Nejen Ukrajina, ale i Rusko v konfliktu obou zemí používá ozbrojené drony, včetně těch sebevražedných od Kalašnikova

Letecké drony jsou novodobou a velmi úspěšnou zbraní. Dokážou létat nepozorovaně a útočit na různé druhy cílů, včetně těžké obrněné techniky.

i Zdroj fotografie: Uživatel Letagur / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Úspěchy ukrajinských dronů, především Bayraktar zakoupených z Turecka, jsou ve veřejném prostoru všeobecně známé. Daleko méně se mluví o tom, že i druhá strana, tedy Rusko, drony v konfliktu používá. Na rozdíl od Ukrajiny jsou totiž informace z Ruska o jejich nasazení velmi skromné. Ovšem skutečnost, že Ukrajina některé stroje sestřelila, svědčí o tom, že jejich nasazení výjimečné nejspíše nebude.

Dron měl zničit například raketomet

Již v polovině března ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že nad Ukrajinou používá drony Forpost-R. Dokonce zveřejnilo záběry, na nichž právě tento stroj ničí ukrajinský raketometný systém. Útok měl podle dostupných informací proběhnout z výšky tří kilometrů. Ministerstvo tvrdí, že drony tohoto typu nejen útočí, ale vykovávají i průzkumné mise nebo navádějí palbu dělostřelectva.

Лукашенко надав рашистам аеропорт “Гомель” для роботи БПЛА “Форпост”

Zveřejnil(a) Анатолій Гончаренко dne Neděle 20. března 2022

Forpost-R je vlastně ruská verze izraelského dronu IAI Searcher. Jde o systém, který byl v Izraeli vyvíjen od 80. let. První typy tohoto dronu se začaly vyrábět již v roce 1992 a sloužily k průzkumu. Stroj má 5,85 metru na délku a 8,55 metru je rozpětí křídel. Létá rychlostí až 201 kilometrů za hodinu a vystoupá do výšky přes šest kilometrů. Unést má náklad o hmotnosti 68 kilogramů.

Rusko před několika lety podepsalo smlouvu o licencované výrobě tohoto dronu, který dostal název Forpost-R. Jeho první let se uskutečnil v roce 2019 a Rusko mělo získat 30 těchto strojů. Mají mít dosah 250 kilometrů, což je o něco méně než izraelské originály. Vyzbrojeny by měly být dvojicí přesně naváděných pum o hmotnosti 20 kilogramů KAB-20. Takové uspořádání lze najít i na videích na sociálních sítích.

Kamikadze dron od Kalašnikova

Dalším dronem, který Rusové na Ukrajině zcela určitě používají, je stroj nazvaný KUB-BLA. Jde o mnohem menší stroj než předchozí a svojí podstatou se jedná o takzvaný sebevražedný dron. To znamená, že nenese žádnou naváděnou pumu, ale zbraní je samotný stroj. Ten je naveden na cíl a po jeho dosažení exploduje nálož, která je součástí dronu nebo je k němu připevněna.

O tom, že ho Rusko používá, svědčí skutečnost, že Ukrajincům se podařilo tyto drony sestřelit. Použity byly třeba k útokům v Kyjevě. Stroj je produktem společnosti Kalašnikov Group, která ho veřejně prezentovala v roce 2019. Podle informací, jež výrobce představil, by měl být schopen zasáhnout cíl na naprogramovaných souřadnicích, případně ho na přesné místo navést i ručně.

Stroj je 1,2 metru dlouhý a startuje ze speciální rampy. Jeho maximální rychlost je 130 kilometrů za hodinu a je údajně velmi tichý, aby se ztížilo jeho odhalení. I s nákladem má vydržet na obloze zhruba 30 minut. Unést dokáže tři kilogramy zátěže. Tvořit by ho měla kamera a zhruba kilogramová nálož. Rusko ho v minulosti mělo nasadit i v Sýrii. Odborníci nevyloučili, že podobnou zbraní by Rusové mohli zaútočit třeba na prezidenta Volodymyra Zelenského, pokud by znali jeho pozici.

Jak účinné jsou drony provozované ruskou armádou?

Zdroj: Defence-blog, ThenationalNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky