Ukrajinská Stugna-P sestřelila moderní ruský vrtulník Kamov Ka-52, jedná se o první případ zničení tohoto stroje protitankovou zbraní

Ukrajinská armáda zjevně dělá vše pro to, aby Rusy vyhnala ze svého území. Alligator, v kódu NATO Hokum-B, je moderní a velmi drahý vrtulník, sestřel Stugnou-P je až šokující.

i Zdroj fotografie: Fedor Leukhin/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stugna-P je pokročilý protitankový systém ukrajinské provenience. Záběry níže vloženého videa ukazují, že ruský vrtulník Ka-52 sestřelili z oblohy vojáci z 95. letecké útočné brigády. Zbraň je naváděná laserem, má velký dosah a vysokou průbojnost. Alligator je nejmodernější bitevní vrtulník Ruska, uvedený do služby v roce 2010, jedná se o velký úspěch ukrajinských ozbrojených sil.

Stugnu-P si Ukrajinci vyrábějí sami

Ukrajinci využívají v boji proti invazním ruským jednotkám řízené protitankové střely Stugna-P, jiným názvem Skif. Výrobou systému se ukrajinská vývojářská firma Luch se sídlem v Kyjevě zabývá již přes 10 let, pod hlavičkou holdingové společnosti Artem. Protipancéřová zbraň byla do výzbroje ukrajinských ozbrojených sil zařazena v roce 2011 a je k dispozici s řízenou střelou ráže 130 mm i 152 mm. Kromě tandemové duté hlavice jsou obě verze k dispozici také ve variantě s trhavou náloží, vhodnou k likvidaci budov či polních opevnění, nebo termobarickou náplní.

Výhodnou vlastností modelu Stugna-P, kterou se odlišuje od svých konkurentů, je nutnost umístění odpalovacího ramena na stativu, díky čemuž lze zbraň poměrně lehce zamaskovat. Operátor se tak může od odpalovacího zařízení skrýt až na téměř 50 metrů a ovládat odpalovací rameno dálkovým ovládáním z modulu, jenž vzdáleně připomíná notebook. Tato výhodná vlastnost zajišťuje bezpečí samotných operátorů a též zmatení nepřítele. Je schopná penetrovat pancíř o síle až 1 100 mm.

Odpalovací zařízení má hmotnost 71 kg a disponuje termovizní kamerou s naváděcí centrálou. Ovládací modul je vybaven joystickem, pomocí něhož může operátor navádět střely ručně. Nastavit lze také režim tzv. „fire-and-forget“, což je způsob navádění raket, který již po startu nevyžaduje další ovládání. Protitanková zbraň má dostřel od 100 metrů do téměř 5 kilometrů. Doba letu se pohybuje do 25 sekund, samozřejmě v závislosti na vzdálenosti cíle. Stugna-P může napadat jak stacionární, tak pohyblivé cíle.

Kamov Ka-52 byl zalétán v roce 1997

Stroj byl ale zařazen do armády Ruské federace až v roce 2010, jedná se o náhradu sovětského bitevního vrtulníku Mil Mi-28, který je stále využíván ruskou armádou ve větším množství v podobě modernizované verze Mi-28N Night Hunter z roku 1996. Alligator je vybaven multifunkčním systémem, jenž zahrnuje letové, navigační, elektronické a zbraňové řízení stroje. Je vybaven aktivními i pasivními vyhledávacími systémy, díky nimž může lokalizovat a zničit cíle ve dne i v noci, za všech povětrnostních podmínek.

Posádku tvoří dvě osoby, oba piloti mohou vrtulník plnohodnotně ovládat. Jeden je pilot-velitel, druhý navigátor a operátor zbraňového systému. Základní výzbroj stroje tvoří rychlopalný kanón 2A42 ráže 30 mm, který má k dispozici 470 střel. Centrální bojový systém Argument-2000 s přílbovými zaměřovači také ovládá mimo jiné protitankové řízené střely 9M120/9M220 Ataka, protizemní střely Ch-25ML či protiletadlové řízené střely Igla-V a R-73. Unese v podvěsu až 2 000 kilogramů zbraňového vybavení.

Maximální rychlost Kamova je 300 km/h, dolet činí 500 km a dostup až 5 300 metrů. Jeden ze strojů byl ztracen v roce 2018 v Sýrii. V každém případě se jedná o velký úspěch ukrajinských jednotek. Ruská konstrukční škola vrtulníků je vyhlášená svojí kvalitou. Jejich stroje jsou obecně známé svou odolností v nepříznivých podmínkách, v čemž překonávají své západní soupeře, to se projevilo mimo jiné v Afghánistánu, kde měly americké vrtulníky časté technické potíže, zatímco ty ruské ne.

Jak časté jsou podle vás sestřely vzdušných cílů protitankovou střelou?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články