„F-16 je zranitelným cílem pro ruský systém S-300 i letouny Su-35 a MiG-31,“ myslí si americký bojový veterán Davis

Odborníci se nemohou na užitečnosti letounů F-16 pro Ukrajinu shodnout. Nedůvěru v jejich nasazení přitom vyjadřují i významní američtí experti a letečtí veteráni.

F-16 block60 i Zdroj fotografie: David Raykovitz / Public Domain
                   

Ukrajina žádala spojence ze Západu o dodávku víceúčelových bojových letounů General Dynamics F-16 Fighting Falcon dlouhé měsíce, a i když je konečně dostane, nepřestává záležitost rozdělovat odborníky. Mnozí z nich upozorňují, že letadla situaci s ruskou převahou ve vzduchu příliš nevyřeší, a navíc bude použití F-16 na Ukrajině velmi omezené. Například podle veterána a vojenského experta, podplukovníka Daniela Davise, čeká na letoun hned několik vážných hrozeb, s nimiž se nemusí úplně dobře popasovat.

Rusko může F-16 snadno odhalit

Davis ve svých vyjádřeních o F-16 upozorňuje, že letoun není stealth, a proto o něm bude ruská armáda nebo letectvo vědět v okamžiku, kdy se přiblíží k frontové oblasti. Rusko totiž disponuje mimořádně kvalitními radary i zbraněmi, které dokáží letadla ohrozit. Veterán konkrétně zmiňuje protivzdušný systém S-300; okupant ho již od začátku konfliktu nasazuje v blízkosti fronty, kde sklidil řadu úspěchů (ale i neúspěchů), a navíc má i modernější systém S-400, proti němuž nemůže F-16 podle mnoha expertů bojovat.

Suchoj Su-35, ruské letectvo iZdroj fotografie: Pixabay
Ruský letoun Suchoj Su-35 odpalující střelu

Hrozbu nicméně představují pro F-16 i zbraně ve vzduchu, konkrétně se jedná o bojové letouny Suchoj Su-35 Flanker-E a Mikoyan MiG-31 Foxhound. Oba disponují výkonnými radary a mohou nosit ruské střely vzduch-vzduch dlouhého dosahu, a to včetně R-37M s aktivním naváděním – s posilovačem mohou mít navíc dle ruské strany dosah až 398 kilometrů. Střely s alespoň podobným dosahem přitom pro F-16 neexistují.

Nejlepší ruská letadla překoná jen nová F-16

Nelze tvrdit, že by F-16 neměly proti ruským letounům čtvrté generace šanci, bude to ale záviset na tom, jakou verzi Ukrajina dostane. Půjde-li o stroje z Nizozemí nebo Dánska, o nichž se opakovaně mluví, nemusí kvalit nejnovějších verzí Suchoj Su-35 dosahovat. A to ani přesto, že prošly v 90. letech 20. století významnou modernizací. Na druhou stranu jde o starší verzi, zatímco třeba nejnovější F-16 Block 70/72 už ruský letoun nejspíše překoná. Je ale třeba pamatovat, že má Rusko i moderní stroje 5. generace Suchoj Su-57 Felon.

Ruský letoun Mikoyan MiG-31

„F-16 bude pro naše stíhačky Suchoj a Mikojan těžký soupeř,“ uvedl ruský vyznamenaný ex-kapitán a vojenský expert Dandykin

Kdy Ukrajina letouny dostane, není jasné, musí počkat nejen až budou k dispozici, ale také až se s nimi naučí její piloti létat; jednat se má přinejmenším o 4 měsících výcviku. Daniel Davis ale upozornil, že ani tak nebudou ukrajinští piloti dosahovat úrovně těch západních, ačkoliv mají zkušenosti ze starších sovětských strojů. Létání s nimi je totiž úplně jiné než s americkými F-16, a přeučit se mnohaleté reakce nebude jednoduché. Dalším problémem pak může být i údržba strojů a jejich financování, obojí je velmi nákladné.

Dělat teď jakékoliv závěry je samozřejmě předčasné, ani jedna strana nemůže v tuto chvíli vědět, jak by souboj reálně dopadl, je ale poměrně nesporné, že by měly být jenom několik let staré letouny lepší než ty z 90. let (potažmo v tomto roce prošly modernizací, v základu jsou ještě starší). Ve prospěch Ruska pak navíc hrají vyspělé pozemní radary, díky nimž mohou mít ruské letouny informace o nepříteli aniž by využily vlastní radary. Ukrajina má navíc obdržet (alespoň v první dodávce) pouze 45 letounů F-16, ruských Su-35 je ale více.

Útoky letounu F-16

Co bude největší překážku pro letouny F-16 na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články