Stíhačky F-35 slaví první úspěch v ostré akci: izraelský „Adir“ zlikvidoval hned dva íránské drony

Dle dostupných zpráv přepravoval íránský dron střelné zbraně určené teroristické skupině Hamas. IDF tvrdí, že operace proběhla v koordinaci se sousedními zeměmi.

i Zdroj fotografie: Israel Defense Forces / Public Domain
                   

Izrael zveřejnil informace o tom, že se jeho stíhačky F-35I opět zúčastnily vzdušných operací, a tentokrát sestřelily nejméně dva íránské bezpilotní letouny, které podle Izraele mířily v loňském roce na izraelské území. Jedná se o zcela první potvrzený záznam o zničení vzdušných hrozeb pomocí letounů F-35. Což je odrazem rapidního rozvoje využívání těchto sofistikovaných stíhaček, kterým se v Izraeli říká „Adir“ nebo též „mocný“, v bojových operacích.

Stíhačky dostály své pověsti

K incidentu došlo již v březnu minulého roku, kdy íránská vláda vyslala, údajně směrem k izraelskému území, dva bezpilotní letouny. Podrobnosti celé záležitosti však Izrael odhalil až začátkem tohoto týdne. Proti bezpilotním letounům úspěšně zasáhly letouny F-35 ze 116. a 140. letky izraelského letectva. A ve značné vzdálenosti od Izraele je sestřelily. Jedná se o úplně první úspěšný zásah F-35 na světě. Během operace potvrdil letoun F-35 své často vyzdvihované kvality rychlého a přesného detekování, a následného zasažení identifikovaného cíle.

Izrael zdůraznil, že k sestřelení nepřátelských bezpilotních letounů došlo ještě předtím, než narušily izraelský vzdušný prostor. Což by znamenalo, že byly zničeny ve vzdušném prostoru nejméně jedné další země. Izrael však neuvedl, o které země se jedná. Kde přesně tedy byly drony sestřeleny, není jasné. IDF ovšem uvedly, že zásah byl proveden v koordinaci s některými sousedními státy.

Zveřejnil(a) MaxDefense Philippines dne Pondělí 7. března 2022

To by mohlo naznačovat, že bezpilotní letouny byly vyslány z iráckého nebo syrského území íránskými zmocněnci. Načež byly zasaženy během přeletu nad Jordánskem, což by podle IDF nebylo poprvé. K podobným událostem došlo například konkrétně v únoru roku 2018 a následně v květnu 2021. V obou případech byly bezpilotní letouny detekovány a identifikovány pozemním monitorovacím zařízením.

Zlikvidovány byly celkem 3 drony

Zprávy uvádějí, že zatímco dva z dronů, vyslaných v březnu 2021, byly sestřeleny letouny F-35I, třetí byl zlikvidován pomocí neurčitého systému pro vedení elektronického boje. Všechny tři bezpilotní letouny byly údajně během jejich letu sledovány pozemními izraelskými sledovacími systémy.

Dle výsledků analýzy střepin byl bezpilotní letoun identifikován jako íránský Shahad 197. Předpokládá se, že úkolem dronu bylo doručit munici a střelné zbraně militantnímu křídlu palestinské skupiny Hamas, která se v minulosti těšila významné podpoře ze strany Teheránu. Na základě letové dráhy dronu je pravděpodobné, že příjemcem byli teroristé Hamásu, kteří se nacházejí v Samařsku a v pásmu Gazy, ovládaném touto teroristickou organizací.

Zveřejnil(a) Battle Machines dne Úterý 8. března 2022

Zprávy v izraelských médiích naznačují, že bezpilotní letouny byly vyslány Íránem v rámci snahy o vytvoření nové trasy pro dodávky zbraní do Gazy pomocí bezpilotních prostředků, i když není bezprostředně jasné, zda se díky této taktice podařilo dostat zbraně i do rukou militantů. V roce 2018 Izrael prohlásil, že íránské bezpilotní letouny jsou vyzbrojeny a připraveny k útokům. A v listopadu 2021 izraelský ministr obrany potvrdil, že incident z roku 2018 se týkal pokusů o propašování munice za použití bezpilotních letounů na Západní břeh Jordánu.

Těžce detekovatelné drony

Drony létají nízko a jsou docela pomalé, a proto je jejich lokalizace poněkud obtížná. Navíc vzhledem k poměrně malým rozměrům mají i značnou neviditelnost na radarech IDF. Představitelé izraelských obranných sil poukázali na tento problém jako na jeden z důvodů, proč byl právě radar stíhacího letounu F-35 pro mise vhodný.

Již dřívější hlášení ukázala, že radar AN / APG81 letounu F-35 dokáže odhalit i hrozby vyskytující se v nízkých výškách. Jako jsou například řízené střely s plochou dráhou letu. Na svých stránkách IDF rovněž upozornila na technologie instalované v přilbách pilotů F-35. Přilby jsou vybaveny inovativní technologií infračerveného snímání a elektrooptickým naváděcím systémem.

Zveřejnil(a) Israel Reports dne Pondělí 7. března 2022

Přestože není známo, pomocí jakých zbraní izraelské letouny sestřelily íránské drony, jsou letouny F-35 vyzbrojeny podobně jako americké stroje střelami AMRAAM a raketami krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder. Omezená tepelná signatura malých bezpilotních letounů však znamená, že infračerveně naváděné střely AIM-9 jsou ve srovnání se zbraněmi naváděnými radarem, jako jsou například AIM-120, často oprávněně považovány za nepříliš spolehlivé.

Incident každopádně zdůrazňuje stále přetrvávající nesoulad mezi velice nákladnými, vysoce výkonnými stíhačkami a jejich raketovou výbavou, jakož i dalšími systémy protivzdušné obrany, a relativně nízkonákladovou, avšak narůstající hrozbou bezpilotních letounů na Blízkém východě.

Odpovídá podle vás vysoká cena stíhaček F-35 kvalitě těchto letounů?

Zdroj: DefenseNews, EurasianTimes, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články