že ho Rusko používá, svědčí skutečnost, že Ukrajincům se podařilo tyto drony sestřelit. Použity byly třeba k útokům v Kyjevě. Stroj je produktem společnosti Kalašnikov Group, která ho veřejně prezentovala v roce 2019. Podle informací, jež výrobce představil, by měl být schopen zasáhnout cíl na naprogramovaných souřadnicích, případně ho na přesné místo navést i ručně.

Stroj je 1,2 metru dlouhý a startuje ze speciální rampy. Jeho maximální rychlost je 130 kilometrů za hodinu a je údajně velmi tichý, aby se ztížilo jeho odhalení. I s nákladem má vydržet na obloze zhruba 30 minut. Unést dokáže tři kilogramy zátěže. Tvořit by ho měla kamera a zhruba kilogramová nálož. Rusko ho v minulosti mělo nasadit i v Sýrii. Odborníci nevyloučili, že podobnou zbraní by Rusové mohli zaútočit třeba na prezidenta Volodymyra Zelenského, pokud by znali jeho pozici.

Jak účinné jsou drony provozované ruskou armádou?

Zdroj: Defence-blog, ThenationalNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články