Video: Suchoj Su-25 se přiblížil k frontové linii a hned to schytal, vojákovi stačilo 7 vteřin. Sestřelených letounů přibývá

Nečekaný zásah skolil prolétající letoun Suchoj Su-25, který se přiblížil nebezpečně blízko k nepřátelské linii. Jeho pád z oblohy si vojáci natočili.

Ruský Su-25 i Zdroj fotografie: Fedor Leukhin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Létat v bitevních letounech Suchoj Su-25 nad ukrajinským bojištěm není pro piloty zrovna jednoduchou záležitostí. Ve výzbroji však mají tyto stroje po podporu pozemních vojsk obě strany; a také je hojně využívají. Někteří piloti ale vzlétají s myšlenkou, že může jít o jejich poslední let, neboť mají ruští i ukrajinští vojáci k dispozici řadu účinných přenosných protiletadlových systémů typu MANPADS, s nimiž mohou taková letadla snadno sestřelovat. Stroje tak zaznamenaly velmi vysoké ztráty.

K sestřelení letadla Su-25 stačilo 7 sekund

Dle zdokumentovaných případů sestřelili ruští vojáci ukrajinskému letectvu minimálně 15 letadel Suchoj Su-25, zatímco Ukrajinci pak z oblohy sundali alespoň 23 strojů v barvách Ruska. Například ruský seržant Alexej Nemikin má mít na svém kontě již dva letouny tohoto typu, za což byl také vyznamenám. Na druhý sestřel měl přitom jen sedm sekund, během nichž musel svoji přenosnou protiletadlovou raketu zamířit a odpálit. O blížícím se letounu však věděl díky radarům.

K úderu pravděpodobně použil nějakou z verzí ruské protiletadlové střely 9K38 Igla, případně novější typ ruských MANPADS 9K333 Verba. Ta má přitom hmotnost přes 17 kilogramů a disponuje hlavicí o hmotnosti 1,5 kilogramu. Cíle může zasáhnout ze vzdálenosti až 6,5 kilometru a to ve výšce až 4,5 kilometru. Poradí si navíc s řadou protiopatření. Ukrajinští vojáci pak mají k dispozici nejen Igly, ale například i americké střely FIM-92 Stinger nebo polské Piorun a mnoho dalších.

9K333 Verba iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruský přenosný z ramene odpalovaný protiletadlový raketový komplet čtvrté generace 9K333 Verba

Letoun Su-25 je starší stroj, jehož konstrukce pochází ze 70. let a v sovětském letectvu začal sloužit v roce 1981. Protože je určený k podpoře pozemních vojsk, má odolnou konstrukci a pilot sedí v pancéřovaném kokpitu, ale i tak je relativně snadné ho dnes sestřelit. Letadlo o délce 15,53 metru a rozpětím křídel 14,36 metru pohání dvojice motorů, ovšem jen o maximální rychlostí 975 kilometrů v hodině, přičemž bojový dosah je 750 kilometrů.

Suchoj Su-25 unese velkou zásobu raket i pum

Silnou stránkou letounu je jeho výzbroj. Ta se skládá ze zabudovaného kanonu ráže 30 milimetrů se zásobou 250 granátů, a navíc k němu lze připevnit dva další kanony ráže 23 milimetrů. Letadlo má 11 závěsných bodů s nosností výzbroje 4,4 tuny, na něž je možné navěsit například pouzdra na neřízené střely S-5, S-8 a další, různé druhy protiletadlových střel, raket pro útoky na pozemní cíle, radary, ale případně i široká škála pum.

Tovární linky opustilo více než tisíc letounů Suchoj Su-25, a kromě Sovětského svazu a pozdějších nástupnických států, měly stroje ve výzbroji i zahraniční armády. K těm patřili i československé a české letectvo, ale jako zastaralé je již vyřadilo. Letouny se účastnily mnoha konfliktů. Sovětský svaz je nasadil třeba v Afghánistánu, Rusko pak v Čečensku, Gruzii, Sýrii, a nyní je užívá na Ukrajině. Bojovaly i ve válce Iráku a Íránu nebo v občanském konfliktu v Pobřeží slonoviny.

Jak si podle vás vede Su-25 proti americkému Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články