Ruská střela Ch-50 může ohrožovat Ukrajinu více než dosavadní zbraně, nebude snadné ji zaměřit, natož sestřelit

NÁZOR: Nová zbraň v ruském arzenálu, řízená střela Ch-50, má být menší a hůře viditelná na radaru než dosavadní alternativy. Navíc ji nepůjde včas identifikovat.

Ruská řízená střela Ch-55 i Zdroj fotografie: Uživatel Avaness / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Odstřelování ukrajinských měst řízenými střelami se stalo vcelku pravidelnou rutinou, s níž se naučila protivzdušná obrana napadené země docela obstojně bojovat. Většinu střel totiž nyní zlikviduje, i když ne všechny, důsledkem čehož je mj. zabíjení civilistů a působení rozsáhlých škod. Současné střely však mají jednu nevýhodu, je relativně snadné je identifikovat na radarech a následně likvidovat. O poznání složitější bude ale obrana proti střele označované jako Ch-50. Ta může být díky svým schopnostem nebezpečnější než dosavadní zbraně.

Ruské střely lze snadno zaměřit

Největší země světa a agresor ve válce na Ukrajině používá k odstřelování buď z letadel odpalované střely Ch-101 a Ch-55, nebo námořní typu Kalibr. V prvním případě jsou rakety velice velké, takže musí být odpalované z těžkých bombardérů, a jak již bylo zmíněno, lze je relativně snadno identifikovat, i když vyspělá Ch-101 může někdy radarům uniknout. Nicméně i námořní „Kalibry“ jsou odhalitelné relativně dobře, pročež Rusko vyvíjí nenápadnější zbraň se schopnostmi podobnými třeba britské střele Storm Shadow.

Základem Ch-50 by se měla stát Ch-101, protože podobně jako ona má být vystřelována z letadel, a Ch-101 rozhodně patří ke schopným zbraním, to popřít nelze. Z dostupných informací pak plyne, že je Ch-50 mnohem menší – má asi 6 metrů na délku a její hmotnost činí 1 600 kilogramů, zatímco Ch-101 je dlouhá 755 centimetrů a její hmotnost je 2 400 kg. Menší velikost pochopitelně znamená horší viditelnost na radarech, čemuž napomáhají i údajně fasetové tvary střely a fakt, že se pohybuje ve velmi nízké výšce. Přesto nejde o „drobek“.

Odpalování z běžných bojových letounů

Menší velikost má i další výhody – zatímco Ch-101 musí být odpalována strategickými bombardéry, jejichž start mohou západní spojenci pozorovat přes satelity a dát to Ukrajině vědět i 2 hodiny předem, menší zbraně by měly zvládat i bojové letouny. Těch je ve výzbroji Ruska mnohem více a nelze je mezi běžnými starty rozeznat. Na odpaly tak nebude ukrajinská obrana předem připravena, což spolu s horší zaměřitelností znamená i větší šanci, že se Ch-50 dostane k cíli. A protivzdušná obrana chrání bohužel pouze nejvýznamnější místa.

Ch-55

„Přesně“ naváděné střely Ch-55 se trefují jen stěží: embargo „vypnulo“ jejich navigaci, spoléhají se tak na prastarou technologii ze SSSR

Střela Ch-50 by měla mít bojovou hlavici o hmotnosti 450 kilogramů, čímž se vyrovná jiným ruským střelám. Pohybovat se má vysokou podzvukovou rychlostí a dolet má asi 1 500 kilometrů. To je sice méně než jiné, ale k útokům na Ukrajinu je to více než dostatečné. Některé zprávy navíc naznačují, že Rusko již první střely proti Ukrajině použilo. Otázkou samozřejmě je, jakou bude mít výrobní kapacitu, protože i Ch-50 potřebují mnohé vyspělé technologie, na něž platí embargo. Rusko je sice dováží z Číny, ale ty nejsou tak sofistikované.

Kolik střel Ch-50 může být Rusko schopné vyrábět?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články