Íránský Shahed-238 je zabiják radarů. S proudovým motorem je navíc až 3krát rychlejší, ale zároveň jde o jeho největší slabinu

Írán již vyvinul řadu sebevražedných dronů s vyspělými schopnostmi a vysokou rychlostí. Nejtěžší obrana je však proti těm, které nelze účinně rušit.

Dron Shahed-238 i Zdroj fotografie: uživatel focus.ua / Creative Commons / CC0
                   

Sebevražedné drony jsou dnes již poměrně běžnou zbraní, ale jejich schopnosti jsou neustále vyvíjeny a zlepšovány. Mohou tak být mnohem přesnější, rychlejší nebo kradmější než předchozí modely. Jednou z takových novinek je na poli dronů íránský Shahed-238, jehož výhodou je vysoká rychlost oproti jiným kamikadze dronům dlouhého dosahu. Zároveň přitom může kromě běžných cílů zasahovat i systémy protivzdušné obrany.

Proudový motor dělá Shahed-238 rychlejší

Tvarem se Shahed-238 podobá íránskému dronu Shahed-136, ale velikou odlišností je jeho pohon. Zatímco druhý jmenovaný je poháněn vrtulí a je pomalý, ten první je rychlejší, uvádí BusinessInsider, jelikož je poháněn proudovým motorem. Většina zdrojů se shoduje, že bude jeho max. rychlost 500 až 520 km/h, což je asi trojnásobek maximální rychlosti vrtulového dronu. K cíli se tedy dostane mnohem rychleji a nemusí jít tak snadno sestřelovat.

Další inovací může být jeho navádění; Wikipedia uvádí, že má inerciální a satelitní, což není novinka, ale standard, ovšem mnohem zajímavější je možnost osadit ho elektrooptickými a infračervenými senzory, což může zvýšit jeho přesnost. Opravdové nebezpečí je pak protiradarové navádění, které by mělo dokázat navést dron na radary protivzdušné obrany v provozu, neboť se zaměří na jejich signály. To by mohlo ochromit fungování protivzdušné obrany nepřítele, protože jsou takové radary drahé a nedají se snadno nahradit.

Hlavice má 50 kg, ale dron má i nevýhody

Shahed-238 je stále velikou novinkou, Írán ho měl totiž představit v listopadu 2023, i když se již měl dostat i do výzbroje Ruska, uvádí MilIn, a odhaduje, že by měl nést hlavici o hmotnosti 50 kilogramů a mít dosah kolem 1 000 kilometrů, ale nejde o oficiálně potvrzené informace, přičemž nejsou známé ani další parametry. Vyskytlo se i podezření, že dron pohání motor z Česka, ale podle všeho se jedná o kopii, kterou již v minulosti Íránci použili.

Dron má přitom i několik nevýhod. NewsWeek upozorňuje, že je výrazně dražší než vrtulové varianty, takže ho nejspíše nelze vyrábět tak masově, případně by to bylo drahé. I když je rychlejší, minimálně pro některé zbraně by mohl být snazším cílem než dron vrtulový – jedná se hlavně o protiletadlové střely s tepelným naváděním, např. ze systémů MANPADS. Proudový motor totiž produkuje mnohem více tepla, na něž se tyto střely mohou snadno zaměřit.

Sestřelený Shahed-238

Jak hodnotíte Shahed-238, a znáte nějaký podobný?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články