Vrtulník MH-60M Night Stalker skoro nikdo nezná, přitom je asi nejsilnějším v americké výzbroji

NÁZOR: Americké ozbrojené síly mají celou řadu vrtulníků, ale upravený Black Hawk mezi nimi vyčnívá. A konkurenci nejspíše moc nemá.

Vrtulník MH-60M Black Hawk i Zdroj fotografie: Tomás Del Coro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když potřebují členové speciálních jednotek amerických ozbrojených sil přepravit do akce, případně zajistit krytí, mají k dispozici nepřeberné množství helikoptér. V mnoha případech by ale běžné typy jejich potřebám nestačily, a proto používají upravené vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk, konkrétně verzi MH-60M Night Stalker. Pro speciální operace jsou k dispozici dva typy – jeden přitom nenese žádný výsadek a slouží především k boji.

Jeden přepravuje, druhý se bije

Vrtulníků Sikorsky UH-60 existuje znační množství v mnoha modifikacích, speciální varianta MH-60M je ale osazena silnějším motorem a dalším speciálním vybavením. AmericanSpecialOPS pak tvrdí, že existují dvě základní verze těchto strojů – první z nich je vybavena pro přepravu vojáků, konkrétně 8 plně vybavených speciálů. Na palubě má k dispozici spletená lana na rychlé vysazení vojáků, ale i speciální systém, s jehož pomocí může ze země zvednout všech 8 k lanu připoutaných vojáků, a nechybí ani záchranný kladkostroj.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený The War Zone (@thewarzonewire)

Druhým typem je pak extrémně silný střední útočný vrtulník, na jehož palubě už pro výsadek místo není – má naopak řadu speciálního vybavení a výzbroje, a upraven je tak, aby na něm byly eliminované vibrace. K tomu má i vysouvací tankovací sondu pro tankování paliva za letu. Vybaven je nejen nočním viděním, ale také radarem AN/APQ-187, s jehož pomocí mapuje terén a může létat ve složitém terénu i v noci. Na trupu má pak systémy varování před blížícími se střelami a odpalovače světlic na odlákání tepelně naváděných střel.

Neobyčejně silná výzbroj MH-60M

Úkolem útočné verze Sikorsky MH-60M je podporovat různé operace, pro což musí být náležitě vybavený. Instalovat na něj lze například 2 miniguny M134 směřující dopředu, jimiž dokáže cíle zasypat doslova hromadou olova, ale osazen může být i dvěma děly M230 ráže 30 milimetrů. Nosí také 2 raketnice s 19 střelami Hydra 70, případně až 16 protitankových řízených protitankových střel AGM-114 Hellfire. Výzbroj se vždy nakonfiguruje podle potřeb mise a osádka ji může používat i za špatné viditelnosti.

AGM-114 Hellfire měla ničit komunistické tanky. Stala se však postrachem teroristů. Teď míří na Ukrajinu

Ano, některé z těchto systémů a zbraní sice mají i jiné vrtulníky, ale v této kombinaci ne. Ze Sikorsky MH-60M to proto dělá zřejmě nejsilnější stroj svého druhu v americké výzbroji, ačkoliv příliš velkou konkurenci nemá ani ve světě. Asi nejznámější operací, při níž američtí speciálové využili upravené MH-60M, bylo zabití Usáma bin Ládina, vůdce Al-Káida.

Operace se měly účastnit dva vrtulníky upravené tak, aby byly co nejobtížněji odhalitelné. Lze ale předpokládat, že působily v nespočtu operací – i když vzhledem k tomu, že nejčastěji přepravují speciální jednotky, jejichž akce většinou podléhají utajení, dostává se na veřejnost jenom minimum informací. Podle TheDrive byly stroje k vidění třeba na cvičení Polar Dagger, kde spolupracovaly s jednotkami Navy SEALs.

Let vrtulníku MH-60M Night Stalker

Znáte další takové vrtulníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články