Ruský útočný dron pro Suchoj Su-57 je sice patentovaný, ale nejspíše vůbec není reálný. Těžko by ho Rusové vyvinuli tak rychle

Stratégové předpokládají, že budou bojové letouny spolupracovat s „houfem“ dronů, a Rusko nechce být pozadu. Údajně už má vyspělého společníka pro Su-57.

Su-57 Felon i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
                   

Představa leteckých teoretiků a budoucích bojích na obloze mluví o střetech vyspělých bojových stealth letadel s moderními zbraněmi, přičemž je doprovází různé drony. Ty mají sloužit jako průzkumná „tykadla“, nosit zbraně a zapojovat se do bitev, i plnit celou řadu dalších úkolů. Všechny stroje budou přitom navzájem propojené a neustále sdílet informace, a své kroky koordinovat podle pokynů z hlavního letadla. A také Rusko už má mít údajně dron ke svému letounu Suchoj Su-57 Felon, ale není jasné, zda se nejedná o blamáž či vtip.

Existenci dronu má dokazovat patent

Tvrzení o speciálním dronu spolupracujícím se Suchojem Su-57 má vycházet z patentových dokumentů, jejichž podoba unikla na veřejnost. Defence uvádí, že má patent vlastnit společnost United Aircraft Corporation, ale jeho specifikace jsou zahaleny tajemstvím. Teoreticky by takový dron měl letounu zajistit větší dosah a zvýšit jeho sílu, a není ani vyloučeno, že by se mohlo jednat o kamikadze dron nebo dron podnikající vysoce nebezpečné mise.

Podle všeho by měl letoun mít pokročilé autonomní funkce, což by omezilo zasahování člověka do jeho misí, a měl by tedy volnost. V jednom z bojových režimů by mohl sám dokonce rozpoznávat předem naprogramované cíle a útočit na ně různými typy hlavic; v jiném by zase mohl sloužit jako průzkumník a posílat data pilotovi.

Existence dronu není příliš reálná

NationalInterest soudí, že pokud by byly deklarované schopnosti dronu pravdivé, mohl by přinést zásadní změnu schopností a možností Suchoj Su-57. Zároveň ovšem pochybuje o tom, že by ruští konstruktéři byli najednou tak schopní přijít s nějakým převratným typem dronu – navíc za situace, kdy má Rusko problémy vyrábět dostatečný počet samotných letadel Su-57, a dodává, že patent v žádném případě neznamená, že technologie reálně existuje, a připouští dokonce myšlenku, že se může jednat o vtip nebo snahu ostatní zmást.

Rusko přitom na jiném dronu, jehož úkolem má být spolupráce s Su-57, pracuje již minimálně od roku 2011, a opakovaně se jím chlubilo. Jde o Suchoj S-70 Ochotnik-B, jehož prototyp již absolvoval s letounem zkušební lety. Ochotnik je dron ve tvaru létajícího křídla a má vlastnost stealth, Wikipedia pak uvádí, že se poprvé vznesl do vzduchu v roce 2019. Poslední informace říkají, že jeho sériová výroba začne v druhé polovině roku 2024.

Su-57 s dronem Su-70

Jak moc věříte zprávám o novém dronu pro Suchoj Su-57?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články