Northrop Grumman připravuje nový sebevražedný minidron Šakal s proudovým motorem a mnohem delším doletem

Takzvaná loudavá munice, což jsou vlastně sebevražedné drony čekající na kořist, se ukázala být efektivní. Její význam pravděpodobně v budoucnu ještě vzroste.

i Zdroj fotografie: US Marine Corps / Public Domain
                   

Ještě před několika lety existovaly obavy, že sebevražedné drony s výbušninou mohou být silnou zbraní různých teroristů. To sice stále platí, ale také se staly velmi účinnou zbraní běžných armád, a to nejen v roli zabíjet. Takzvaná loudavá munice se neustále vyvíjí a je čím dál účinnější, což ukazuje i konflikt na Ukrajině. Zbrojní gigant Northrop Grumman nyní představil projekt nové zbraně tohoto typu, která bude poháněna proudovým motorem.

Na vývoji se podílí výrobce dronů Switchblade

Na výstavě Special Operations Forces Industry Conference v Tampě na Floridě v roce 2022 představitelé společnosti oznámili, že se v projektu, který vyvíjí od roku 2017, spojili prostřednictvím své Interní výzkumné a vývojové skupiny (IRAD) se společností AeroVironment. Tato firma je výrobcem známých sebevražedných dronů Switchblade 300 a 600. Menší z nich je určen pro útoky na lehké cíle, jako je živá síla či neobrněné automobily. Mnohem větší verze 600 je vybavena protitankovou municí, která je schopna proniknout i silným pancířem.

Tyto minidrony jsou již několik let ve výzbroji amerických ozbrojených sil. Lze je odpálit z jednoduché trubice, přičemž pak mohou zhruba čtvrt hodiny křižovat ve vzduchu díky vrtulovému pohonu s elektrickým motůrkem. Jsou vybaveny kamerou, takže poskytují i průzkumná data. V okamžiku, kdy operátor najde cíl, může na něj zaútočit pomocí nárazu dronu, ve kterém exploduje umístěná nálož. Zbraně Spojené státy poskytly i Ukrajině a na sociálních sítích se již objevilo několik videí z jejich útoků proti ruským vojákům.

Stroj by měl být být vypouštěn z mobilní odpalovací soupravy. Je navržen tak, aby ho mohl snadno přenášet a odpalovat voják i velmi blízko frontové linie. Díky letu v nízkých hladinách a schopnosti létat podle předem naprogramovaných navigačních bodů je Jackal schopen působit ve dne i v noci a za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Jeho duální integrovaná elektro-optická/infračervená (EO/IR) senzorová hlavice mu dovolí, aby mohl zasahovat stacionární nebo pohyblivé cíle ve sledovaném prostoru za jakéhokoli počasí. Zbraňový systém bude vybaven i pokročilým obousměrným datovým spojením, které může být využito kromě on-line ovládání dronu také k přenosu dat při průzkumné části jeho letu.

Šakal by měl dosah až 185 kilometrů

Nový dron nazývaný Šakal (Jackal) o průměru trupu 15,24 cm (6 in) by měl mít vlastnosti tzv. „loudavé munice” a v mnohém směru je rozšířit. V podstatě by se jednalo o stroj vyplňující prostor mezi klasickými a sebevražednými drony, které jsou dnes velmi malé konstrukce. Jeho výhodou by byla mnohem větší rychlost a dosah. Může létat rychlostí až 300 mil/hod (483 km/hod).

Po uletění vzdálenosti 100 kilometrů se změní na tzv. „loudavou munici” a minimálně 15 minut přelétává a křižuje nad danou oblastí, dokud operátor nenajde cíl, či dron nesplní úkol v oblasti, například elektronického rušení nebo průzkumu. V případě pomalejšího úspornějšího letu by jeho dolet byl až 185 kilometrů. Pokud musí uletět do zájmového prostoru například jen 50 km, pak se doba jeho křižování nad zájmovou oblastí pochopitelně úměrně prodlouží.

Jestliže je dron vyzbrojen výbušnou hlavicí, může být nasměrován na objevenou techniku či pozice nepřítele a narazit do nich, přičemž je zničí, nebo poškodí výbuchem vlastní hlavice. Dron má unést 4,5 kilogramu nákladu. Ten by v případě sebevražedné mise nejspíše činila bojová hlavice, jež by při takové hmotnosti byla jistě účinná. Kromě výbušné hlavice lze do trupu dronu instalovat třeba soupravu pro elektronickou válku (EW) či zpravodajské, sledovací a průzkumné (ESR) vybavení. 

Ovšem vojáci budou mít možnost na stroj nainstalovat třeba i jiné vybavení, teoreticky ho vyslat do zájmového prostoru i v roli miniaturní kazetové munice s několika pěchotními minami, atd. , protože i v tomto případě má jít údajně o otevřenou architekturu instalace užitečného zatížení. Jednalo by se tedy o velmi malý dron s různým využitím, který by se vždy vybavil podle aktuálních potřeb na bojišti.

Jak silnou zbraní může být podobný dron s mnohostranným využitím?

Zdroj: AeroTime, TheDefensePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články