Ruský projekt letounu Su-75 Checkmate vypadá spíše jako marketingový tah. Jeho budoucnost a kvality jsou velmi nejisté

Rusko je schopné vyvinout pokročilé zbraně. Mnohé z nich ale končí ve fázi úvah a prototypů, případně je země není schopná sériově vyrábět.

Maketa Su-75 Checkmate i Zdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na letecké výstavě MAKS 2021 Ruská federace, respektive Suchoj Design Bureau v rámci vojensko–průmyslového komplexu Ruské federace ROSTEC, odhalila plány na nový jednomotorový víceúčelový letoun páté generace LTC neboli Su-75 Checkmate. Představila i jeho dřevěnou maketu 1:1. Pokud o něj bude zájem, budou plnohodnotné letouny Su-75 k dispozici během několika let a avizovali vzlet prototypu na rok 2023. Zahraniční odborníci však většinou soudí, že místo reálných kalkulací jde spíše o zbožné přání.

Levný letoun pro zahraniční zájemce

Na první pohled vypadá projekt velmi dobře. Rusko vyvinulo a snaží se vyrábět dvoumotorový stíhací letoun páté generace Su-57, který se pokouší nabízet i zahraničním zájemcům. Su-57 je ale stejně jako ostatní letadla páté generace velmi drahý a mnoho zemí by si ho nemohlo dovolit. Ani nepotřebují velké dvoumotorové stroje. Analýza dnešního trhu pro taková letadla ukázala výrobci, že by bylo nadějnější vyrobit na základě zkušeností s modelem Su-57 menší jednomotorový letoun kategorie stealth, jenž by stál maximálně 30 milionů dolarů (685 milionů korun).

Ale co do výzbroje by mohl nosit veškerou paletu zbraní pro vzdušný souboj i pro bombardování jako jeho větší konkurenti. Na druhý pohled ale ruské sliby působí přinejmenším nevěrohodně. Není vůbec jasné, zda je ruský průmysl v řádu několika let schopný dokončit vývoj a vyrobit tento tak sofistikovaný letoun páté generace. I kdyby využil poznatky z Su-57. Na něm již ruský průmysl pracuje 15 let a téměř není schopen ho vyrábět.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Maketa Su-75 Checkmate na výstavě MAKS 2021

Stroje, které produkuje, jsou stále ještě vybaveny stejným motorem jako Su-35, protože motor Saturn „Izdělije 30”, jenž měl být hotov pro tato supermoderní letadla, se ruskému průmyslu nedaří dokončit. Stejné je to s dalšími technologiemi těchto letounů. Již před invazí na Ukrajinu nedokázalo Rusko dokončit exportní verze svých letounů Suchoj Su-35 a řada světových odborníků se shoduje na tom, že Rusko nebylo schopné požadované technologie zajistit z vlastních zdrojů.

Objednané ze zahraničí (například z Izraele či Francie) po obsazení Krymu v roce 2014 ale kvůli embargu nemohlo získat. Neschopnost dodržet termíny dodání Su-35 slíbených jiným zemím, přičemž Su-35 jsou jen generace čtyři a půl, byla nakonec pro plánovaný obchod Ruska s těmito letouny fatální. Po útoku na Ukrajinu se situace ještě zhoršila, do Ruska by nemělo proudit nic, co by se dalo ve zbrojním průmyslu využít.

Bez stealth vlastností by nebylo páté generace

Otázkou také zůstává, zda by Su-75 byl opravdu letadlem páté generace. Někdy se o něm mluví jako o letadle se schopností stealth, ovšem není jasné, jestli tomu tak bude. Explicitně to nebylo ruskou stranou nikdy řečeno a z překladů ruských komentářů je cítit určitá váhavost při přesném definování vlastností a charakteristik nového letounu. Pokud ale nebude mít projekt letounu Su-75 plnohodnotné stealth vlastnosti, rozhodně nelze tvrdit, že by šlo o letadlo páté generace, protože u něho je takováto schopnost prostě podmínkou.

V tom případě by se jednalo o letadlo, které by bylo někde na úrovni nejmodernějších verzí F-16. Při pohledu na problémy Su-57, které je nutné vyřešit a zaplatit, se otazníky vznášejí i nad případnou cenovkou Su-75. Pokud bude nutné vyřešit technologické problémy první stíhačky, prostě se to logicky nějakým způsobem promítne i v ceně stíhačky druhé. Na druhou stranu pokud Rusku vypukne vysoká inflace, mohla by teoreticky cenu letadla na zahraničních trzích srazit dolů.

iZdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
Záď makety Su-75 Checkmate na výstave v Dubaji

Asi nejvýznamnějším problémem budou peníze. Rusko řeklo, že by letoun vyrábělo, pokud by byl o něj zájem. Ten by určitě byl zejména mezi zeměmi, které by nemohly dosáhnout třeba na americké stíhací letouny F-35, protože by byly pro ně drahé, nebo jim je Američané z nějakého důvodu neprodají. Otázkou je, jak velký by ale zájem byl a zda by se letoun zaplatil. Protože vše nasvědčuje tomu, že Rusko prostě na samostatný vývoj nemá dost peněz.

Tato situace navíc platila v době před útokem na Ukrajinu. Po vlně současných sankcí mnoho odborníků zemi předpovídá totální bankrot. Ten se pravděpodobně projeví i ve zbrojním průmyslu. Rusko bude muset řešit jiné problémy a peníze připravené a plánované na výrobu a vývoj zbraní bude muset věnovat na náhradu škod, které utrpělo v souvislosti s válkou na Ukrajině. Navíc mnohé země, jež by měly ještě před několika týdny o možný Su-75 zájem, ho dnes mohou ztratit. Někteří i z morálních důvodů, protože od agresora zbraně nakupovat nechtějí.

Jak reálné je, že Rusko nakonec vyrobí stíhačku Su-75?

Zdroj: Defenseone

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články