Co by znamenalo výrazné posílení vojenské spolupráce Číny s Ruskem: nové technologie, přímou podporu, ale i protiváhu NATO

Čína i Rusko jsou sice v některých oblastech soupeři, ale také mají společného nepřítele, a sice Ameriku. Vzájemná spolupráce by tak mohla znamenat protiváhu NATO.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

V současném světe existuje několik supervelmocí, a sice Spojené státy americké, následuje Čína, a jistou aspiraci má dlouhodobě také Rusko, které by chtělo být supervelmocí po vzoru SSSR. Pokud se ale chtějí jiné země dominanci USA ohrozit, byla by na místě jejich spolupráce. Zvláště nyní, kdy je federace „zasekaná“ ve válce na Ukrajině. Ta má totiž výraznou podporu z Ameriky i jiných Západních zemí, a dlouhotrvající válka pozici i věrohodnost Ruska oslabuje. Je přitom pravděpodobné, že samo už není schopno „vojenské cvičení“ zvládnout.

Čína je silnější, Rusko má suroviny

Rusko a Čína si mají co nabídnout, ačkoli za současné situace má pevnější pozici země draka. Její ekonomika je mnohem silnější a má ve více oblastech vyspělejší technologie. Federace má naopak možná několik speciálních technologií, ale dostatek surovin, což Čína pro svůj větší rozvoj potřebuje. Ta se ovšem nechce stát na největší zemi světa surovinově závislá, neboť by toho mohlo Rusko využít v politice proti Evropě. Navíc je třeba připomenout, že mají země nedořešené územní spory, které by mohly větší spolupráci znemožnit.

I tak ale přátelské a obchodní vztahy mají, Čína za poslední rok dost navýšila dovoz surovin z Ruska, a ke všemu jednoznačně neodsuzuje jeho útok na Ukrajinu – naopak se snaží vinit politiku Spojených států a Západu. Do Ruska ale přímo nedodává zbraně, přičemž čínské ministerstvo zahraničí ubezpečilo, že se tak ani nestane. Ale i klasický obchod je pro federaci důležitý, daří se mu tak nahrazovat vztahy ztracené v důsledku Západních sankcí. Zvláště pak, pokud jde o některé vyspělé technologie, bez nichž jsou ruské tanky horší.

Čínský tank Type 99A iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
Čínský tank Type 99A

Co však Čína může Rusku nabídnout (a také to dělá), jsou technologie v oblasti čipů a vyspělé elektroniky. Podle dostupných údajů vývoz podobných technologií do federace značně vzrostl, a příjemce je může například použít v některých svých vyspělých zbraních, i když je ovšem otázkou, jak moc jsou kompatibilní. Využívat je nicméně může i v civilní výrobě, což pomáhá mírnit pokles průmyslové výroby a vliv sankcí na ruskou ekonomiku.

Některé technologie pro zbraně Rusko koupilo

Existují důkazy, že čínské firmy vyvezly do Ruska i některé technologie použitelné ve vojenských letadlech nebo vrtulnících, i když nejdou přímo označit za zbraně. Je tedy velmi obtížné říci, zda je Čína schopná dodávat do Ruska i technologie jako jsou systémy nočního vidění, které lze instalovat třeba v tancích, jejichž nedostatek komplikuje ruskou produkci nových strojů nebo modernizaci starších vytažených ze skladů.

Situace by se určitě změnila, pokud by Čína začala dodávat zbraně. Má co nabídnout, například munici ráže 122 milimetrů a střely do salvových raketometů. Disponuje i mnoha použitelnými drony, a to jak vojenskými, tak civilními vhodnými ke konverzi třeba na sebevražedné. Otázkou je, zda by Rusku byla ochotná prodat třeba moderní tanky jako Type 99A nebo raketomety, protože ani ona sama jich asi nemá dostatečné množství.

Obecně se dá ale říci, že by to udělala, pokud by to pro ni bylo výhodné, a předvídat čínské vedení je až nemožné. Ruská federace se přitom nechala již před měsíci slyšet, že by chtěla vytvořit protiváhu Západnímu světu, aby snížilo jeho dominantní postavení. V takovém plánu by jistě potřebovalo mít Čínu 100% na své straně, zatím ale nelze takový scénář předpokládat. Na druhou je pravda, že sama země draka se může do pár let ocitnout ve válce s Amerikou, takže by se jí jakákoliv podpora silné země hodila.

Cvičení ruského a čínského námořnictva

Je reálná spolupráce těchto zemí na „vysoké úrovni“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články