Do zahraniční mise se nedostane leckdo. Strakoničtí vojáci museli splnit náročné předpoklady

Vojáky ze Strakonic čeká v blízké době výjezd do zahraniční mise v Litvě, co vše musí splnit a jaká jsou očekávání, aby jim to bylo umožněno?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vojáci, kteří se uchází o výjezd do zahraniční mise, jsou hodnoceni podle metodiky NATO – TACEVAL (Taktické hodnocení velení spojeneckých operací). Průběh hodnotí jak velitelství Vzdušných sil armády ČR, tak i složky ministerstva obrany. Tím pak získají potřebné certifikace, které jsou pro vojáka nedomyslitelnou součástí pro splnění předpokladů. Do Litvy jedou vojáci za účelem zabezpečení obrany vzdušného prostoru, proto byli majoritně přezkoušení z bojů spojenými se vzdušnými silami. 

Jaké situace vojáci řešili

Vojáci to rozhodně neměli jednoduché. Museli totiž při hodnocení simulovat pravé bojové situace pod dohledem instruktora z oddělení bojové přípravy nadporučíka Pavla Zelenky. 

Při hodnocení byl důraz kladen na sladěnost operátora a velitele. Největší roli hrála komunikace, protože bez by se vojáci nikam nedostali. Velitelé museli být schopni vybírat správné cíle dle pravidel střelby a naopak operátoři museli dokázat schopnosti zachycení a sledování cíle. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Simulovaný scénář vypadal jako skutečná bojová situace, Vojáci museli útočit v taktických formacích, v několika sledech a směrech. Cíle byli mimo prostor odpálení rakety, nebo vlastní. Bojovníkům byl však poskytnut omezený počet raketa to hrálo roli ve složitosti a pečlivosti. „Jednoduše nebylo místo na chyby. Těžce na cvičišti, lehce na bojišti“ uvedl zúčastnění voják.

Letadly to pouze nekončí

Přezkoušení neminulo ani personál obsluhující systémy velení a řízení palby, kteří hrají důležitou roli a jsou část celku, jež tvoří fungující jednotku. Museli předvést své bojové a střelecké schopnosti, pokud totiž přijdou do kontaktu s ozbrojenou osobou, musí umět zareagovat profesionálně. To však není vše, v bitvě totiž může voják narazit na nevybuchlé, či nastražené miny a je nezbytné znát postup pro jejich odstranění. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nechybělo ani přezkoušení, kde museli podstoupit simulovanému raketovému přepadení a následně na to reagovat na přepadení chemickými látkami. Co ale voják nezbytně musí udělat, je zachránit život, k tomu dali veliký důraz při přezkoušení z první pomoci. V neposlední řadě musí také voják vědět jak se chovat při požáru. Bylo to pro ně velmi náročné, ale zvládli to, nyní však také musí umět aplikovat fiktivní situace s na ty reálné.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články