Ukrajinci zřejmě sestřelili velmi cenný těžký ruský dron vybavený senzory pro zaměření protivzdušné obrany protivníka

Drony mají v moderním válečnictví nezastupitelnou úlohu. Vojáci je nasazují na stále větší spektrum úkolů. Dokážou významně ovlivnit průběh konfliktu.

i Zdroj fotografie: Technodinamika / Public domain
                   

Z války na Ukrajině přichází zprávy o nasazení dronů velmi často. Bývají to ale především informace o ukrajinských dronech, které její armáda používá k průzkumu a ničení cílů, často i drony sebevražednými. Podobné stroje ale nasazuje i Rusko, i v jeho případě byly zaznamenány drony na průzkum nebo na sebevražedné útočné mise. Nyní se ukázal další způsob, jak se bezpilotní letouny Rusové snaží využít.

Dokáže senzoricky posoudit přesnost zásahů

Britským protiletadlovým systémem Starstreak se Ukrajincům podařilo sestřelit dron, který se podobá malé helikoptéře. To by nebylo tak zvláštní, protože podobné drony samozřejmě existují, i když jejich nasazení ve válečných konfliktech není tak obvyklé. Podivné bylo, že se jednalo o těžký dron od společnosti JSC CSTS Technodinamika (někdy jen Dinamika). Ten bývá v Rusku popisován a používán jako terčový simulátor.

Zveřejnil(a) Rostec dne Pátek 28. ledna 2022

Cílový dron byl vyvinutý společností (v anglické verzi názvu) Dinamika Flight Technologies za necelé čtyři roky od předání objednávky v roce 2015, neboť v roce 2019 byl dron již sériově vyráběn. Jeho konfigurace je obdobná, jako má dnes většina klasických vrtulníků, tj. má hlavní nosný rotor a na ocasním nosníku vyrovnávací vrtulku. Toto bezpilotní letadlo bylo navrženo tak, aby simulovalo nízkorychlostní drony a vrtulníky při testování zbraní a dokázalo vyhodnotit u testovaných PVO jejich základní parametry.

Umožňuje například senzoricky posoudit přesnost navádění a efektivitu zásahů a samozřejmě i místo a čas, odkud na cíl bylo vypáleno z jakéhokoli systému PVO. Tyto informace předává v reálném čase řídící stanici. Kromě primárního vojenského účelu lze dle údajů výrobce zařízení využít například pro monitorování lesních požárů, zemědělských výsadeb nebo přepravy různých produktů a věcí.

V ruské armádě funguje od roku 2020

Je zajímavé, že se v tomto užití, ale i konstrukčně, velmi podobá jinému systému původně civilního určení Schiebel Camcopter S-100, který byl v USA vyvinut přibližně o rok později. Americký vrtulníkový dron je pochopitelně použitelný i k vojenským účelům pro mise ISR jako dokonalá multisenzorická základna pro sběr informací o protivníkovi v reálném čase a byl v této roli 9. srpna 2021 testován US NAVY a následně v listopadu norskou pobřežní stráží.

Neexistuje však zmínka o možnosti, že by fungoval i jako cíl k detekci systémů PVO protivníka, v této úloze v USA využívají jiné technologie, většinou nesené na klasických letounech. V tomto směru je ruský dron průkopnickou konstrukcí. Ruský dron definitivně prošel jako terčový simulátor ruskými státními zkouškami před necelými dvěma lety. Závěrečná fáze zkoušek se uskutečnila ve Státním letovém testovacím středisku ministerstva obrany Čkalov. 

iZdroj fotografie: Uživatel Stahlkocher / Creative Commons / CC BY-SA
Vrtulníková dron Schiebel Camcopter S-100

Testy prováděli vojenští specialisté střediska Čkalov, zatímco pracovníci letové zkušební základny střediska Dinamika poskytovali technickou podporu. První série multifunkčních bezpilotních vzdušných systémů VTOL spol. JSC CSTS Technodinamika byla předána ruským vzdušným silám na konci roku 2020. 

