S nasazením letounu Su-57 nad Ukrajinou to nebude tak žhavé. Pravděpodobně své rakety odpalují jen z ruského vzdušného prostoru

Na světě v současnosti existují v aktivní službě jen čtyři letouny páté generace. Žádný z nich ale zatím nebyl ztracen při bojové akci, což by mohlo poškodit jeho reputaci.

i Zdroj fotografie: Andrei Shmatko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od začátku rusko-ukrajinského konfliktu se mnozí odborníci ptali, jak to je s nasazením nejmodernějších ruských stíhacích letounů Su-57 nad Ukrajinou. Ani přes velikou přesilu se Rusku dodnes nepodařilo nad Ukrajinou získat absolutní nadvládu ve vzduchu. Přesto své nejmodernější stroje, které mají mít i schopnost stealth, do akce dlouho nenasadilo. Sice v červnu oznámilo, že na Ukrajině bojují, ale toto tvrzení mnohé zprávy zpochybňují.

Letouny zůstávají mimo dosah raket

Nejde ani tak o to, že by Rusko do boje tato letadla nevyslalo. Pravděpodobně ano, jenže je dle všeho neposlalo nad Ukrajinu. Su-57 podle všech náznaků totiž odpalují své střely směrem na ukrajinské území, ale z bezpečí vzdušného prostoru Ruska. Tam na ně nemohou nepřátelská letadla a ukrajinské protiletadlové střely bezprostředně zaútočit. Rusové se nejspíše své nejmodernější letouny bojí poslat tam, kde by hrozilo jejich sestřelení.

Existuje pro to určitě několik důvodů. Prvním je skutečnost, že těchto letadel má země málo. V činné službě jich je maximálně 10 a některé ze strojů mohou být jen létajícími prototypy. Dva z letounů letectvo přijalo před nedávnem, ale tempo jejich výroby není nijak závratné. Podle zbrojních plánů mělo mít ruské letectvo do roku 2028 ve výzbroji 76 strojů Su-57. To je směšné v porovnání s rychlostí výroby F-35, ale i čínských J-20. Výrobu mohou navíc brzdit i sankce a náklady na současnou válku.

Pravdou zůstává, že ambiciózní ruský program se obecně zdržuje kvůli mnoha potížím. Tou největší byla ztráta jednoho letounu v roce 2019, a to dokonce vývoj stroje na nějakou dobu zastavilo. Ruští konstruktéři navíc nebyli schopni vyvinout dostatečně výkonné motory Izdělije 30. Proto letoun Su-57 dnes ještě pohání dvojice starších AL-41F1, což jsou vlastně agregáty využívané v letounech Su-35S. Su-57 tedy nemůže využít všechen svůj potenciál.

Sestřelení by bylo ranou propagandě

Obecně se soudí, že největším problémem ruské strany by po případném sestřelu Su-57 nebyla ztráta letounu, ale ztráta prestiže, na které si ruská propaganda v souvislosti s Su-57 zakládá. Rusové totiž bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že ruský letoun překonává všechna ostatní letadla páté generace, tedy americké F-22 a F-35 i čínský J-20. O mnoha aspektech tohoto chvástání panují pochybnosti.

Například v tom, jak rozsáhlé má vlastně letadlo schopnosti stealth. Pravděpodobně je menší než u konkurence, tedy na radarech nejspíše bude letoun lépe vidět. Dalším faktem je, že ruská propaganda vychvaluje schopnosti elektronického boje stroje. Což dělala i u jiných zbraňových systémů nasazených na Ukrajině, ale evidentně podle výsledků v boji při jejich nasazení značně přeháněla.

iZdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY
Start Su-57

Su-57 má být osazen třeba systémem modulovaného laserového paprsku, který by měl být schopen oslepit tepelně naváděné rakety. Otázkou je, zda je Rusko ochotné poslat letoun do oblasti, kde ukrajinští vojáci číhají s raketami Stinger. Pokud by se taková raketa trefila, byla by to ostuda. Například Starstreak, jež Ukrajinci mají, ani tepelně naváděné nejsou.

Letadlo chtělo Rusko exportovat

Pro Rusko měl být přitom projekt Su-57 výkladní skříní jeho zbrojního průmyslu. Počítalo s tím, že letouny bude prodávat do zemí, které z nějakých důvodů nemohou, nebo nechtějí koupit americké či čínské stroje páté generace. Mezi takovými je určitě Vietnam, Alžír, ale i Indie nebo Turecko, které bylo kvůli nákupu ruského systému protivzdušné obrany S-400 vyřazeno Spojenými státy z programu F-35.

iZdroj fotografie: Uživatel Rulexip / Creative Commons / CC BY-SA
Su-57

I přes tyto pochybnosti samozřejmě nelze tvrdit, že Su-57 není kvalitní stíhací letoun. Jen je otázka, jak by skutečně obstál proti soupeřům. Rychlostí Mach 2 by se jim vyrovnal a ruské rakety vzduch-vzduch různých typů a radar, kterým letoun disponuje, nelze podceňovat. V souladu s ruskou koncepcí letadlo bude silně manévrovatelné, což by ho činilo silným v boji na velmi krátkou vzdálenost.

Jenže o tom, který letoun stealth ve světě je lepší, bude jasno až po jejich střetu. A to nezmiňujeme takovou „samozřejmost”, že velmi rozhoduje úroveň výcviku pilotů a jejich schopnost plně využít všechny technické možnosti, které nová koncepce letounu 5. generace nabízí. Mnoho odborníků je v tomto směru o ruských schopnostech velmi skeptických.

Jaké jsou podle vás důvody, proč Rusko nad Ukrajinu neposílá Su-57?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články