Ukrajinští elitní vojáci mají podivný špionážní dron SpyGun, který je z více než 80 % průhledný; a právě v tom je jeho ultimátní síla

NÁZOR: Zkušenosti přímo z bojů daly na Ukrajině vzniknout veskrze unikátní konstrukci dronu, která by měla být velmi těžko zaměřitelná, a vydržet na obloze celé hodiny.

Ukrajinský dron SpyGun i Zdroj fotografie: Speciální síly Ukrajiny
                   

Nad moderním bojištěm krouží obrovské množství dronů schopných přinést vojákům aktuální obraz o situaci; zároveň jsou ale zdokonalovány zbraně, jimiž mohou armády tyto bezpilotní letouny zneškodnit. Konstruktéři se tak pochopitelně snaží vyrábět takové stroje, aby na ně protidronové zbraně pokud možno neplatily. Ukrajina má zkušenosti přímo z praxe a její odpovědí na tyto požadavky je dron nazývaný SpyGun.

Rušičky mají být na dron krátké

Na první pohled vypadá SpyGun jako nějaký modelářský výtvor, ale zdání může klamat. Ukrajinští konstruktéři využili zkušenosti přímo z bojiště a snažili se je aplikovat v maximální možné míře. Jelikož je jedním z nejúčinnějších způsobů k eliminaci dronu rušení signálu, byl SpyGun vybaven právě systémem extrémně odolným proti rušičkám, díky čemuž by ho téměř nemělo být možné srazit z oblohy. Stroj bude sloužit hlavně k průzkumu, ale na nepřítele může zároveň navést i dělostřeleckou palbu. U počátku ho mají mít jenom elitní jednotky.

I zveřejněné fotografie ukazují, že dron nebude lehké na obloze spatřit. Má sice standardně tvar letounu, ale z velké části ho tvoří průhledný materiál. Na plochách křídel a směrovek je tak vidět jen žebrování, zatímco prostor s detekčními systémy, baterií a pohonem je pochopitelně neprůhledný. Ovšem i tak by měl být SpyGun na obloze viditelný mnohem hůře, což mj. znamená, že na něj nebude tak snadné navést palbu.

Během letu může SpyGun vypnout pohon

SpyGun musí být i lehký, protože ho člověk unese v jedné ruce; rozpětí jeho křídel nebude větší než 2 metry. Přesto vydrží na obloze až 3 hodiny a má být schopen operovat do vzdálenosti až 50 kilometrů od řídicí stanice. Jeho rychlost je zhruba 90 km/h a pohybuje se ve výšce 500 až 600 metrů. Jeho systémy si dokáží naplánovat let tak, aby v určitých okamžicích vypnuly pohon a šetřily baterii, zatímco se bude SpyGun pohybovat jako kluzák.

Zničený ruský tank, útok dronu

Levný improvizovaný dron na jistotu zničil ruský tank jenom pomocí provázku a granátu. Ztráty federace jsou někdy až směšně zbytečné

Další důležitou vlastností ukrajinského dronu má být jednoduchá konstrukce a levná stavba. I když se ho autoři snažili udělat co nejodolnější, je jasné, že sestřelit půjde. Zejména proto je důležité umět snadno vyrobit drony nové. Jestli se SpyGun opravdu osvědčí, ukáže blízká budoucnost, nyní ho mají přímo na frontě testovat příslušníci speciálních jednotek.

Jevgenij Prigožin

Jevgenij Prigožin: ohlédnutí za brutálním „vojevůdcem“, který dokázal velké věci a s Putinovým posvěcením páchal nezměrné zlo

Jak zdařilá může být konstrukce dronu SpyGun?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články