Americký bombardér B-52 nemá proti ruskému stíhacímu letounu Su-35S šanci: správná úvaha, k níž ale nikdy nedojde

Strategické bombardéry mají při střetnutí s bojovými a stíhacími letouny velký problém. Třeba americká legenda B-52 by „face-to-face“ neměla proti ruskému Su-35 šanci.

Bombardér B-52H Stratofortress i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Americké strategické bombardéry Boeing B-52 Stratofortress nebudou mít při střetnutí s ruským víceúčelovým stíhacím letounem Suchoj Su-35S Flanker-E šanci, a to samé ostatně platí i pro letoun 5. generace Suchoj Su-57 Felon. Zjištění to asi není příliš překvapivé, přesto se tato tvrzení objevila jako podpora schopností ruských letounů. Ty ale ve skutečnosti nemají (nebo by neměly mít) šanci se s americkými bombardéry potkat.

Bombardér by se mohl aktivně bránit

Bombardéry B-52 měly v 50. letech 20. století (tehdy vznikly) protiletadlovou kanónovou výzbroj v dálkově ovládané věži na ocase letadla. Později byla však při modernizacích jako nepotřebná demontována. Letoun měl následně spoléhat jenom na různá protiopatření a střetům se stíhacími letouny nepřítele se vyhýbat. V současnosti má mít ale výkonný radar a obranný systém, s jehož pomocí by mohl odpalovat střely vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, a také nově vyvíjené AIM -260 JATM, a aktivně se tak bránit.

Bojový letoun Su-35S iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
Bojový ruský letoun Suchoj Su-35S

I podle ruských analytiků přitom mohou tyto střely ve spojení s novým radarem AN/APG-82 AESA umožňovat bombardérům B-52 sestřelovat nepřátelské letouny na dlouhé vzdálenosti. Zmíněný radar by přitom měl odhalit i velmi vzdálená letadla bez schopnosti stealth. Zároveň ale upozornili, že i radary letounů S-35S jsou velice schopné, a cíl, jakým je velký strategický bombardér B-52, by zaznamenaly již na 350 kilometrů.

Ruské střely doletí dál než americké

Největším argumentem je přitom dosah ruských střel, neboť zatímco americké AIM-120 AMRAAM mají dosah 160 km (a nově vyvíjené JATM 200 km), tak ty ruské R-77M 190 kilometrů, a R-37M dokonce 398 km, což je skoro dvojnásobek. Ruská letadla by tedy dokázala proti bombardérům pálit a zůstat mimo jejich dosah. To samé by samozřejmě platilo i pro jakákoliv jiná letadla vyzbrojená střelami s dlouhým dosahem; například evropskými střelami Meteor s dosahem 200 kilometrů, nebo čínskými PL-21 s doletem 300 kilometrů.

F-16 block60

„F-16 je zranitelným cílem pro ruský systém S-300 i letouny Su-35 a MiG-31,“ myslí si americký bojový veterán Davis

Spekulace ale opomíjí fakt, že bombardéry B-52 nejsou již desítky let určeny pro operace v prostoru, kde by americké letectvo nemělo převahu ve vzduchu. Jen těžko by je tak velitelé poslali někam, kde operují nepřátelské stroje. B-52 Stratofortress mají přitom možnost nést gravitační pumy, ale právě pro tyto situace jsou používány jako nosiče řízených střel AGM-86 ALCM s dosahem přes 2 400 kilometrů. Odpalují je tedy hodně mimo dosah letounů nepřítele, stejně jako ruské bombardéry zase střely Ch-101 při útocích na Ukrajinu.

Start bombardérů B-52

Jak reálné je, že se ruská stíhačka střetne s B-52?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články