Sestřelený dron je terčovým simulátorem

Drony dodané v lednu 2021 plnily roli cílů pro testování nově modernizovaného protiletadlového systému Pancir-S1M a především S2. Na veřejnosti se objevily v témže roce, když byly použity při společném cvičení Ruska a Srbska Slavic Schield 2021 po předání Panciru-S2 srbské armádě, které proběhlo na srbské letecké základně Batajnica.

iZdroj fotografie: Technodinamika / Public domain

VTOL dron společnosti Technodinamika dosahuje hmotnosti 315 kilogramů. Podle dostupných informací by měl být schopen dosahovat výšky až 2,5 kilometru. Má hodinovou výdrž ve vzduchu, některé prameny mu ale přisuzují schopnost letu i po dobu dvou hodin. Údajně zvládá lety v rozmezí teplot vzduchu od -30 stupňů do + 40 stupňů Celsia. Od řídící stanice se může pohybovat ve vzdálenosti až 100 kilometrů.

Jeho úkolem je simulovat nízkoletící drony a vrtulníky při testech různých protiletadlových zbraní a podobných systémů. Rusové si ale zřejmě uvědomili další možnost využití, co takový stroj může dělat nad válečným bojištěm, pokud již s tímto cílem nebyl dron vyvíjen od počátku. A jak to vypadá, tento způsob využití zkusili realizovat právě nyní na Ukrajině.

Jde nejspíše o nastraženou past pro systémy PVO

Ukrajinská strana se domnívá, že ruské ozbrojené síly tomuto stroji vymyslely úlohu, při které využívají právě schopnosti, pro něž byl sestrojen. Posílají ho nad území nepřítele s cílem, aby si tuto vějičku ukrajinská protivzdušná obrana spletla s klasickým strojem, tedy dronem nebo vrtulníkem. Začne ho pak zaměřovat a pálit po něm ze svých zamaskovaných protiletadlových systémů.

Od začátku války, která trvá již déle než dva měsíce, se totiž Rusové snaží zničit ukrajinskou protiletadlovou obranu. To se jim podařilo jen částečně. Ukrajina ji totiž velmi důmyslně rozptýlila a používá ji tak, aby možnost jejího objevení a zničení minimalizovala. Navíc dostala některé další systémy i ze zahraničí, třeba Strela-10 z Česka nebo S-300 ze Slovenska. Ukrajině se tedy stále daří sestřelovat ruská letadla. A to nejen s pomocí přenosných systému MANPADS.

Zveřejnil(a) Rostec dne Pátek 28. ledna 2022

Pokud ale pozemní protiletadlová obrana zaměří nový ruský dron, jehož radarová signatura s největší pravděpodobností imituje nějaký klasický bojový útočný stroj, bude muset zapnout svoje radary a pak odpálí proti tomuto „cíli“ své střely. V tento okamžik ale mohou díky senzorům dronu VTOL spol. JSC CSTS Technodinamika ruské síly odhalit mimo jiné i to, na jakých pozicích se aktivované protivzdušné obranné systémy nacházejí.

Rusové je pak mohou zničit nějakým druhem leteckého útoku nebo proti nim odpálit nějaké ze svých přesně naváděných střel. Šlo by v podstatě o obdobu podobně fungujícího systému dělostřeleckých detekčních radarů, které ze zachycené dráhy vystřeleného granátu protivníka okamžitě vypočítají místo, odkud se střílí, a pokud jsou propojeny s vlastním dělostřeleckým systémem, okamžitě také zasypou místo protivníkova výstřelu vlastními granáty odvetné palby.

Zdá se, že Rusové na Ukrajině předvedli relativně novou vojenskou technologii, jež disponuje v daném směru mnoha novými možnostmi. Otázkou je, jestli je dokážou plně využít. Spíše to totiž vypadá, že pokud získali údaje z dronu, které potřebovali, druhá etapa, tj. okamžité zničení odkrytého postavení PVO, nenastala. O tom, proč tomu tak je, můžeme jen spekulovat. Nabízí se selhání lidského faktoru.

Jaké další důvody nasazení terčového dronu na bojišti vás napadají?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články