Už teď je Severní Korea, Čína i Rusko připraveno čelit Američanům na nebi: a to nový strategický bombardér B-21 Raider ještě nevzlétl

Nový americký strategický bombardér B-21 Raider bude tím dosud nejlepším, co svět spatří. Už teď se mu ale dokáží někteří soupeři bránit.

Protivzdušná obrana proti bombardérů B-21 Raider i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 2023 má na oblohu poprvé vystoupat nový americký strategický bombardér Northrop Grumman B-21 Raider, a během několika let by mohl být zařazen do výzbroje. Přinese mnoho nového, a i když ho nejspíše za nějakou dobu bude následovat čínský Xian H-20, budou se muset všichni američtí soupeři s touto hrozbou vypořádat. Nebude to pro ně jednoduché, bombardér bude moci pálit střely i z dlouhé vzdálenosti a má vlastnost stealth. Neznamená to ale, že by měl jednoznačně navrch, už teď existují zbraně, které ho mohou z nebe „sesadit“.

Ruský systém protivzdušné obrany S-500

Rusko začalo v roce 2021 zavádět do výzbroje nejnovější systém protivzdušné obrany S-500, který by měl být natolik sofistikovaný, že nemá ve světě obdoby. Cíle má detekovat do vzdálenosti 600 kilometrů a existuje důkaz, že střelou zasáhl cíl ve vzdálenosti 482 kilometrů. Radary S-500 asi nedokáží B-21 Raider odhalit na maximální vzdálenost, ale když se bombardér dostane blíže, budou protiletadlové střely představovat vážné nebezpečí. Kde bude hranice ještě bezpečné vzdálenosti ale nelze v tuto chvíli odhadovat.

Čínské stíhací letouny Chengdu J-20

Také Čínská lidová republika má velice silnou protivzdušnou obranu, ale jejím esem v rukávu jsou stíhací letouny páté generace Chengdu J-20. Ve výzbroji jich má kolem 200 a jejich počty budou růst. Letadla mají velmi dobré detekční schopnosti, umí sdílet data z pozemních systémů, letadel včasného varování i dronů, s nimiž mohou úzce spolupracovat. Disponují také velice kvalitními střelami vzduch-vzduch s dlouhým doletem s radarem AESA.

Dvojice stíhaček J-20 iZdroj fotografie: uživatel emperornie / Creative Commons / CC BY-SA
Dvojice čínských stíhaček Chengdu J-20

Severokorejský systém protivzdušné obrany Pyongae-6

Letectvo Severní Koreje je sice zastaralé, zato protiletadlová obrana země je velmi hustá. Disponuje novým systémem protivzdušné obrany Pyongae-6 s jistými podobnostmi v ruských S-400. Otázkou zůstává, na jakou vzdálenost by byl systém schopen B-21 Raider zaměřit; navíc je pravděpodobné, že by v případě potřeby útočily tyto strategické bombardéry na severokorejské bunkry průbojnými pumami GBU-57, což by vyžadovalo, aby se přiblížily na velmi krátkou vzdálenost. V tom momentě by pak měly protiletadlové rakety šanci.

Íránská flotila stíhacích letounů F-14

Také íránské letectvo je kvůli sankcím velmi oslabené, ale stále disponuje americkými stíhacími letouny Tomcat Grumman F-14. I přes jejich vysoký věk je nelze podceňovat, protože mají výkonné radary a mohou nést nové íránské střely vzduch-vzduch dlouhého doletu Fakour 90. Radar bude mít sice problém bombardéry zaměřit, ale je otázka, jak dobře dokáže letoun sdílet informace třeba s pozemními radarovými stanovišti. Nikdo dnes totiž neví, jak hluboce mohli být Íránci schopni něco takového do strojů integrovat.

S-400 k ochraně běloruského nebe

Kromě Ruska je soupeřem Spojených států v Evropě ještě běloruský režim, který je velmi úzce propojen s tím ruským. Disponuje proto protivzdušným systémem S-400, pro nějž platí podobná omezení jako pro ruský S-50 nebo severokorejský Pyongae-6. Bělorusko ale díky úzké spolupráci s Ruskem může disponovat i velmi výkonnými radary se schopností zaměřit bombardér B-21 Raider na relativně dlouhou vzdálenost, a navíc by mohlo mít k dispozici i informace z ruských letounů. Navíc není vyloučena ani budoucí dodávka systému S-500.

Které zbraně ještě mohou proti B-21 být účinné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články