Jevgenij Prigožin: ohlédnutí za brutálním „vojevůdcem“, který dokázal velké věci a s Putinovým posvěcením páchal nezměrné zlo

NÁZOR: Ze zločince se vypracoval až na důvěrníka ruského prezidenta, s jehož svolením vybudovat silnou žoldnéřskou armádu. Prigožin ale nebyl pouze vůdcem Wagnerovců.

Jevgenij Prigožin i Zdroj fotografie: TASS
                   

Jméno ruského oligarchy Jevgenije Prigožina se začalo objevovat ve zprávách denně někdy v polovině roku 2022 v souvislosti s aktivitami jeho soukromé armády, Wagnerovy skupiny, na Ukrajině. Známým byl nicméně již dlouho před tím, i když s Wagnerovci byl spojován neoficiálně. Vědělo se přitom, že patří k blízkým spojencům ruského prezidenta Vladimira Putina, ovšem už nikoliv do kruhu mocných ovládajících Kreml. Přesto stál za velkými, a mnohdy hrůznými, činy, jimž je však nejspíše konec, při nedávném pádu letadla měl totiž přijít o život.

Vlastník mocné soukromé armády

V roce 2014 založil Prigožin soukromou armádu známou jako Wagnerova skupina, i když se k ní oficiálně přihlásil až v roce 2022. Jeho žoldnéři, většinou bývalí elitní ruští vojáci, působili v Sýrii a několika afrických zemích jako Libye, Středoafrická republika a dalších. Rusko je vysílalo tam, kde se nemohlo či nechtělo oficiálně angažovat. Prosluli mimořádnou brutalitou, vraždami i jinými zločiny. Zároveň Prigožinovi a dalším oligarchům zajišťovali v těchto zemím business například v oblasti těžby zlata a diamantů, a také tak prali špinavé peníze.

Wagnerova skupina se mj. zapojila do války na Ukrajině, kde dostali její členové za úkol zavraždit prezidenta Volodymyra Zelenského. Nejvíce se proslavila v bitvě o Bachmut, kde měla na rozdíl od ruské armády výsledky, ale za cenu brutální taktiky posílání skupin bojovníků rekrutovaných v ruských věznicích, což vedlo k enormním ztrátám. Už tehdy prokázal, že se neštítí naprosto ničeho a že mu na „běžných lidských životech“ ani za nic nezáleží. Bez nadsázky ho lze označit za brutálního vraha a psychopata.

Je to právě on, kdo má prostřednictvím Wagnerovy skupiny na rukách krev desítek tisíc lidí, a to nejenom ruských občanů, ale také ukrajinských a mnoha dalších. Za Ukrajinu totiž bojují i cizinecké legie, s nimiž se museli příslušníci soukromé armády střetnout. Přesto nakonec oslavil Jevgenij Prigožin úspěch, ačkoliv se nejednou veřejně a tvrdě vyhrazoval vůči vedení tamního ministerstva obrany, v jehož čele stál a dodnes stojí Sergej Šojgu.

Podlomená morálka ruských vojáků se podepisuje na bojeschopnosti mužů. Britský odstřelovač nazval ruské vojáky nekompetentními

A právě s ním se také později dostal do konfliktu, což vedlo k eskalaci v podobě ozbrojené vzpoury, kdy Jevgenij Prigožin vytáh v červnu 2023 se svými bojovníky na Moskvu. Cílem však nemělo být sesazení Vladimira Putina, ale právě Sergeje Šojgua. Snad i pro jeho ráznost o něm jeden z jeho obdivovatelů napsal, že mu „věci nebyly jedno“, i když si mohl užívat luxusu díky svému jmění a o nic dalšího se nestarat.

