Nově představený jednomotorový ruský stíhač Su-75 se stal hitem. Rusko šokuje svět jeho cenou

Rusové zatím představili jen demonstrátor jednomotorové stíhačky. Teoreticky by mohla zaujmout řadu zákazníků po celém světě

i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na nedávné letecké přehlídce MAKS-2021 byl jedním z hitů demonstrátor jednomotorové ruské stíhačky páté generace nazvané Su-75 Checkmate. Jednak jednomotorové stroje Rusko v poslední době neprodukuje. To ale neznamená, že by je i přes všechny potíže, se kterými se potýká, nebyl ruský zbrojní průmysl schopen vyrobit. Mnohem větší překvapení byla cena, kterou Rusko u tohoto modelu představilo.

Levnější než starší západní letouny

Zní totiž téměř neuvěřitelně. Rusko tvrdí, že ji bude schopné prodávat za 25 až 30 milionů dolarů (536 až 643 milionů korun). Jen pro srovnání nejznámější jednomotorový stíhač západních zemí F-35 dnes stojí kolem 90 milionů dolarů (1,93 miliardy korun). Dražší než nová stíhačka jsou i nejnovější ruské SU-35S nebo západní stroje jako francouzský Dassault Rafale a švédský JAS-39 Gripen. Všechny budou mít pravděpodobně horší parametry než nový stroj.

Otázkou samozřejmě zůstává, co vše zákazník za cenovku do 30 milionů dolarů dostane. Pravděpodobně se bude jednat o cenu holého letadla bez jakýchkoli úprav a konfigurací dle přání zákazníka. Ty se mohou týkat avioniky či konverze zbraní. Teoreticky ale mohl ruský průmysl mnoho prostředků ušetřit tak, že použil otestované díly a technologie z letadel Su-35 a stealth stroje Su-57. Samozřejmě se cena za několik let může lišit, ale to neznamená, že by Su-75 nemusel být konkurenceschopný.

Zákazníci až pro 300 strojů

Výrobce tvrdí, že se bude soustředit hlavně na zákazníky jako je Indie, Vietnam, Argentina nebo Spojené srbské emiráty. Zájem může být až o 300 letadel. Vicepremiér Jurij Borisov zmínil ještě Afriku. Třeba Spojené Arabské emiráty projevovaly v minulosti zájem o Su-35 a pak o Su-57, podobně jako Vietnam. Mohly by se k úvahám vrátit. Pro Vietnam, který potřebuje protiváhu moderním čínským strojům, by mohl být levnější Su-75 lepší variantou než dražší Su-57. Indie vyvíjí vlastní stroje a teoreticky by proto zájem mít nemusela.

Otázkou samozřejmě zůstává, kdy reálně se mohou zákazníci nového letadla dočkat. Ze zkušeností z vývoje Su-57 je jasné, že ruskému zbrojnímu průmyslu může testování trvat dlouhá léta. Tento dvoumotorový letoun páté generace byl představen v roce 2010. Jeho sériová výroba začala až na konci loňského roku. Vetší počty z objednaných 76 letadel začne ruské letectvo dostávat až příští rok. Samozřejmě pokud budou na Su-75 využity již otestované technologie, dala by se tato doba významně zkrátit.

Zdrok: TheNationalInterest, DefenseNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články