Samo Rusko se pochlubilo, že mu Ukrajina sestřelila bombardér Suchoj Su-24М, a zveřejnilo záběry

NÁZOR: Ačkoliv Rusko běžně své ztráty nepřiznává a kolem těch zjevných mlží, udělalo překvapivý krok, když přiznalo, že ukrajinským přičiněním ztratilo bombardér.

Suchoj Su-24 Fencer i Zdroj fotografie: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

I když ruské letectvo stále patří početně k nejsilnějším na světě, válka na Ukrajině ho značně oslabila. Třeba portál Pravda uvádí, že mělo za 21 měsíců bojů ztratit nejméně 323 letadel a 324 vrtulníků, a ačkoliv údaje nelze ověřit, ze záběrů zveřejněných na sociálních sítích je jasné, že ztráty rozhodně nejsou malé. Ruští piloti si obvykle dávají veliký pozor, aby se pokud možno vyhnuli ukrajinské protivzdušné obraně, ale v některých případech se nakonec do jejího dostřelu dostanou a vystavují se tak sestřelení, případně alespoň poškození.

Bombardér, který spadl na dům v Soledaru

Jedním z ukrajinskými vojáky pravděpodobně sestřelených letadel je ruský taktický bombardér Suchoj Su-24M Fencer, a portál MilIn s odkazem na záběry zveřejněné ruskou armádou na sociálních sítích uvedl, že bombardér spadl na výškovou budovu v Soledaru nedaleko Bachmutu. V jeho okolí probíhají intenzivní boje již více než rok a Ukrajinci tam údajně těchto bombardérů sestřelili více, ale na svědomí mají i další letadla útočící na ukrajinské jednotky.

Bombardér Suchoj Su-24 pochází ještě z dob SSSR, do služby konkrétně vstoupil v roce 1983, a ve výzbroji ho má ruské i ukrajinské letectvo. Airforce-Technology ho popisuje jako letoun, jehož úkolem je pronikat na nepřátelské území a ničit pozemní a povrchové cíle za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Průnik mu má umožnit nadzvuková rychlost, ve větších výškách může letět až Mach 1,6. K tomu unese až 8 tun výzbroje včetně různých bomb a raket proti pozemním cílům. Někdy ale musí útočit zblízka, a to je moment, kdy je zranitelný.

Protiletadlová střela nebo závada

Jak přesně byl zničen bombardér u Soledaru, není jasné – spadnout mohl i kvůli technické závadě, i když sestřelení ukrajinskými obránci je mnohem pravděpodobnější. Jednou z možností je použití některého ze systému MANPADS, Ukrajinci disponují například americkými FIM-92 Stinger, polskými Piorun a několika dalšími. Jsou sice relativně slabé, ale pokud dvoumotorový stroj dobře trefí, mohou mu způsobit těžké poškození a poslat ho k zemi.

Tupolev Tu-160, ruský bombardér

Ukrajina se může brzy otřást v základech, satelitní snímky odhalily hromadění ruských bombardérů, které mohou Ukrajinu „vypnout“

Vyloučeno však není ani použití systému krátkého dosahu, jakým je třeba 9K33 Osa; schopnější systémy naopak pravděpodobně v oblasti nejsou. Operují v ní totiž ruské drony, a právě takové systémy jsou velmi vítaným cílem buď pro dělostřelectvo, nebo pro sebevražedné drony jako ZALA Lancet, jimiž už má Rusko na svědomí dost techniky. Ukrajina přitom tyto zbraně nutně potřebuje na pravděpodobné útoky Ruska na ukrajinskou infrastrukturu během zimy, proto je většinou drží více v bezpečí a dále od frontové linie.

Sestřelení letounu Su-34 u Bachmutu

Jak Rusko mohlo přijít o bombardér Su-24?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články