Severokorejci mají stovky vyzbrojených letadel AN-2 Andula, jejich nejstarší a nejničivější zbraň. Jižní Korea se na ně připravuje

Severokorejské letectvo má pro případný střet se svým jižním sousedem asi tři stovky An-2. Tento starý dvouplošník by kupodivu mohl být nebezpečný.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

V České republice je dvouplošník Antonov An-2 zvaný Andula synonymem pro práškování polí nebo seskoky z letadla pro zábavu. V Severní Koreji jde ale o vojenský letoun, který může být vyzbrojený. Se zhruba 300 kusy, včetně čínských kopií Y-5, jde o nejpočetnější stroj severokorejského letectva. Podle portálu The National Interest může být v případném konfliktu kupodivu úspěšný.

Letoun je stařeček

První Andula se do vzduchu vznesla již v roce 1947, jde tedy o velmi starý typ letounu. Přesto je stále používána v mnoha zemích světa v zemědělství, parašutismu nebo dopravě nákladů. Jde o velmi robustní a spolehlivý stroj, který může startovat z nezpevněných letišť s krátkou dráhou. Je navíc relativně levný. Může dosáhnou maximální rychlosti necelých 300 km/h a doletět až do vzdálenosti 900 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Využití u výsadkářů

Do letadla se kromě posádky vejde 12 osob. Severokorejská armáda An-2 využívá pro svá početná výsadková vojska. V případě války odborníci předpokládají, že by se za pomoci stroje pokusila vysadit záškodnické jednotky za linií střetu. Vzhledem k počtu Andul ve výzbroji by se tak za frontu mohlo dostat až několik tisíc elitních bojovníků, kteří by jistě napáchali velké škody.

Andula je téměř neviditelná

Ačkoli je An-2 starý stroj a jihokorejská armáda má velmi moderní protiletadlovou obranu, má šanci uspět. Letadlo není snadno zachytitelné radarem, protože jeho části jsou vyrobení ze dřela a textilu. Podle serveru NK News, který mapuje dění v komunistické zemi, severokorejské letectvo nahradilo i další hliníkové části letadla textilem a dřevem. Antonov dokáže navíc letět velmi pomalu, má pádovou rychlost jen 50 km/h. Tak pomalu letoucí objekt mohou moderní radary ignorovat, zvláště ve velmi malých výškách.

iZdroj fotografie: Pixabay

Letoun již bojoval

Druhou možností nasazení Andul je jejich vyzbrojení bombami nebo raketami, které by použily k podpoře útoku. Nejde o žádnou novinku. V roce 1968 Severní Vietnam použil An-2 vyzbrojené kulomety a raketami k útoku na americkou základnu v Laosu. Obráncům se podařilo dva stroje sestřelit. V roce 1991 letouny vyzbrojené improvizovanými bombami využilo Chorvatsko při válce o nezávislost.

Jižní Korea se připravuje

Kvůli nebezpečí ze strany An-2 si stroje pořídila i Jižní Korea, aby její vojáci mohli trénovat obranu proti tomuto nezvyklému letounu. Pokud zvládnou jeho detekci, mohlo by tak případné nasazením skončit masakrem Severokorejců. Pomalou a nízko letící Andulu je možné sestřelit i ručními zbraněmi. Proti palbě by osádku vůbec nic nechránilo.

Zdroj: The Drive

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články