Ruská armáda a její technika

Názor/video: jakou techniku odevzdali Wagnerovci ruské armádě; ve výbavě měli tanky, dělostřelectvo i systém protivzdušné obrany

Ozbrojená vzpoura, při níž Wagnerovci zničili ruské armádě několik vrtulníků a další techniky, však nakonec skončila předčasně, a Jevgenij Prigožin se i se svou armádou odebral do exilu v Bělorusku, přičemž mu sám Vladimir Putin předal veškeré záruky, že nebude on ani jeho spolubojovníci za „pokus o převrat“ stíhán. Jak se ovšem zdá, záruka života vydržela pouhé 2 měsíce. Před pár dny totiž jeho soukromé letadlo spadlo (nejspíše bylo sestřeleno) i s jeho pravou rukou a vysokým velitelem Dmitrijem Valerjevičem Utkinem.

Při přepadení Prigožin udusil ženu

Začátky Jevgenije Prigožina nebyly lehké, pocházel z Leningradu a v mládí se zapojil do činnosti gangu, až nakonec skončil ve vězení ze loupež, při níž udusil ženu. Na začátku 90. let 20. století, kdy byl již na svobodě, začal podnikat jako prodavač párků, a při tom se věnoval i hazardu a restauratérství. Díky tomu také vybudoval své impérium, které zahrnovalo mj. řetězec restaurací, cateringovou firmu, výrobny potravin a další. Tehdy se také seznámil s Putinem, který působil na petrohradské radnici, a jejich kariéry se postupně propojily.

Wagnerovci, ruská soukromá armáda

Jak velká je vlastně Wagnerova skupina: jde o plnohodnotnou armádu, čítat může i desítky tisíc žoldnéřů, má tanky a mnoho dalšího

I proto si získal přezdívku „Putinův šéfkuchař“, a jak sám současný prezident Ruska nejednou uvedl, byli si velmi blízcí (tedy nejspíše do zmíněné ozbrojené vzpoury). Poté, co se Vladimir Putin dostal k moci coby prezident, Prigožinova podnikatelské hvězda stoupala. Rázem získala obří zakázky na dodávky potravin ruské armádě, ale i do škol a dalších oblastí. Jídlo při různých příležitostech dodával nejen Putinovi, ale i na akce za přítomnosti západních politiků.

Obrovský vliv doma i v zahraničí

Část zisků ze svého podnikání pak vložil do společnosti Internet Research Agency, která měla mnohé aktivity na internetu sloužící zájmům Ruska a ovlivňovala jimi dění v různých státech světa, a rovněž provozovala takzvané trollí farmy. Vliv Wagnerovců pod velením Jevgenije Prigožina byl obrovský a trvá dodnes. V roce 2019 až 2020 se například tito bojovníci zapojili do bojů v Libyi, kde pomáhali Lybijské národní armádě s podporou Egypta. Ve Středoafrické republice zase získávali pro své pány nerostná bohatství, třeba zlaté doly.

Jejich přítomnost je však mj. v podstatě vždy spojována s brutálními zločiny vůči obyvatelstvu, které znásilňují, týrají a zabíjí jen tak pro radost. I proto se od nich Ruská federace dlouhou dobu distancovala a popírala, že by tuto skupinu v soukromém vlastnictví financovala, ačkoliv se nakonec prokázalo, že tomu bylo přesně naopak.

Putinovi nájemní zabijáci vraždí civilisty ve Středoafrické republice: Wagnerovci čelí obvinění ze sexuálního zneužívání i mučení

Ostatně i díky tomu vliv celé skupiny, ruských oligarchů a samotné Ruské federace v Africe tak vzrostl. I přes uvalené sankce ze strany USA a Evropy se jim dařilo nadmíru, neboť nečelili de facto žádné moderní armádě, ačkoliv to neznamená, že nikdy neutrpěli ztráty. Spousta vojáků Wagnerovy skupiny, zejména těch z „pevného jádra“, byla svému vůdci Prigožinovi nadmíru loajální, a po jeho již potvrzené smrti se může chtít pomstít. Konec jedné kapitoly však nemusí znamenat, že se soukromá armáda rozpadne.

Jak hodnotíte činy Jevgenije Prigožina?

Zdroj: Wikipedie
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články